BitLab хостинг
Почетна страница > Новости

Сукоб у Нагорно-Карабаху - преглед ситуације - 07.10.

08.10.2020. год.

   


Преглед дешавања на ратишту у Нагорно Карабаху за 07.10.

Мапа спорног региона Нагорно-Карабаха


Степанакерт и други градови Нагорно-Карабаха поново под артиљеријском ватром  Престоница и други градови Нагорно-Карабаха и ноћас су се нашли под паљбом, изјавио је портпарол Министарства одбране Јерменије Арцрун Ованисјан. Он је додао да Азербејџан спрема офанзиву, гомилајући војску на иранској граници како Карабах не би могао да отвара ватру на њих.


„Поново гађају Степанакерт и друге градове Нагорно Карабаха“, написао је Ованисјан на Фејсбуку.

Истовремено, портпарол Министарства одбране Јерменије Шушан Степањан изјавила је да је ноћу непријатељ покушао да се утврди у правцу југоистока, иако није дошао до града Џебраила, али да су га артиљеријске јединице оружаних снага Јерменије погодиле узвратном ватром.

Како је рекла, у 6:30 ујутру по локалном времену, након још једног ракетно-артиљеријског напада, остаци три непријатељске супертешке непријатељске бригаде побегли су са бојног поља, оставивши на њему још 60 мртвих, као и 22 јединице погођене и неколико десетина јединица исправне технике.

Како је написао на Фејсбуку Ованисјан, јединице Оружаних снага Азербејџана, „немајући довољно могућности да воде ефикасне операције, почели су да прибегавају очигледним провокацијама. Између осталог, у јужном правцу линије раздвајања азербејџанска војска се групише у великим групама, непосредно дуж карабашко-иранске границе (по реци Аракс) и фактички, штитећи се границом, покушава да крену у офанзиву“.

По његовим речима, уз помоћ ове тактике азербејџанска страна покушава да изазове војску Карабаха да отвори ватру и, фактички, изведе напад на Иран.

„Није искључено да током ратних дејстава азербејџанске јединице, немајући другу опцију, повлаче се и беже на територију Ирана“, рекао је он и додао да иранска страна треба да спречи овакво понашање Азербејџана. 

Уништавањае азербејџанског тенка






Министар одбране Азербејџана наредио војсци да се „предузму све могуће мере како би се ослободила окупирана територија Азербејџана“  Министар одбране Азербејџана Закир Гасанов наредио је војсци да направи план напада на војно-стратешку инфрастркутуру јерменских снага у Нагорно-Карабаху уз примену оружја велике разорне моћи.


Такође је наредио војсци да се "предузму све могуће мере како би се ослободила окупирана територија Азербејџана".

Азербејџански министар одбране је уједно и запретио јерменским снагама да ће, у случају да војска Нагорно-Карабаха у нападу на азербејџанске положаје употреби ракетне комплексе „Искандер“, бити пружен адекватан одговор.


Преглед политичких и других вести за 07
.10. 



Ирански председник осудио слање сиријских „терориста“ у Нагорно-Карабах, упозоравајући да би сукоб могао да изазове регионални рат  Техеран не може толерисати распоређивање милитаната из Сирије у спорну регију Нагорно-Карабах, где борбе између Азербејџана и Јерменије угрожавају иранску границу и могу прерасти у регионални сукоб, упозорио је ирански председник Хасан Рохани.

Исламска република ће се усредсредити на осигурање "безбедности наших градова и села" која изгледају као да су на дохват руке залуталим гранатама или ракетама које долазе из зоне сукоба, упозорио је ирански председник током састанка владе.

Непријатељства у којима учествују Јерменија и снаге оспораваног Нагорно-Карабаха с једне стране и Азербејџана с друге, трају у релативној близини суседног Ирана. Стога Техеран помно прати дешавања на терену и остаје забринут да се „овај рат неће претворити у регионални рат и да се неће проширити“.


Претходно су залутале минобацачке гранате раниле дете и оштетиле неколико стамбених објеката у северном иранском селу, близу границе са Азербејџаном, пренели су ирански медији.


Излагајући бригу своје земље, Рохани је нагласио да је "неприхватљиво да одређени људи желе да пребаце терористе из Сирије и других места у регион [Јужног Кавказа] и близу наших граница". Ирански председник није појаснио која земља помаже у пребацивању милитаната из сукобом захваћене Сирије, али је рекао да је ова порука пренета и Јеревану и Бакуу.


У међувремену, Иран, који дели скоро 760 километара границе са Азербејџаном и мали део границе са Јерменијом, саопштио је да развија мировни план за Нагорно-Карабах. Портпарол министарства спољних послова Саид Хатибадех није детаљно образложио план, али је рекао да ће све регионалне земље бити укључене.


Спекулације о "сиријским плаћеницима" који се сливају у пламтеће жариште Нагорно-Карабаха воде се од избијања сукоба 27. септембра.

Сергеј Наришкин, шеф Спољнообавештајне службе Русије, рекао је да "плаћеници из међународне терористичке организације који се боре на Блиском Истоку долазе заједно са екстремистичким курдским групама“.


Наришкин такође није навео одређену страну која има користи од страних милитаната. Сиријски председник Башар Асад био је отворенији, директно оптужујући Турску за усмеравање сиријских терориста у Нагорно-Карабах и за „подстицање“ обновљених непријатељстава. Француски премијер Емануел Макрон такође је изнео сличну тврдњу, позивајући се на "поуздане информације".

Азербејџан и Турска, а која је стала на страну свог кавкаског савезника, досљедно негирају оптужбе за употребу сиријских плаћеника у ратом погођеној енклави. Баку их је назвао „потпуном глупошћу“ и „јефтином политичком пропагандом“. Такође је саопштено да су азербејџанске снаге "довољно јаке" и да им није потребна помоћ из Анкаре.

Заузврат, азербејџанска служба безбедности устврдила је да је прислушкивала радио комуникацију сиријских и ирачких Курда у подршци Нагорно-Карабаху. Курдска странка са седиштем у Сирији одбацила је извештај, саопштивши да Курди "имају довољно својих проблема".


Путин разговарао са Алијевом о ситуацији у Нагорно-Карабаху  Председници Азербејџана и Русије Илхам Алијев и Владимир Путин разговарали су о ескалацији у Нагорно-Карабаху. Ово је први разговор двојице лидера од избијања непријатељстава у региону.

Разговор је вођен на иницијативу Бакуа.

„Председник Илхам Алијев честитао је руском председнику рођендан и пожелео му нове успехе у државним активностима у корист развоја и просперитета Русије и добро здравље“, саопштила је Алијева служба за штампу.
 

"Шефови држава разговарали су о ситуацији око јерменско-азербејџанског сукоба око Нагорно-Карабаха. Председник Илхам Алијев и председник Владимир Путин разменили су мишљења о перспективама азербејџанско-руских односа", додаје се у саопштењу.


Путин: Надамо да ће конфликт у Нагорно Карабаху у најскорије време бити прекинут  Председник Владимир Путин назвао је дешавања у Нагорном Карабаху трагедијом.


„То је трагедија. Јако смо забринути јер и Азербејџан и Јерменија и Нагорно Карабах – све су то територије на којима живе људи који нам нису туђи“, рекао је Путин у интервјуу „Русија 24“.

Он је нагласио да у Русији живи око два милиона Азербејџанаца и више од два милиона Јермена.

Председник је додао да је до окончања конфликта далеко, али да треба хитно обуставити ватру.

„Људи гину, велики губици су са обе стране. Ми се надамо да ће у најскорије време конфликт бити прекинут“, рекао је он, додавши да се налази у сталном контакту са јерменским премијером Николом Пашињаном.

Председник је подсетио да је Јерменија чланица ОДКБ и да Русија има одређене обавезе према Јеревену у оквиру тог договора.

„Што се тиче испуњавања Русије својих обавеза у оквиру овог споразума, ми смо их увех испуњавали, испуњавамо и испуњаваћемо. Као што знате, у сталном сам контакту са премијером Јерменије и руководство Јерменије није имало никаквих замерки на то како Русија испуњава своје савезничке обавезе.“


„Јерменија спремна на реципрочне уступке на које је спреман Азербејџан“  Јерменија је спремна за уступке када је реч о конфликту у Нагорно-Карабаху ако таква спремност постоји и на страни Азербејџана, изјавио је јерменски премијер Никол Пашињан.

„Конфликти треба да се решавају на бази узајамних уступака. Нагорно-Карабах је спреман, Јерменија је спремна на реципрочне уступке на које је спреман Азербејџан“, рекао је Пашињан у интервјуу за француску агенцију АФП.


ПССЕ осудио „хушкачку реторику“ Турске  Надзорни одбор Парламентарне скупштине Савета Европе осудио је хушкачку реторику Турске у вези са сукобом у Нагорно-Карабаху и позвао је Анкару да прекине са таквим акцијама, наводи се у саопштењу шефа надзорног одбора ПС СЕ Михаела Острупа Јенсена.


„Још једном подсећам да су обе земље (Јерменија и Азербејџан), када су постале чланице Савета Европе, преузеле на себе обавезу да решавају своје спорове мирним путем. Та обавеза, која је наметнута свим државама-чланицама, такође подразумева да све државе-чланице морају да се уздржавају од свих акција које подстичу зараћене стране да решавају своје спорове употребом силе. С тим у вези, чланови Одбора осудили су хушкачку реторику Турске, а такође су известили о директном учешћу у сукобу и позвали ту земљу да хитно прекине са таквим акцијама“, наводи се у саопштењу објављеном на сајту Парламентарне скупштине Савета Европе.

Јенсен је такође указао на то да је с тугом примио вести о „трагичном страдању људи, како цивила тако и војника, изазваним новим борбеним дејствима између Јерменије и Азербејџана“.

„Та борбена дејства брзо прерастају у рат пуних размера, који озбиљно угрожава стабилност у региону“, истакао је Јенсен, додајући да „не постоји алтернатива за мирно решавање сукоба“.


Наришкин: За Русију нови рат у Карабаху недопустив  Хиљаде екстремиста који се боре на Блиском истоку, укључујући терористе Нусра фронта, пребацују се у зону сукоба у Нагорно-Карабаху, изјавио је директор Спољнообавештајне службе Русије Сергеј Наришкин.


„Према информацијама доступним Спољнообавештајној служби, активно се увлаче у зону сукоба плаћеници из међународних терористичких организација које се боре на Блиском истоку, између осталог 'Џабхат ал-Нусра', 'Фиркат Хамза', 'Султан Мурад', као и екстремистичке курдске групе. Притом се ради о стотинама, па чак и хиљадама екстремиста, који рачунају да ће зарадити на новом рату у Карабаху“, рекао је Наришкин.

Према његовим речима, оружана конфронтација која се распламсава у Карабаху попут магнета привлачи милитанте из различитих међународних терористичких структура.

Како је рекао, за Русију је нови рат у Карабаху недопустив, Москва није равнодушна према чињеници да у том региону гину представници пријатељских народа.

„Москва је забринута ескалацијом напетости око Нагорно-Карабаха. За Русију, као копредседавајућу Минске групе ОЕБС-а, нови рат у региону је неприхватљив. Такође, уопште нисмо равнодушни према томе што током борбених дејстава гину представници наших пријатељских народа – Јерменије и Азербејџана“, рекао је Наришкин.


Чавушоглу: Свака земља би требало да буде на страни истине, а истина је на страни Азербејџана  Министар спољних послова Турске Мевлут Чавушоглу изјавио је да "сви знају колико је Русија уложила напора да се разреши конфликт у Нагорно-Карабаху, баш као и Турска", те да је "стога од изузетне важности да се покрене заједнички рад Москве и Анкаре по том питању".


"Свака земља би требало да буде на страни истине, а истина је на страни Азербејџана, додао је он.

„Све земље, укључујући Русију, требало би да буду на страни истине. Русија је у саставу минске тројке, има односе и са Азербејџаном и са Јерменијом, због чега мора да уложи многе напоре како би се конфликт решио. Ми желимо да уложимо још више напора, зато је и потребан заједнички рад“, рекао је Чавушоглу.

Турски министар тренутно борави у посети Бакуу где се састао са председником Азербејџана Илхамом Алијевом.

Том приликом Алијев је рекао да „Турска води политику мира на Блиском истоку и на Кавказу“, те да таква политика већ даје одређене резултате.

„Политика Турске у региону је усмерена искључиво на мир. Ситуација у вези са нападом Јерменије још једном показује да је Турска велики ауторитет у региону, па чак и у свету, што нам даје додатну снагу“, рекао је Алијев.

Азербејџански председник је уједно рекао и да је од "изузетне важности чињеница да су Азербејџан и Турска савезнице, што је данас очигледно не само народима те две земље, већ и целом свету".


Чавушоглу: Налазимо се у Бакуу како би пружили подршку и солидарност наше државе и нације братском Азербејџану  Турски министар спољних послова Мевлут Чавушоглу допутовао је у Азербејџан где се састао са председником те земље Илхамом Алијевом и са другим представницима азербејџанске власти.


По слетању на аеродром у Бакуу, Чавушоглу је написао на Твитеру да је он допутовао у Азербејџан како би подржао братски азербејџански народ.

„Налазимо се у Бакуу како би пружили подршку и солидарност наше државе и нације братском Азербејџану“, написао је Чавушоглу.

„Само народ Карабаха уз подршку народа Јерменије има право да одлучује о судбини Карабаха“  Председник парламента Нагорно-Карабаха Артур Товмасјан изјавио је да је сукобе у овом региону испровоцирао Азербејџан, те да Степанакерт нема намеру да тражи примирје.


„Рат је покренула власт Азербејџана, али га сада води војно и политичко руководство Турске. Ово није рат Јермена и Азербејџанаца, то је покушај Турске да се угура на Закавказје“, рекао је Товмасјан.

Према његовим речима, међународна заједница и стране државе виде све и требало би да примене санкције против турског председника Реџепа Тајипа Ердогана.

Председник парламента Нагорно-Карабах је сигуран да званични Баку није успео у Карабаху, али и сматра да би Степанакерт требало да учествује у преговорима о решавању сукоба у Карабаху.

„Само народ Карабаха, уз подршку народа Јерменије и дијаспоре, има право да одлучује о судбини Карабаха. Сада смо сви једна породица“, рекао је Товмасјан.

Према речима председника парламента, званични Баку је доживео фијаско у Карабаху и није испунио задатке које је пред њега поставила Анкара, тачније није успео да освоји Степанакерт и Шуши. Он је додао да Карабах не планира да тражи примирје.
​Ситуација у Нагорно-Карабаху ескалирала је крајем септембра. Баку и Јереван међусобно се оптужују за избијање сукоба.


Алијев: Питање Нагорно-Карабаха треба да буде решено на основу историјске правде  Данас азербејџанска војска напада само војне циљеве, изјавио је председник Азербејџана Илхам Алијев у интервјуу за турску телевизију „ТРТ Хабер“ и додао да питање Нагорно-Карабаха треба да буде решено на основу "историјске правде", а она, како је рекао, "говори да је Карабах древна азербејџанска земља".


„То је већ свима јасно и из видео-снимака, свако то може да види. Боримо се само против окупационе војске Јерменије. Никада се нисмо борили против цивилног становништва. Не чинимо то данас и никада то нећемо чинити“, наведено је у саопштењу на сајту азербејџанског председника.

Јерменија, како је нагласио председник, данас напада Азербејџан са територије Јерменије.

„Јучерашњи напади на Генџе изведени су са територије Јерменије. Било је напада на Мингјачевир, где имамо велику станицу. Једна од граната пала је поред станице. Истина, имају такве гранате да неке од њих нису експлодирале. Друге су у ваздуху елиминисале наши системи противваздухопловне одбране. Увлаче нас у ову провокацију како би и ми напали Јерменију и да би затим изјавили целом свету: Азербејџан нас је напао, спасите Јерменију, односно, Јерменија се брани“, рекао је Алијев.


Ердоган: Јерменија мора да напусти окупирану азербејџанску територију  Председник Турске Реџеп Тајип Ердоган је у разговору са генералним секретаром НАТО-а Јенсом Столтенбергом саопштио да Јерменија "мора да напусти окупирану азербејџанску територију", наводи се у саопштењу његове администрације.

Наводи се и да је Ердоган током разговора обратио пажњу на то да „одлуке Савета безбедности УН и ОЕБС-а позивају Јерменију да у потпуности напусти окупирану азербејџанску територију“.

Претходно је Ердоган изјавио да се нада да ће Азербејџан наставити офанзиву и ослободити своју земљу у Карабаху.

„Азербејџан је већ ослободио велику територију. Надам се да ће наставити своју борбу док не ослободи све своје земље у Карабаху“, рекао је Ердоган.



  • Извор
  • Танјуг
  • / vostok.rs


Коментара (0) Оставите Ваш коментар Објавите новост

НОВОСТИ ИЗ РУБРИКЕ

РТ приказује другу страну САД, скривену од стране Вашингтона и Холивуда, изјавио је познати редитељ


Патријарх московски и целе Русије Кирил честитао је 70. рођендан чувеном србском редитељу Емиру Кустурици и одликовао га Орденом Светог Серафима Саровског 1. степена.


Стотине Руса свакодневно потписују војне уговоре, чиме је нови позив за мобилизацију непотребан, изјавио је портпарол Дмитриј Песков.

У србском Дрвенграду – “селу Емира Кустурице” – отворен је 22. новембра увече међународни фестивал документарног филма “RТ.Док: Време наших хероја”.


Руски војници извели су удар на паркинг за авионе на аеродрому у рејону Авиаторског, уништивши један од стационираних летелица. На Купјанско-Сватовском правцу руске снаге су подигле за


Остале новости из рубрике »
BTGport.net - у1
Русија у XIX веку

СЛИКА СЕДМИЦЕ

WEB SHOP
WebMaster

ДјЕВОЈКА ДАНА