BitLab хостинг
Почетна страница > Новости

РТ: Немачки и француски произвођачи оружја желе да смање употребу америчких технологија

РТ: Немачки и француски произвођачи оружја желе да смање употребу америчких технологија
03.08.2020. год.


Француска и Немачка желе да смање своју технолошку зависност од САД - НАТО савезника, те да се више ослањају на сопствене производе када је реч о производњи војне опреме, наводи немачки лист Велт ам Зонтаг.

Војни произвођачи у Немачкој и Француској покушавају да избаце америчке технологије у изградњи хеликоптера, прављењу нове јуришне пушке за немачку војску, као и нови борбени авион, развијен у оквиру програма "Фјучр компбат ер систем" (ФЦАС) , који предводе произвођачи авиона двеју земаља.

Заштита осетљивих података један је од разлога који подстичу на стицање веће независности од САД-а у војној производњи, наводи Велт ам Зонтаг. Штавише, компаније су забринуте да Вашингтон држи контролу над боло којом опремом која користи америчку технологију у складу са Међународним прописима о промету оружја (ИТАР), те да због тога може блокирати извоз оружја.


„Без ИТАР-а и других америчких регулаторних система, Европа добија више слободе у томе ко ће снабдевати војним производима“, рекао је Флорент Чауванси, директор продаје француског "Сафрана", који производи моторе за хеликоптере.

"Једна од предности 100% европско произведених производа је та што подаци ових предузећа остају у Европи и не падају у руке неевропских земаља."

 

Како се наводи, "Сафран" жели да сарађује са немачким "ЗФ Фриедрихшафен" како би развио нови погон који би се уградио у велику војну беспилотну летелицу. Међутим, тренутно је нејасно да ли је реално да се њиховим настојањем у потпуности избегне америчка технологија.

Вест долази убрзо након што су САД најавиле повлачење отприлике 12.000 америчких војника из Немачке, пошто је амерички председник Доналд Трамп више пута оптужио Европу, а посебно Берлин, да није платио свој део трошкова за НАТО. У исто време, Трамп је рекао да не жели да "штити" Немачку, јер плаћа „милијарде долара" за увоз енергије из Русије.

САД се гласно противе блискијој сарадњи Русије и Немачке на плану енергетике, укључујући изградњу гасовода "Северни ток 2" дуж Балтичког мора, истовремено покушавајући да појачају испоруке свог гаса у Европу. Иако је прошле године Вашингтон успео само да привремено заустави пројекат, недавно је појачао притисак на инвеститоре и све европске фирме које су у њега укључене.

„Јасно је упозорење компанијама да помагање и подржавање руских злонамерних пројеката неће бити толерисано. Изађите сада из њих или рискирајте последице“, рекао је амерички државни секретар Мајк Помпео раније овог месеца, у јасном упозорењу за стране које су укључене у пројекат.

Извор: Восток / РТ


  • Извор
  • Танјуг
  • Два немачка авиона "Јурофајтер", фото: © Reuters / Sabine Siebold/ vostok.rs


Коментара (0) Оставите Ваш коментар Објавите новост

НОВОСТИ ИЗ РУБРИКЕ

Елмедину Конаковићу, министру иностраних послова у Савјету министара озбиљно гори под табанима. Онако се понаша само неко ко је у великом проблему. Призивати пуцње, убиство, хапшења, забрињавајуће је, навео...


Милован Јаковљевић, произвођач малина и одборник у Скупштини општине Ивањица, поднео је документ у којем детаљно образлаже кључне проблеме у србској производњи малина и предлаже мере за њену стабилизацију....

Потпредседник САД критиковао је политику ЕУ у области миграција, одбране и демократских норми


У Србском културном центру “Ћирилица” у Београду одржана је промоција књиге “Добровољци” руског добровољца и аутора Александра Кравченка. Сала је била препуна, што сведочи о великом интересовању јавности за...

Бошњачки политичари, већ дуже вријеме Хрватима у БиХ бирају по свом избору хрватског члана Предсједништва БиХ. Тако Бошњаци у Предсједништву имају два своја члана. Очигледно им ни то није довољно,...


За разлику од Брисела, Москва може да сачека исход трговинског рата, рекао је бивши председник Русије


Остале новости из рубрике »
BTGport.net - у1
Влада Српске позива на заштиту и одбрану Републике Српске и њених институција;

СЛИКА СЕДМИЦЕ

WEB SHOP
WebMaster

ДјЕВОЈКА ДАНА