Министар без портфеља у Влади Републике Србије задужен за иновације и технолошки развој Ненад Поповић и председник Кинеске националне свемирске администрације Кеђан Џанг потписали су данас, током видео-конференцијског састанка, Меморандум о сарадњи у области иновација у истраживању и употреби свемира у мирне сврхе.
Поповић је изразио задовољство потписивањем тог документа који ће имати високу употребну вредност за државу, науку и универзитете, али и за привреду и грађане у Србији.
Меморандумом је предвиђено да Србија и Кина развијају билатералну сарадњу у области развоја и употребе свемирских технологија, сателитских система и система осматрања Земље из свемира са применама у областима паметне пољопривреде, телекомуникација, екосистема, система даљинског осматрања и геолокацијског позиционирања.
Кинески партнери упутили су позив делегацији Владе Републике Србије и србским научницима да посете Кинеску свемирску агенцију и центре за развој свемирских технологија.
Поповић је навео да су партнери из Кине спремни да Србији ставе на располагање све своје знање и искуство у области развоја и примене свемирских технологија.
Оваква отвореност и спремност на сарадњу, коју је исказао Кеђан Џанг, показује колико је велико наше међусобно поверење и снажно челично пријатељство између наше две земље, рекао је министар.
Кеђан Џанг је истакао да је Србија стари пријатељ Кине, уз оцену да је потписивање меморандума у заједничком интересу обе земље и да представља корак напред у промовисању билатералне сарадње у области свемирских технологија.
Надам се да ће ова област убудуће заузимати значајно место у плану економске сарадње Кине и Србије на добробит наших грађана, рекао је председник Кинеске националне свемирске администрације.
Он је истакао да Србија има одличне инжењере, изразивши очекивање да ће се што већи број србских научника укључити у заједничке пројекте Кине и Србије у овој области.
Наш циљ је, како је подвукао, да се на свемирским летелицама које ћемо заједнички пројектовати нађе и застава Србије.
Меморандумом је предвиђено да Србија и Кина развијају билатералну сарадњу у истраживању, развоју и примени свемирских технологија, укључујући заједничку изградњу станица за пријем сателитских података, развој сателитских система и сервиса са пружањем услуга лансирања, размене и примене сателитских података у сврху развоја иновативних услуга и развоја науке о Земљи, опажања, климатских промена и животне средине и друго.