BitLab хостинг
Почетна страница > Новости

РТ; „Важан елемент блиских односа“: У ком окружењу ће се одржати руско-белоруске вежбе „Словенско братство 2020“

РТ; „Важан елемент блиских односа“: У ком окружењу ће се одржати руско-белоруске вежбе „Словенско братство 2020“
14.09.2020. год.
Заједничке белоруско-руске тактичке вежбе „Словенско братство - 2020“ одржаће се на полигону Брестски у Белорусији од 14. до 25. септембра, саопштило је Министарство одбране Русије. Вежбе се редовно организују од 2015. године. Овогодишње вежбе ће се одвијати у позадини изнуђеног отказа Србије да учествује у њима, као и нестабилне унутрашње политичке ситуације у Белорусији. Међутим, са становишта стручњака, такви маневри сада добијају посебан значај као један од аспеката јачања односа између Москве и Минска у оквиру Уније.

Министарство је саопштило да ће у маневрима учествовати више од 800 војника из две земље и око 170 јединица технике. Конкретно, биће укључена савремена десантна борбена возила БМД-4М и оклопни транспортери БТР-МДМ „Ракушка“ 
Црноморског гардијског ваздушно-десантног пука Псковске гардијске ваздушно-десантне војске.

Вежбе су антитерористичког карактера и нису усмерене против других земаља. Током вежбе руски и белоруски падобранци разрадиће интеракцију и координацију у извршавању тактичких задатака.

Ове године вежбе „Словенско братство“ одржаће се шести пут. Први маневри у 2015. години одржани су у Русији. У њима је учествовало више од 700 војника. 2016. године вежбе су одржане на полигону у близини Београда, а 2017. године - у близини Бреста. У 2018. години Русија је поново била домаћин вежби, а прошле године вежбе су одржане у Србији.

Вежба "Словенско братство" се по правилу одвија у две фазе. У првој, припремној фази, војници раде „координацију тактичке групе мултинационалног батаљона“, а у другој, активној, изводе антитерористичке дејства.

Политички призвук

Треба напоменути да ће се овај пут вежбе одржати у позадини политичке кризе у Белорусији, где протести против резултата председничких избора трају скоро месец дана. Према резултатима гласања победио је актуелни шеф државе Александар Лукашенко.

У међувремену, Министарство одбране Руске Федерације је саопштило да је одлука о одржавању вежби у Белорусији донета још у октобру прошле године у складу са планом међународних активности за 2020. годину.



„Одлуку о извођењу вежби на територији Републике Белорусије донела су оделења за одбрану земаља учесница у октобру 2019. године и огледа се у Плану сарадње између Министарства одбране Републике Белорусије и Министарства одбране Руске Федерације за 2020. годину“, саопштили је Министарство.

Такође раније је постало познато да је Србија одбила да учествује у маневрима из политичких разлога. То је 9. септембра саопштио министар одбране балканске републике Александар Вулин.
 

фото: © Министерство обороны РФ

Према његовим речима, ова одлука је донета под притиском ЕУ и наредних шест месеци Србија неће учествовати ни у каквим заједничким војним вежбама са НАТО-ом, ОДКБ-ом, Русијом, Сједињеним Америчким Државама или Кином или било којим другим војним снагама или блоковима.

Додао је да је Србија предузела такав корак да би задржала свој неутрални статус.

„Да би задржала своју позицију војне неутралности, да би избегла или бар смањила последице појачаних напада на нашу земљу, на нашу политику и економију, Влада Републике Србије на данашњем састанку одлучила је да обустави војне вежбе и све активности са свим партнерима на шест месеци. Наше учешће у мировним операцијама биће посебно размотренои, а ако буде потребно и отказано. Ово је једини начин да задржимо војну неутралност, а ова болна одлука обавезује нас да се ослањамо само на себе и своје снаге“, цитира ТАСС.

Вулин је истовремено додао да ова одлука неће утицати на борбену готовост србских оружаних снага.

У међувремену, шеф прес службе Министарства одбране Белорусије Игор Гремешкевич рекао је да белоруско министарство није добило информације од српске стране о одбијању учешћа у маневрима.

Коментаришући одлуку Београда, политички аналитичари указују на чињеницу да се Србија сада налази у непријатељском окружењу Европске уније и НАТО-а.

„Стално је под притиском свих страна, укључујући Сједињене Државе. Видимо како је протекао недавни пријем председника Републике у Белој кући. Знамо за жељу Вашингтона да Србија из Тел Авива пресели амбасаду у Јерусалим. Сада је Србија заиста под великим притиском и то је разлог паузе коју праве“, рекао је у разговору за РТ Андреј Кошкин, члан Удружења војних политиколога.

„Тактичан одговор на отворени притисак“

У интервјуу за РТ, војни стручњак Борис Јулин подсетио је да вежбе између војних савезника попут Русије и Белорусије треба да се спроводе прилично редовно.

„Са актуелном темом тренутних немира у Белорусији, чињеница је да вежбе имају антитерористичку оријентацију. Овде вреди напоменути да је обим вежби мали и да оне не предвиђају активно изграђивање било које врсте практичне обуке, већ само указују на то да постоји спремност за заједнички рад на нивоу јединица које се морају борити против унутрашњег непријатеља “, приметио је експерт.

Према његовим речима, такви тактички маневри су општеприхваћени стандард за све државе које међусобно комуницирају у оквиру војно-политичких блокова.

„Заједничке тактичке вежбе између савезника су увек важне. Можете видети колико вежби оддржавају НАТО државе. Тамо је реч о десетинама и стотинама хиљада војника. Нормално је да је немогуће осигурати интеракцију између војски земаља без заједничких вежби, односно ово је обавезни део у оквиру било каквих војних савеза“, нагласио је Јулин.

Међутим, према Андреју Кошкину, тренутне вежбе су посебно важне у ситуацији политичке кризе у Белорусији као једном од праваца за јачање односа две државе.

„Данас је ситуација у Белорусији прилично тешка, посебно узимајући у обзир очигледну жељу да се ситуација пољуља, те Минск одвоји од Москве. Међутим, ове вежбе указују да се и Белорусија и Русија придржавају споразума потписаних између њих у оквиру ОДКБ-а и Уније. Нема сумње да су ови маневри један од важних елемената који потврђују блиске односе две земље“, каже Кошкин.

 


Подсетио је да ЕУ сада разрађује јединствену позицију, коју би карактерисао притисак на актуелну владу Белорусије и, сходно томе, уздрмавање ситуације у земљи.

„Дакле, природа самих вежби садржи основне акције које би потврдиле везу између Руске Федерације и Белорусије. Маневри имају за циљ координацију како би се спречила нека врста терористичке инвазије. Добро је познато да су на граници организоване НАТО вежбе, а маневри `Словенско братство`, иако су били унапред планирани, само су тактичан одговор на отворени притисак који се сада врши на Белорусију“, нагласио је експерт.

Извор: 
Восток / РТ



  • Извор
  • Танјуг
  • фото: © Министерство обороны РФ/ vostok.rs


Коментара (0) Оставите Ваш коментар Објавите новост

НОВОСТИ ИЗ РУБРИКЕ

Иако многи сматрају да је кухиња само функционална, заправо мож


Међународни кривични суд у Хагу оптужио је израелског премијера за ратне злочине у Гази

Москва ће одговорити одлучно и на одговарајући начин на било коју агресију, изјавио је председник


Вашингтон ипак настоји да избегне било какву употребу оваквог оружја, изјавио је Томас Бјукенан.

Вашингтон ипак настоји да избегне било какву употребу оваквог оружја, изјавио је Томас Бјукенан.



Остале новости из рубрике »
BTGport.net - у1
Русија у XIX веку

СЛИКА СЕДМИЦЕ

WEB SHOP
WebMaster

ДјЕВОЈКА ДАНА