Шесточлани тим медицинских стручњака из Кине, који помаже Србији у борби против коронавируса, посетио је изложбу Министарства одбране и Војске Србије „Одбрана 78“ у Музеју града Београда, посвећену одбрани отаџбине од НАТО агресије, саопштило је Министарство одбране Србије.
Обилазећи изложбу, посебну пажњу чланови делегације посветили су делу који осликава бомбардовање Амбасаде Народне Републике Кине у Београду 1999. године, када је живот изгубило троје кинеских држављана, а више њих је рањено, као и сегментима посвећеним цивилним жртвама НАТО агресије.
Шеф експертске делегације из Кине др Пенг Џићијанг, након обиласка изложбе, истакао је да Кина неће заборавити 1999. годину.
- Кина се противила америчкој одлуци да НАТО бомбардује Савезну Републику Југославију. Кина је и у Савету безбедности тражила да се ситуација у СР Југославији решава унутар те земље и да друге државе не смеју да се мешају у унутрашња питања једне суверене земље. Али због различитих разлога, они су ипак кренули у акцију – нагласио је др Пенг, указујући да је Кина увек имала прави став.
Говорећи о бомбардовању кинеске амбасаде 1999. године, он је истакао да кинески народ никада није веровао да је она бомбардована случајно или грешком.
- Кинези сигурно неће заборавити тај период. Изражавам наше жаљење због свих жртава које је имала Србија и желим да вам изразим своје поштовање и дивљење – поручио је шеф делегације из Кине др Пенг Џићијанг.
О снажном устиску који су чланови експертског тима понели са изложбе “Одбрана 78” сведочи и чињеница да је свих шет лекара, по сопственој жељи желело да се упише у спомен књигу.
Обиласку су присуствовали помоћник министра за политику одбране мр Милан Ранковић и начелник Управе за традицију, стандард и ветеране пуковник Душко Шљиванчанин.
Изложба „Одбрана 78“ је мултимедијална и интерактивна поставка која на јединствен начин приказује херојску одбрану земље током 78 дана НАТО агресије, која је почела нападом на Савезну Републику Југославију 24. марта 1999. године, без одобрења Савета безбедности Уједињених нација, а посвећена је страдалим припадницима војске, полиције и цивилима, међу којима је, нажалост било и много деце.
фотографије: © Министарство одбране Србије