BitLab хостинг
Почетна страница > Новости

РТ: Пољска оптужила руске контролоре летења за намерно обарање председниковог авиона, те тражи њихово хапшење

РТ: Пољска оптужила руске контролоре летења за намерно обарање председниковог авиона, те тражи њихово хапшење
17.09.2020. год.


Пољски тужиоци затражили су хапшење тројице руских контролора летења на аеродрому Смоленск-Северни, оптужујући их за намерно изазивање несреће у којој је 2010. године погинуо пољски председник Лех Качински.

Истражитељи су се „обратили Окружном суду регије Варшава-Мокотов са захтевом за привремено хапшење“ тројице мушкараца, саопштила је новинарима Ева Биалик, портпарол Генералног тужилаштва.


„Оптужнице подигнуте против контролора летења односе се на намерно изазивање авионске несреће која је резултирала смрћу многих људи“, додала је она.


Качински и његова супруга били су међу 96 људи у авиону пољског ваздухопловства Ту-154М који се срушио код Смоленска 10. априла 2010. године, приликом покушаја слетања кроз густу маглу. Прве истраге пољских и руских званичника нису пронашле технички проблем са летелицом, те су за несрећу навели грешку пилота.

Међутим, председников брат близанац Јарослав од тада инсистира на томе да је пад изазвала нека врста руске перфидности. Чини се да је његова тврдња стекла снагу у пољском јавном мњењу, јер је истраживање објављено раније ове године показало да 44 посто Пољака сматра да је пад авиона главно „тренутно питање“ између Варшаве и Москве.


Иако тренутно није на изабраној функцији, Јарослав Качински председава владајућом странком Право и правда (ПиС) која је на власти од 2015. године. Тренутне оптужнице против руских контролора летења заснивају се на тврдњи пољских истражитеља из 2018. године, односно да су у олупини пронађени трагови експлозива. Међутим, такви трагови нису пронађени током првобитне истраге, као ни у узорцима тла прикупљеним у то време.

Пад авиона код Смоленска био је ударац за покушаје побољшања пољско-руских односа. Качински је требало да присуствује комеморацији убиства пољских војника у Катинској шуми током Другог светског рата, што је питање које од тада мучи односе између Москве и Варшаве.

Под владавином ПиС-а, Пољска се више пута сукобљавала са Русијом на дипломатском нивоу, те је тражила од других држава НАТО-а да трајно стационирају трупе на својој територији. Међутим, Варшава је такође водила бројне политичке битке са ЕУ, која се успротивила политици ПиС-а, а која се косила са вредностима које је Брисел званично прихватио.

Извор: Восток / РТ



  • Извор
  • Танјуг
  • фото: © REUTERS/TVP via Reuters TV / RT/ vostok.rs


Коментара (0) Оставите Ваш коментар Објавите новост

НОВОСТИ ИЗ РУБРИКЕ

Вашингтон ипак настоји да избегне било какву употребу оваквог оружја, изјавио је Томас Бјукенан.


Вашингтон ипак настоји да избегне било какву употребу оваквог оружја, изјавио је Томас Бјукенан.


Америчке обавештајне службе годинама су обучавале агенте у Украјини, настојећи да то сакрију од Москве, наводи немачки магазин.

Државе које раде на извођењу напада дубоко унутар Русије неће остати некажњене, упозорио је Сергеј Наришкин.


Кијев не би могао да изврши удар ATACMS ракетама на Русију без учешћа Вашингтона, изјавио је Сергеј Лавров.


Остале новости из рубрике »
BTGport.net - у1
Русија у XIX веку

СЛИКА СЕДМИЦЕ

WEB SHOP
WebMaster

ДјЕВОЈКА ДАНА