BitLab хостинг
Почетна страница > Новости

РТ: „Неприхватљиво мешање“: Међународни кривични суд осудио санкције САД-а тужиоцу МКС-а због истраге ратних злочина

РТ: „Неприхватљиво мешање“: Међународни кривични суд осудио санкције САД-а тужиоцу МКС-а због истраге ратних злочина
03.09.2020. год.

Стављање тужиоца Међународног кривичног суда Фатоуа Бенсоуде на црну листу од стране САД-а представља "неприхватљив покушај мешања у владавину закона", наводи се у саопштењу Међународног кривичног суда, након што је амерички државни секретар Мајк Помпео саопштио о санкцијама.


Бенсоуда, гамбијски адвокат који је намеравао да истражи америчке ратне злочине у Авганистану, санкционисан је у среду. Шеф О
делења за јурисдикцију и сарадњу МКС-а за Факисо Мочочоко такође је стављен на црну листу због „материјалне помоћи“ тужиоцу, рекао је Помпео новинарима.


„Ови напади представљају ескалацију и неприхватљив покушај ометања владавине права и судског поступка“, рекао је портпарол МКС-а Фади Ел Абдалах, реагујући на Помпеово саопштење, додајући да „напад на МКС такође представља напад против интереса жртава злочина, за које Суд представља последњу наду у правду“.

Абдаллах је рекао да је суд остао "непоколебљив" у својој посвећености мандату који му је додељен Римским статутом и државама које су га потписале.

Статут је ступио на снагу 2002. године, а 123 државе су постале његове потписнисе. Иако САД нису једна од њих, Авганистан јесте.

У јуну је Трампова администрација поставила темеље за изрицање економских и личних санкција против МКС-а и његовог особља које се усудило истражити злочине САД-а или било кога од њихових савезника, укључујући Израел, те саопштила да су истраге суда о кршењу палестинских људских права „политички мотивисане“.

У среду је Помпео описао МКС као „темељно сломљену и корумпирану институцију“ и рекао да САД „неће толерисати његове нелегитимне покушаје да Американце подвргну својој надлежности“.

Подржавајући ад-хок међународне судове за Југославију и Руанду током 1990-их, САД су се противиле МКС-у од самог почетка и одбиле да ратификују Римски статут. Администрација Џорџа В. Буша је чак 2002. године усвојила Закон о заштити америчких војника, који укључује такозвану „хашку клаузулу о инвазији“ којом се одобрава употреба силе за ослобађање било ког америчког или савезничког држављанина којег држи МКС.

Закон такође омогућава САД-у да повуку војну помоћ из земаља које су ратификовале Римски статут и ограничава учешће Вашингтона у мировним операцијама УН-а уколико америчке трупе не добију потпуни имунитет.

Извор: Восток / РТ


  • Извор
  • Танјуг
  • Америчка уврштавање тужиоца Међународног кривичног суда Фатоуа Бенсоуде представља "неприхватљив покушај мешања у владавину закона", рекао је МКС нако


Коментара (0) Оставите Ваш коментар Објавите новост

НОВОСТИ ИЗ РУБРИКЕ

Изјаве руског председника нису празне приче као оне европских политичара, рекао је мађарски лидер.


Москва мора бити „приморана“ на мир кроз снагу, изјавио је украјински лидер.

Иако многи сматрају да је кухиња само функционална, заправо мож


Међународни кривични суд у Хагу оптужио је израелског премијера за ратне злочине у Гази

Москва ће одговорити одлучно и на одговарајући начин на било коју агресију, изјавио је председник


Вашингтон ипак настоји да избегне било какву употребу оваквог оружја, изјавио је Томас Бјукенан.


Остале новости из рубрике »
BTGport.net - у1
Русија у XIX веку

СЛИКА СЕДМИЦЕ

WEB SHOP
WebMaster

ДјЕВОЈКА ДАНА