BitLab хостинг
Почетна страница > Новости

РТ: Повратак на тактику „врло вероватну“: Русија одбацила британске „неутемељене“ тврдње о хаковању и мешању у изборе

РТ: Повратак на тактику „врло вероватну“: Русија одбацила британске „неутемељене“ тврдње о хаковању и мешању у изборе
17.07.2020. год.


Москва се није мешала у изборе у Великој Британији прошле године и нема представу о томе ко је покушао да хакује британске фармацеутске компаније због података о вакцини за коронавирус, изјавио је секретар за штампу Кремља, Дмитриј Песков.

„Немамо информације ко би могао да хакује фармацеутске компаније и истраживачке центре у Великој Британији. Можемо рећи само једно - Русија нема никакве везе с тим покушајима“, додао је Песков.


"Одбацујемо такве оптужбе", додао је он, карактеришући тврдње о хаковању и саопштења о мешање у изборе као "неутемељене".

У четвртак је британски Национални центар за сајбер безбедност саопштио да су хакери, које је наводно подржала руска влада, покушали да дођу до података о вакцини за коронавирус од академских и фармацеутских институција у Великој Британији и широм света.

Раније је британски министар спољних послова, Доминик Раб устврдио да је „готово извесно да су се Руск желели умешати у опште изборе 2019. године путем незаконито стечених и процурелих владиних докумената
.

Објављени документи који су се појавили на мрежи пре гласања у децембру опсују неколико рунди трговинских преговора између британских и америчких представника, током којих је америчка страна наводно насгтојала да приступи Националној здравственој служби за америчке фармацеутске компаније и да смањи здравствене и безбедносне стандарде у британској прехрамбеној индустрији.


Раб није споменуо ниједан доказ о томе да су Руси били умешани у цурење доумената што је у то време осрамотио владу, али је признао да "не постоје докази руске кампање широког спектра против општих избора."


На контрадикторност у речима највишег дипломате Велике Британије указала је портпарол Министарства спољних послова Русије, Марија Захарова. Рабова изјава „била је толико двосмислена и недосљедна да је било практично немогуће разумети је“, рекла је она.


С обзиром да Лондон потврђује да нема доказа против Русије, али и даље прети одмазним мерама, "постоји осећај да имамо нову заплет тектике `врло вероватно` ".

„Врло вероватно“ била је фраза коју је тадашњи премијер Велике Британије Тереза Меј користила да оптужи Русију за тровање двоструког агента Сергеја Скрипаља у Салисберију још 2018. године. Две године касније, Лондон није пружио било какве убедљиве доказе који би подржали ту тврдњу .


Рабове речи „готово сигурно“ ће очигледно постати нова формула за британске власти, али тактика оптуживања Русије за унутрашње проблеме у Британији остаће иста, рекла је Закхарова.

Руска амбасада у Лондону то је назвала чисто пропагандним кораком, приметивши да никада није примила никакве протесте од стране британских власти у вези са тврдњама о хаковању. Што се тиче Рабове претње реципрочним мерама, портпарол амбасаде је рекао да "било какви непријатељски кораци према Русији неће остати без правог и адекватног одговора".

Тврдње о хаковању били су покушај да се "оцрни углед руске вакцине" против коронавируса, изјавио је извршни директор Руског фонда за директна улагања Кирил Дмитриев. Они који стоје иза клевета се „плаше успеха јер би руска вакцина могла бити прва на тржишту и потенцијално може бити најефикаснија“, објаснио је Дмитриев.

Није случајно што су те оптужбе изнете тек после најаве да ће државни регулатори у августу одобрити руску вакцину, додао је Дмитриев. Поред тога, крађа података из Велике Британије не би имала смисла за Москву, јер ће руска фирма, "Р-фарм", производити британску вакцину коју је направила компанија из Оксфорда - "АстраЗенека".


„Нису потребне тајне. Све је већ дато Р-Фарму“, рекао је Дмитриев.

Извор: Восток / РТ



  • Извор
  • Танјуг
  • фото: © РИА Новости / Алексей Дружинин/ vostok.rs


Коментара (0) Оставите Ваш коментар Објавите новост

НОВОСТИ ИЗ РУБРИКЕ

Вашингтон ипак настоји да избегне било какву употребу оваквог оружја, изјавио је Томас Бјукенан.


Вашингтон ипак настоји да избегне било какву употребу оваквог оружја, изјавио је Томас Бјукенан.


Америчке обавештајне службе годинама су обучавале агенте у Украјини, настојећи да то сакрију од Москве, наводи немачки магазин.

Државе које раде на извођењу напада дубоко унутар Русије неће остати некажњене, упозорио је Сергеј Наришкин.


Кијев не би могао да изврши удар ATACMS ракетама на Русију без учешћа Вашингтона, изјавио је Сергеј Лавров.


Остале новости из рубрике »
BTGport.net - у1
Русија у XIX веку

СЛИКА СЕДМИЦЕ

WEB SHOP
WebMaster

ДјЕВОЈКА ДАНА