У априлском броју магазин ОДБРАНА доноси интервју са шефом кинеског експертског тима који борави у Србији, др Пенгом Џићиангом из Центра за контролу заразних болести из провинције Гуангдонг, у коме угледни кинески стручњак говори о природи Covida-19, раду на вакцини, о искуствима Кине, мерама које су у Србији предузете и улози војске у условима ванредног стања при епидемији,
Др Пенг Џићианг оценио је да су у Србији предузете мере које је требало предузети, „уведено је ванредно стање, полицијски час, затворене су границе и све су то добре и ефиксане мере за контролисање епидемије“.
Говорећи о природи Covida-19, др Пенг је рекао да је то нови тип корона вируса и према досадашњим сазнањима сличан је САРС-у и МЕРС-у.
„Отприлике његова отпорност слична је њиховој. Значи, дуже се задржава на хладноћи. Било је неких говора да „не воли” врућину, али се према последњим искуствима ње баш „и не плаши”. Може да се уништи након сат времена излагања температури од плус 56 степени Целзијуса. Значи, може опстати и у Африци. И тамо има оболелих. Међутим, најлакше се појављује на хладноћи“, истакао је др Пенг додајући да се вирус најлакше може пренети прва два дана од појаве болести и пет дана након појаве. Тада је најопаснији.
Као најефикаснију меру заштите од корона вируса др Пенг наводи ношење маске.
„ Носите маске. Само маске. Кад носите маску, то је један од најефикаснијих метода заштите“.
Преносећи искуства из Кине он каже да је изолација најбоља мера за решавање проблема ширења ове епидемије.
„Иако се неки људи који су били подвргнути изолацији нису добро осећали, јер није лако бити изолован 14 дана, та изолација је прихваћена. Знали су да се само на тај начин може победити ова болест, уз поштовање мера која је донела кинеска влада. Међутим, ти људи нису били изоловани код кућа, него у другим просторима, на пример хотелима или за то одређеним местима. Сви су схватили да треба да сарађују са Владом, да поштују мере које је она донела и да је то добро за друштвену заједницу, тако да су се у складу са тим и понашали“.
Др Пенг такође истиче да здравствени систем није једини који треба да носи терет борбе против корона вируса, истичући кинески пример.
„У тој борби учествовала је цела друштвена заједница, многе институције, а не само здравствени систем. И само заједничком друштвеном акцијом успели смо да победимо овај вирус“
На питање каква је вероватноћа да се неко ко је био заражен и оздравио зарази поново, др Пенг сматра да „вероватноћа није велика“.
Али вакцина је свакако најделотворнији лек против епидемије. „Сада и Кина и Америка припремају своје вакцине. Американци имају свој тип, а ми свој. У Кини су већ урађена испитивања вакцине на животињама, а сада се почиње клиничко испитивање на људима добровољцима“, каже др Пенг и напомиње да када буду завршена клиничка испитивања треба да прођу још три месеца да вакцина може и званично да се користи. „Дакле, отприлике крајем јуна“, процењује кинески стручњак.
Др Пенг посебно истиче велику улогу коју је кинеска војска имала у сузбијању епидемије.
„Војска је радила на стварању мобилних болница, дала је велики број људи за спасавање и пружање помоћи људима. Од изузетног су значаја њихова дисциплина и искуство у спровођењу одређених мера“, рекао је др Пенг и похвалио ангажовање Војске Србије, истичући пример брзине и ефикасности у раду на уређивању привремених болница.
Порука др Пенга Џићианга, шефа кинеског експертског тима који борави у Србији, на крају интервјуа за „Одбрану“ је да „наше две земље повезује традиционално пријатељство – да смо челични пријатељи“, истичући да су то знали и пре доласка у Србију, а отићи ће још уверенији да је то велика истина која везује два народа.
Извор: Министарство одбране Србије