РТ: САД се суочавају са још већом изолацијом након ништавог корака за поновним увођењем једностраних санкција УН-а - Техеран
Техеран је осудио одлуку Вашингтона да једнострано поново уведе санкције УН-а Исламској Републици, предвиђајући да ће тај потез наштетити угледу САД-а у међународној заједници.
Маџид Тахт-Раванчи, ирански изасланик при Уједињеним нацијама, дао је оштар одговор на саопштење америчког државног секретара Мајка Помпеа, да Вашингтон намерава да поново уведе већину санкција УН-а против Техерана, а које су укинуте према нуклеарном споразуму из 2015. године. Заједнички свеобухватни план акције (ЈПЦОА) имао је за циљ постављање ограничења на ирански нуклеарни програм у замену за ублажавање санкција. Потписали су га Иран, САД, Русија, Кина, Велика Британија, Немачка и Француска.
Примећујући да САД више нису потписнице споразума, ирански дипломата је саопштио да је тврдња Вашингтона о „повратним санкцијама“ према споразуму „ништавна“. Додао је да је амерички „самопроглашени„ рок за увођење санкција као „незаконит и погрешан“, напомињући да сам Вашингтон „плива против [међународних] струја“ и ризикује „већу изолацију“ на глобалном нивоу.
У писму генералном секретару УН-а Антонију Гутерешу, Раванчи је рекао да САД покушавају да „потпуно униште“ споразум применом „једностраних произвољних тумачења и псеудо-правних аргумената“. Ирански изасланик изразио је наду да ће Савет безбедности блокирати такве потезе, упозоравајући да Вашингтон „подрива ауторитет и кредибилитет Савета безнедности и Уједињених нација“.
Помпео је заузео снажан став на инсистирању да се признају једнострано наметнуте санкције, упозоравајући да ће се свака земља која одбије да се повинује САД-у по том питању суочити са „последицама“.
Међутим, савезници НАТО-а у Вашингтону већ су изразили незадовољство тим потезом. Велика Британија, Француска и Немачка наговестиле су своје снажно противљење санкцијама у писму Савету безбедности УН-а.
Европске потписнице нуклеарног споразума - Немачка, Француска и Велика Британија, огласиле су се о "повратку" санкција раније у недељу. У њиховом заједничком саопштењу примећено је да су Сједињене Државе престале да буду страна у споразуму након њиховог повлачења 8. маја 2018. године и да покушај покретања повратка казнених мера нема никакав правни смисао.
"Из овога произилази да било какве одлуке и радње које би биле предузете на основу овог поступка или његовог могућег исхода такође не би могле да имају било какав правни ефекат", наводи се у саопштењу.
Неколико сати пре Помпеовог саопштења, ирански министар спољних послова Мохамад Џавад Зариф позвао је међународну заједницу да се супротстави америчкој тактици „насиља“. Напетости између Техерана и Вашингтона расту од када се Трампова администрација повукла из споразума 2018. године.
Извор: Восток / РТ
- Извор
- Танјуг
- Мурал у Техерану, фото: © Nazanin Tabatabaee/Nazanin Tabatabaee/West Asia News Agency via REUTERS / RT/ vostok.rs
Коментара (0) Оставите Ваш коментар Објавите новост
Америчке обавештајне службе годинама су обучавале агенте у Украјини, настојећи да то сакрију од Москве, наводи немачки магазин.
Државе које раде на извођењу напада дубоко унутар Русије неће остати некажњене, упозорио је Сергеј Наришкин.
Кијев не би могао да изврши удар ATACMS ракетама на Русију без учешћа Вашингтона, изјавио је Сергеј Лавров.
Остале новости из рубрике »