Укинути санкције, спасити економију и сачувати мир: Говор председника Путина на Генералној скупштини УН-а
Председник Владимир Путин се обратио на 75. заседању Генералне скупштине УН-а. Ове године, због пандемије коронавируса, светски лидери учествују у њеном раду у видео формату. Руски председник се у свом говору дотакао кључних међународних питања.
О улози УН-а
На почетку говора Путин је подсетио да Повеља УН-а остаје главни извор међународног права, а сама Међународна организација часно испуњава своју мисију - да заштити свет.
"1945. године нацизам је поражен, сломљена је идеологија агресије и мржње. Искуство и дух савезништва, разумевање огромне цене плаћене за мир и заједничку победу, омогућили су изградњу послератног светског поретка", Путин, преносе РИА Новости.
Нагласио је да се УН морају прилагодити новим реалностима, те да Савет безбедности мора у потпуности узети у обзир интересе свих земаља. Истовремено, право вета пет сталних чланица Савета безбедности делује и неопходан је и одражава стварну војно-политичку равнотежу у свету, додао је шеф државе.
Путин је у свом говору упозорио на покушаје произвољног тумачења резултата Другог светског рата.
"Ревидирати одлуке конференције Савезника и Нирнбершког трибунала није само подлост и злочин против сећања на борце против нацизма. То је директан, деструктиван ударац на саме темеље послератног светског поретка", нагласио је председник.
Говорећи о пандемији коронавируса, Путин је приметио да је она постала суштински нови изазов и да је директно утицала на милионе људи. Према његовим речима, за обнову глобалне економије биће потребна нестандардна решења.
Руски лидер позвао је у овим условима да се креирају „зелени коридори“ без трговинских ратова, ослобођених санкција, укључујући и храну.
„Према речима стручњака, потпуно или делимично смањење запослености у свету у другом кварталу ове године еквивалентно је губитку од 400 милиона радних места и мора се учинити све да таква незапосленост не стагнира, како би се људи вратили на посао, могли да обезбеде своје породице, а не да буду у наручју сиромаштва, без изгледа за живот. Ово је заиста најоштрији глобални социјални проблем, па је мисија политике сада да отвори пут трговини, заједничким пројектима и поштеној конкуренцији, а не да повезује руке пословања и пословне иницијативе."
Путин се заложио за јачање капацитета Светске здравствене организације и нагласио да ће Русија томе посветити највише интереса.
Такође је најавио спремност да запосленима у УН-а бесплатно уступи руску вакцину против коронавируса, а такви захтеви су, према речима председника, примљени више пута.
Контрола наоружања и глобална стабилност
Шеф државе је нагласио да ће Русија наставити да промовише мирно решавање регионалних сукоба и упорно предлаже конструктивне иницијативе упркос „свим споровима и несугласицама, понекад неспоразумима, па чак и неповерењу неких колега“.
Позвао је Вашингтон да заједнички брзо реше „приоритетно питање“ продужења руско-америчког споразума о стратешком наоружању, који истиче у фебруару 2021. године.
"Поред тога, радујемо се међусобној суздржаности при размештању нових ракетних система. Дозволите ми да додам да је од прошле године, желим то да нагласим, од прошле године Русија је већ прогласила мораторијум на размештање ракета копненог базирања средњег и кратког домета у Европи и другим регионима света док се Сједињене Америчке Државе буду суздржале од таквих мера. Нажалост, још увек нисмо чули реакцију на наш предлог ни од америчких партнера ни од њихових савезника “, рекао је Путин.
Према његовим речима, ово би поставило темеље за детаљни разговор о свим факторима који утичу на стратешку стабилност.
О руским иницијативама
Председник је такође подсетио да је Русија предузела иницијативу за закључивање правно обавезујућег споразума свих космичких сила о забрани размештања оружја у космос.
Поред тога, Москва је предложила сазивање самита земаља „велике петорке“ - сталних чланица Савета безбедности УН-а.
"Његов циљ је да потврди кључне принципе понашања у међународним пословима, да разради начине за ефикасно решавање најхитнијих проблема нашег времена. Задовољство је што су наши партнери подржали иницијативу. Очекујемо да ћемо одржати такав састанак на лицем у лице чим то епидемиолошка ситуација дозволи", рекао је Путин.
У свом говору руски лидер позвао је читаву светску заједницу да делује заједно и ослања се на норме Повеље УН-а.
„Само тако ћемо моћи да испунимо високу мисију наше Организације и обезбедимо достојан живот садашњим и будућим генерацијама“, закључио је Путин.
- Извор
- Танјуг
- фото: © РИА Новости / Михаил Климентьев/ vostok.rs
- Повезане теме
- Русија
- Путин
- УН
- геополитика
Коментара (0) Оставите Ваш коментар Објавите новост
Америчке обавештајне службе годинама су обучавале агенте у Украјини, настојећи да то сакрију од Москве, наводи немачки магазин.
Државе које раде на извођењу напада дубоко унутар Русије неће остати некажњене, упозорио је Сергеј Наришкин.
Кијев не би могао да изврши удар ATACMS ракетама на Русију без учешћа Вашингтона, изјавио је Сергеј Лавров.
Остале новости из рубрике »