Сјај царског и модерног Петербурга: Петнаест најлепших здања у северној руској престоници
Монументалне грађевине без којих је незамислива раскош Санкт Петербурга
Зимски дворац
Legion Media
Слободно се може рећи, нема тог избора најлепших грађевина Санкт Петербурга без обзира на афинитете састављача листе, у коме се не би нашао Зимски дворац. Чувена барокна палата подигнута је за време владавине Јекатерине Друге, да би касније била дограђивана и чувала царске колекције. Баш као и у минулим епохама, у 18. или 19. веку, дворац и даље плени раскошним димензијама и лепотом. Царски комплекс је данас главна зграда Ермитажа, највећег музеја у Санкт Петербургу и Русији, пише Russia beyond.
Дворски трг бр. 2
Кућа компаније Сингер
Legion Media
Зграду на углу Невског проспекта и Грибоједовљевог канала изградило је почетком двадесет века.
„Акционарско друштво Сингер у Русији“. Спектакуларна фасада у стилу сецесије једна је од најупечатљивијих у главној градској улици. На нижим спратовима смештен је Дом књиге, а на преосталих пет виших канцеларије.
Невски проспект, 28
Дом трговачког друштва Браће Јелисејевих
Legion Media
Здање је 1903. године било најраскошнија грађевина тог доба. Његов модернистички стил, са огромним лучним витражом и скулптурама на фасади требало је да демонстрира богатство трговачког друштва и буде мамац за робу чувених трговаца Јелисејевих. Као и на почетку прошлог века у згради се данас налази трговачки комплекс са продавницама прехрамбених производа.
Невски проспект бр. 56
Казањска саборна црква
Legion Media
Црква је грађена по угледу на Базилику светог Петра у Риму. Било је планирано да храм постане главна православна црква у Русији. Градња је почела 1801. године, али је Отаџбински рат 1812. године осујетио планове. Савременике је храм асоцирао на победу над Французима. У цркви су смештени главни трофеји рата, а у њој почива и легендарни фелдмаршал Михаил Кутузов.
Казањски трг бр. 2
Велики дворац Петерхофа
Legion Media
Префињени барокни дворац у летњој резиденцији Романових у околини Санкт Петербурга градио је Бартоломео Растрели, руски архитекта италијанског порекла, исти онај који је радио и Зимски дворац, За време Другог светског рата дворац су, као и цео Петерхоф окупирали нацисти, а касније је разрушен у бомбардовању. Обнова траје и дан-данас.
Храм спаса на крви
Legion Media
Ова живописна црква у руском стилу често се меша са сабором Василија Блаженог у Москви, иако је градња Храма спаса на крви почела три века касније, 1883. године, на месту на коме је у терористичком нападу на смрт рањен цар Александар Други. Црква је грађена 24 године. Тако дуга градња образлаже се компликованим унутрашњим уређењем и извођењем мозаика на површини од 7065 квадратних метара.
Кеј Грибоједовљевог канала бр 2
Кућа за издавање предузетника Јофа
Legion Media
Чувена Кућа са кулом на пет углова изграђена је 1913. године. Прво је припадала трговцима из породице Лапин, а касније ју је наследио богати комисионар Шнер Јоф. Управо у тој кући он је и трговао антикварним намештајем. Поред тога кућа „пет углова“ одувек је уживала широку популарност међу петербуршком интелигенцијом. У кући је живела ћерка познатог писца Корнеја Чуковског Лидија коју је често посећивала песникиња Ана Ахматова.
Рубинштајнова, 40
Исакијевски сабор
Legion Media
О градњи се лично старао император Николај први будући да је то био још један покушај да се створи „главна православна светиња империје“. Завршен је 1858. године. Управо са колонаде Исакијевског сабора пуца један од најлепших погледа на град.
Исакијевски трг бр 4
Вила Демидових
Lev Panov (CC BY-SA 3.0)
Стара вила у близини Исакијевског сабора припадала је богатој породици предузетника Демидов. Династија потиче из времена Петра Великог, а њихова породична кућа била је у то време без преседана по богатству. Вила је позната по својим атласима и каријатидама који украшавају главни улаз. После дуже времена поново је отворена за посетиоце.
Јекатерински дворац
Legion Media
Још једна летња царска резиденција чију је градњу започела супруга Петра Првог, а завршила ћерка Јелисавета. Плава боја није случајно изабрана. Јелисавету је она подсећала на мајчине очи. Управо овде се налазила чувана Ћилибарска соба, која је била од пода до плафона украшена ћилибарима, и која је нестала за време Другог светског рата.
Садоваја, 7 (град Пушкин)
Зграда Главног адмиралитета
Legion Media
Њен шиљак са бродом један је од најпрепознатљивијих симбола Санкт Петербурга. За време Петра Великог ту се налазила тврђава која је бродоградилиште штитила за време Северног рата. Данас се у Адмиралитету на обали Неве налази седиште Ратне морнарице Русије.
Адмиралитетски пролаз 1
Манастир Смољни
Legion Media
Грађен је 87 година, радови су прекидани за време ратова, или због недостатка финансијских средстава. Јекатерина Друга основала је при манастиру Институт за племићке кћери. Данас су овде смештене бројне установе, међу којима су и факултети Санктпетербуршког универзитета.
Растрелијев трг 1
Петропавловска тврђава
Legion Media
Градња тврђаве почела је када је и основан Санкт Петербург 1703. године. Као споменик руске архитектуре тврђава спада у објекте културне баштине. Никада у историји није коришћена у војне сврхе.
Зечје острво, Петропавловска тврђава 3
Витебска железничка станица
Legion Media
Најстарија железничка станица не само у Санкт Петербургу него и у Русији. Николај Први је био путник првог воза који је са ове станице кренуо 1837. године. Станица има огромно предворје са парадним степеништем, витраже, стубове и друге симболе императорске моде.
Загородни проспект 52
Лахта центар
Legion Media
Једна од најзначајнијих грађевина савремене архитектуре је пословни комплекс Лахта центар на обали Финског залива. Висок је 462 метра. То је највиши небодер у Русији и Европи и 16. по висини зграда у свету.
Јекатерина Синељшчикова, Russia beyond
- Извор
- Танјуг
- фото: © Танјуг / Петр Ковалев/ vostok.rs
Коментара (0) Оставите Ваш коментар Објавите новост
Остале новости из рубрике »