BitLab хостинг
Почетна страница > Новости

Да ли ће споразум СНО издржати налет „политичког цунамија“ у САД?

Да ли ће споразум СНО издржати налет „политичког цунамија“ у САД?
05.11.2010. год.

Споразум између Москве и Вашингтона о СНО проверава се на чврстину у условима „политичког цунамија“ у САД. У четвртак је Барак Обама изразио наду да ће га сенат ратификовати до краја године. Изјава је дата након сусрета председника с члановима кабинета – првог након што су демократе, како показују резултати међуизбора, лишене већине у дому представника и изгубиле места у сенату.

Избори су учинили непредвидивим политички пејзаж у САД, премда њихови резултати нису били неочекивани. Између осталих, очигледно, ни за самог Барака Обаму. Било како било, ратификацију Споразума о СНО с Русијом он је издвојио као једно од главних питања. По његовом мишљењу, сенаторима предстоји да га реше у току такозваног заседања „хромих патака“ , односно до јануара, кад истиче рок мандата оних посланика, који су изгубили на изборима. Председник рачуна управо на подршку „хромих патака“ како би до јануара рекао „да“ Споразуму СНО с Москвом. Ово се може показати као нереално, сматра стручњак руског Савета за спољашњу и одбрамбену политику Фјодор Лукјанов.

То апсолутно нико не гарантује, зато што је ова седница кратка. По правилу, сенатори се у таквим случајевима концентришу на она питања, која су за њих најважнија. То је најчешће буџет, а нипошто нису међународни споразуми. Тим пре што неки изражавају следеће мишљење: Споразум о СНО је врло важан, а то значи да би неправилно било да се провуче у оваквој, помало сумњивој ситуацији. Односно, треба сачекати нови састав сената. Вероватније је да ће овај споразум ратификовати већ нови састав сената.    

Ипак, није искључено да ће републиканци, који су се и без тога претворили у „не партију“ у односу на практично све иницијативе Барака Обаме, покушати да се коначо учврсте у овој тактици, без обзира на изјаву председника да се Споразум о СНО с Русијом не тиче демократа или републиканаца, већ безбедности државе у целини. У целини, шансе за ратификацију овог документа опадају, сматра стручњак Института за САД и Канаду РАН Александар Шумилин:

Није сигурно да ће он ускоро бити одбачен и денонсиран де-факто, али ће његово прихватање бити успорено. Споразум ће, по свему судећи, бити џокер у рукама републиканаца. Републиканци могу да се сложе с његовом ратификацијом у замену за неке радње од стране Обамине администрације.
 

Председници Русије и САД су се на дан потписивања Споразума о СНО 8. априла у Прагу договорили да ће усагласити све процедуре у вези с његовим прихватањем. Тачно три месеца касније комитет Државне думе РФ за међународне послове препоручио је ратификовање овог документа. Он предвиђа да ће свака страна за отприлике једну трећину – до 1550 – смањити број стратешких бојних глава. Међутим, комитет је у среду био принуђен да саопшти да се враћа разматрању документа. Повод је низ опаски комисије за иностране послове америчког сената. Исправке изузимају од деловања уговора будућу ПРО САД и неатомске системе наоружања, игноришући самим тим интересе безбедности Русије. Зато засад може бити речи не само о проблему поштовања усклађености рокова ратификације, већ и садржаја споразума.



  • Извор
  • Голос России, © коллаж: «Голос России»/ vostok.rs


Коментара (0) Оставите Ваш коментар Објавите новост

НОВОСТИ ИЗ РУБРИКЕ


Кандидат за председника САД сугерисао је да је инцидент био чин рата који је инсценирао Вашингтон

Прогон новинара је освета за објављивање срамотних информација, тврди Ајтор Мартинез


Руске трупе су извеле комбиновани напад на објекте Оружаних снага Украјине на територији Украјине и део Русије под контролом ОСУ. Мете су били аеродроми и друга инфраструктура О

Пентагон не зна да ли су одбрамбени предмети „изгубљени или уништени“, показала је истрага


Бивши руски председник је такође упозорио Запад на незаконите санкције


Остале новости из рубрике »
BTGport.net - у1
Русија у XIX веку

СЛИКА СЕДМИЦЕ

WEB SHOP
WebMaster

ДјЕВОЈКА ДАНА