BitLab хостинг
Почетна страница > Новости

РТ: Насилна Дипломатија: САД ће „вратити“ све санкције УН-а против Ирана ако ембарго на увоз оружја не буде продужен

РТ: Насилна Дипломатија: САД ће „вратити“ све санкције УН-а против Ирана ако ембарго на увоз оружја не буде продужен
14.05.2020. год.


Две године након што су спектакуларно напустиле Нуклеарни споразум са Ираном из 2015. године, САД су запретиле да ће покренути повратак свих санкција УН-а, а које су тада укинуте под тим споразумом, уколико се не обнови ембарго на оружје који истиче у октобру.

Специјални представник САД-а за Иран 
Брјан Хук,  и саветник државног секретара, упутио је недвосмислену претњу у интервјуу за Вол стрит журнал. Вашингтон ће, рекао је Хук, осигурати да ембарго на оружје наметнут Ирану остане на снази, "на овај или онај начин".

Према Заједничком свеобухватном плану деловања (ЈЦПОА) - познатом као Нуклеарни споразум са Ираном, забрана УН-а за продају конвенционалног оружја Исламској републици завршава се у петој години споразума, односно овог октобра. Како каже Кук, "насилни и револуционарни режим у Техерану" моћи ће да "увози и извози борбене авионе, ратне бродове, подморнице и вођене ракете".

Понављајући своје претходне изјаве, високи званичник је рекао да САД спремају резолуцију Савета безбедности УН-а којом желе да продуже ембарго, те да ће јој отворити пут уз помоћ дипломатије.


Међутим, Повеља УН-а одређује да се за успешну резолуцију мора добити девет гласова „за“ и да се не суочи ни са једним ветом од стране пет сталних чланица Савета безбедности, а то су Кина, Француска, Русија, САД и Велика Британија, што је чини се најтежи део америчких планова.

Кук је покушао да добије мишљење у Москви и Пекингу, пишући како "имају више користи од стабилности на Средњем истоку него од продаје оружја Ирану за његове секташке ратове".

Дакле, ако убеђивање не успе, Вашингтон ће све то учинити сам, открио је Хук.

"Међутим, ако америчка дипломатија буде спречена ветом, САД задржавају право да обнове ембарго на оружје другим средствима."

 

 


Амерички дипломата је устврдио да су САД као страна у споразуму с Ираном у могућности да покрену "повраћај" свих санкција УН-а против Ирана.

То би, заузврат, могло подићи више обрва, будући да се Трампова администрација једнострано повукла из Нуклеарног споразума три године након што је потписан, те поново увела једностране санкције усмерене на кључну иранску индустрију у ономе што у Ваншиготну називају политиком „максималног притиска“.


Спремност САД-а да задрже ногу у вратима чак и након што су напустиле споразум није се добро спустила са осталим силама. Вашингтон је "затворио врата" пре две године, приметио је Василиј Небензја, изасланик Русије у УН-у. Да би се донело нешто што је утврђено споразумом, неко мора бити део тога, нагласио је дипломата.

"Сада куцају на та врата и говоре: `Чекај, заборавили смо да урадимо једну ствар у споразуму, хајде да то урадимо и да кренемо поново`. То је једноставно смешно."

 

 


Предметне санкције УН-а укинуте су у замену за то да Иран одустане од планова за развој нуклеарног оружја, а што је део споразума из 2015. године. Укидање санкција довело је до оживљавања економских активности у Исламској Републици, баш као што су међународни инспектори известили да Техеран у потпуности поштује одговарајуће одредбе споразума.

Последњих недеља Иран прети „чврстим одговором“ ако ембарго на оружје не буде укинут у октобру. Међу последицама би био и Нуклеарни споразум "који ће заувек умрети", како је то описао један високи војни званичник.

Извор: Восток / РТ


  • Извор
  • Танјуг
  • фото: © Johannes EISELE / AFP / RT/ vostok.rs


Коментара (0) Оставите Ваш коментар Објавите новост

НОВОСТИ ИЗ РУБРИКЕ

Вашингтон ипак настоји да избегне било какву употребу оваквог оружја, изјавио је Томас Бјукенан.


Вашингтон ипак настоји да избегне било какву употребу оваквог оружја, изјавио је Томас Бјукенан.


Америчке обавештајне службе годинама су обучавале агенте у Украјини, настојећи да то сакрију од Москве, наводи немачки магазин.

Државе које раде на извођењу напада дубоко унутар Русије неће остати некажњене, упозорио је Сергеј Наришкин.


Кијев не би могао да изврши удар ATACMS ракетама на Русију без учешћа Вашингтона, изјавио је Сергеј Лавров.


Остале новости из рубрике »
BTGport.net - у1
Русија у XIX веку

СЛИКА СЕДМИЦЕ

WEB SHOP
WebMaster

ДјЕВОЈКА ДАНА