РТ: Обнављање нуклеарних тестирања је „кратковидно и опасно“, наводе демократе у писму Белој кући
Високи политичари из реда демократа у Конгресу изразили су "дубоку забринутост" због извештаја да Бела кућа прикрива планирање првог нуклеарног тестирања у САД-у после три деценије, инсистирајући на томе да је та идеја опасна и да ће Американце учинити "мање безбедним".
„Пишемо да изразимо дубоку забринутост због откривања састанака на високом нивоу у администрацији о настављању нуклеарног тестирања“, наводи се у писму пет чланова Одбора Деморатске странке упућеном министру одбране Марку Есперу и министру за енергетику Дану Броуилету.
Осуда прати извештај Вашингтон Поста крајем прошлог месеца у коме се наводи да су високи званичници разговарали о томе да ли да разбију вишедеценијски мораторијум на нуклеарно тестирање, а један анонимни званичник је рекао да ће такав тест бити користан јер ће наводно утицати на преговоре о контроли наоружања с такозваним противницима, наиме Москвом и Пекингом.
Дајући влади задатак, законодавци су позвали на ревизију нуклеарне стратегије из 2018. године, односно периодичну процену статуса америчког нуклеарног арсенала и политике које њиме управљају, а који су обећали да „Сједињене Државе неће наставити с нуклеарним тестирањем, осим ако то није неопходно да се осигура безбедност и ефикасност". На основу тих фактора, према политици америчког председника Доналда Трампа, председавајући одбора рекао је да нуклеарни тест није потребан.
Ревизија из 2018. године такође позива „све државе које поседују нуклеарно оружје“ да на сличан начин објаве или одрже мораторијум на тестирање, упозоравајући да Кина „модернизује и проширује“ свој арсенал. Иако је Москва ратификовала Уговор о свеобухватној забрани нуклеарних тестирања 2000. године, Вашингтон и Пекинг никад нису формално ратификовали споразум, што значи да, формално њима није забрањено тестирање. Примећујући да су САД спровеле више нуклеарних тестова него „свака друга земља заједно“, заступник демократа је рекао да Вашингтон „има највише користи“ од сталног замрзавања тестирања, позивајући администрацију да се држи свог наведеног става.
Обновљена контроверза око тестирања долази док се САД и Русија припремају за преговоре о продужењу новог уговора СТАРТ, уговора о контроли оружја који ограничава број стратешких нуклеарних размештања за обе земље, а који би требало да истекне следеће године. Док је Москва изразила спремност за склапање новог споразума, Вашингтон је закомпликовао тај процес, непрестано инсистирајући на томе да се Пекинг обухвати споразумом и да прихвати границе свог арсенала. Како се разговори ближе, то се чини све мање вероватнијим, јер је Кина показивала мало интересовања да постане страна у споразуму.
Извор: Восток / РТ
- Извор
- Танјуг
- фото: © Reuters / US Library of Congress handout / RT/ vostok.rs
Коментара (0) Оставите Ваш коментар Објавите новост
Америчке обавештајне службе годинама су обучавале агенте у Украјини, настојећи да то сакрију од Москве, наводи немачки магазин.
Државе које раде на извођењу напада дубоко унутар Русије неће остати некажњене, упозорио је Сергеј Наришкин.
Кијев не би могао да изврши удар ATACMS ракетама на Русију без учешћа Вашингтона, изјавио је Сергеј Лавров.
Остале новости из рубрике »