BitLab хостинг
Почетна страница > Новости

Коронавирусом заражено 570 здравствених радника

Коронавирусом заражено 570 здравствених радника
15.07.2020. год.


Министар здравља у Влади Републике Србије Златибор Лончар саопштио је да је, према последњим подацима, 70 здравствених радника оболело од COVID-19 и хоспитализовано, док је њих још 500 позитивно на коронавирус и налази се у изолацији.


Лончар је на редовној конференцији за новинаре Кризног штаба за заштиту становништва од заразне болести COVID-19  рекао да, и поред тога што је један број здравствених радника заражен, медицинског кадра има довољно и ниједна ковид болница није остала без њега.

Уколико радите са ковид пацијентима, не може се избећи да и здравствени радници буду заражени иако користе све мере заштите, објаснио је он и нагласио да су они приоритет јер без њих не бисмо могли водити ову битку.

У овом тренутку се може рећи да немамо проблем јер ни у једном тренутку ниједна установа није остала без здравствених радника, поновио је министар.

Истовремено, он је упозорио на то да је на респираторима сада више млађих људи него што је био случај у првом врху епидемије, односно да је уопште више оболелих из млађе генерације.

Све је више оболелих које сматрамо младим, у доби од 20, 30, 40 година. Њихово лечење траје дуже, а клиничка слика им је много озбиљнија, рекао је он.

Лончар је навео да је само у ковид амбулантама у Београду у последња 24 часа прегледано 3.225 пацијената, чему треба додати и прегледе обављене у остатку Србије.

Он је навео да је у последња 24 часа тестирано 8.659 особа, од којих су 344 особе позитивне, док је 13 пацијената преминуло.

Према његовим речима, на данашњи дан у Србији су укупно тестирана 507.002 пацијента, укупан број преминулих износи 418, а број активних случајева је 4.574.

Ови подаци довољно говоре о томе колико је ситуација озбиљна, нагласио је министар и поновио да су болнички капацитети у Београду на максимуму, односно да је попуњеност у свим ковид болницама у главном граду виша од 90 одсто.

Лончар је најавио да ће у току дана Институт за реуматологију почети да ради са додатним капацитетима, и то са више од 100 постеља.

Према његовим речима, у току су визите у болницама, као и у "Штарк арени", на основу чега ће се видети колико ће данас пацијената моћи да се отпусти, како би нови могли да буду примљени.

Он је подсетио на то да се пацијенти из Београда упућују у Смедерево, Пожаревац, Смедеревску Паланку и болнице у другим градовима, што је неопходна мера како би свако добио адекватну негу.

Директор Клинике за инфективне и тропске болести КЦС Горан Стевановић указао је на то да се сада код пацијената бележе теже клиничке слике, па самим тим и њихово болничко лечење траје дуже.

Просечан узраст пацијената је, како је прецизирао, мањи у односу на март и април и износи од 30 до 50 година, при чему је највећи број пацијената тог узраста на интензивној нези.

Према његовим речима, иако људи у старијој животној доби, посебно са придруженим болестима, имају лошију прогнозу, у последњих месец, месец и по дана, значајно је мање оболелих из старије узрасне групе.

То показује да они поштују мере превенције и чувају се, док је популација која се највише креће највише и заражена, нагласио је Стевановић и истакао да се, нажалост, и старосна структура оних који изгубе битку са коронавирусом помера ка млађим људима.

Заменица директора Института за јавно здравље Србије „Милан Јовановић Батут" Дарија Кисић Тепавчевић поновила је да су ношење маски, прање руку и физичка дистанца кључни у спречавању ширења заразе.

Три поменуте мере, како је указала, нису нешто што ће се примењивати само док се не пронађе лек или вакцина против коронавируса, већ нам оне чувају живот.

Кисић Тепавчевић је додала да се у овом тренутку не разматра могућност увођења полицијског часа и било којих других мера ограничења слободе кретања у борби са вирусом корона.

Такве мере сада нису потребне, оценила је она и објаснила да су оне имале смисла на почетку епидемије како би се заштитила најстарија популација и припремио здравствени систем – да би се набавили респиратори, тестови и изградиле привремене болнице.

То се, како је подсетила, показало као ефикасна превентивна и противепидемијска мера, што се одразило и на број оболелих и умрлих које смо имали.

Кисић Тепавчевић је поновила да ћемо се још дуго борити са вирусом корона, да је лична одговорност веома важна и да сви треба да се понашамо као да смо заражени.


  • Извор
  • Танјуг
  • Министар здравља у Влади Републике Србије Златибор Лончар, фото: srbija.gov.rs/ vostok.rs


Коментара (0) Оставите Ваш коментар Објавите новост

НОВОСТИ ИЗ РУБРИКЕ

Вашингтон ипак настоји да избегне било какву употребу оваквог оружја, изјавио је Томас Бјукенан.


Вашингтон ипак настоји да избегне било какву употребу оваквог оружја, изјавио је Томас Бјукенан.


Америчке обавештајне службе годинама су обучавале агенте у Украјини, настојећи да то сакрију од Москве, наводи немачки магазин.

Државе које раде на извођењу напада дубоко унутар Русије неће остати некажњене, упозорио је Сергеј Наришкин.


Кијев не би могао да изврши удар ATACMS ракетама на Русију без учешћа Вашингтона, изјавио је Сергеј Лавров.


Остале новости из рубрике »
BTGport.net - у1
Русија у XIX веку

СЛИКА СЕДМИЦЕ

WEB SHOP
WebMaster

ДјЕВОЈКА ДАНА