РТ: Шведска каже не карантину - да ли је то најнепромишљенији или најпропорционалнији одговор на коронавирус?
С обзиром да већи део Европе намеће ванредне мере ограничења како би успорио ширење коронавируса, Шведска је оставила своје грађане изненађујуће слободним. Да ли се Швеђани коцкају са својим јавним здрављем или сви други претерују?
Док се већина Европе затвара у покушају да успори ширење Covid-19, једна земља се противи том тренду. Шведска заузима значајно либералнији приступ у борби против вируса. Упркос својим најближим суседима, Данској и Норвешкој, који су стопирали све услуге осим основних, Швеђани су и даље слободни да се друже како се ближи крај оштре скандинавске зима. Иако су универзитети и средње школе затворени, предшколске установе, вртићи, барови, ресторани, скијалишта, спортски клубови и фризерски салони раде.
РТ: У Шпанији рекордних 849 смртних случајева за 24 часа, са скоро 95.000 зараженихhttps://t.co/5rRlt7H3SW
— ВОСТОК вести (@vostokvesti) March 31, 2020
РТ: Санкт Петербург у самоизолацији: Северни главни град Русије стављен у делимични карантинhttps://t.co/OGCbocbXNu РТ: Пандемија у Азији далеко од краја и земље би требале да се припреме за друштвене трансормације - упозорава СТОhttps://t.co/dZZ3SdzMsr
Улице Стокхолма и Малмеа приметно су мирније него иначе, али живахне су у односу на улице Копенхагена, Осла, Лондона, Париза и Рима. Стајање у баровима је забрањено, али док гости могу да пронађу своје место да седну, слободни су за уживање у ноћном изласку. Остали предузети кораци укључују забрану окупљања више од 50 особа, те се за оне преко 70 препоручује изолација.
С изузетком Белорусије, која није суспендовала ни фудбалску лигу, шведска ограничења су најблажа. То је натерало посматраче у земљи и ван ње да се запитају да ли се Швеђани поигравају са здрављем нације или заузимају најпропорционалнији одговор на Западу. Премијер Стефан Лофвен упозорио је да ће времена која предстоје бити тешка, али да ће ставити нагласак на улогу појединца, те додао:
"Сви ми, као појединци, морамо да преузмемо одговорност. Не можемо све да ставимо под законску норму и забранимо."
Ова тактика је у супротности са стратегијом у Великој Британији која је увела мере грађанима да остану код куће, са ограничавањем изласка из куће једном дневно. Шведски стручњаци заузели су сасвим другачији став у односу на Велику Британију, а шведски државни епидемиолог Андерс Тенгел је рекао да су предвиђање Краљевског колеџа у Лондону, са 250.000 смртних случајева и стратегија Бориса Џонсона, "песимистични". Последњи подаци о вирусу у Шведској говоре о нешто изнад 4.000 заражених са 146 смртних случајева.
„Све док развој епидемије у Шведској остаје на овом нивоу, не видим никакав велики разлог за предузимање мера које би могли држати само неко врло ограничено време“, рекао је Тенгел за Обзервер.
Овај потез Шведске омогућио је предузећима да наставе са радом, смањујући тако утицај вируса на економију земље. Приступ је широко прихваћен од стране јавности, која на то гледа као на разумнији начин деловања од драконских корака предузетих у другим земљама. То такође ставља земљу у бољи положај да се врати на пуни капацитет након што пандемија прође.
Лофвенова влада чини се мање склоном да буде виђена да само „ради нешто“ у поређењу с многим на Западу. Швеђани се такође нису бунили да држава ограничи њихове слободе на исти начин као што се то чини у многим другим земљама.
Припремљени кревети у објекту болнице у Стокхолму, фото: © Jonas Ekstromer / TT News Agency via Reuters
Само ће време показати какав је најбољи одговор на овогодишњу епидемију, али за сада би шведско становништво требало више слушати само себе. Влада која је поверила својим грађанима да поштују савете и прилагођавају своје понашање у складу са тим, без претње полицијском интервенцијом, нешто је што треба поздравити у слободном друштву. Такође одржава се виши ниво поверења и у другом правцу, од јавности до власти. На практичном нивоу, непримеривање драконских мера одмах спречава хистерију и омогућава спорију ескалацију мера уколико буду потребне.
Поверење је важан фактор у демократији где влада власт уз пристанак народа. Поверење јавности у Шведској је изузетно велико, јер грађани верују да њихови политичари делују у јавном интересу. Њихова склоност према третирању одраслих као стварно одраслих је кључна за преостало поверење.
Без сумње, заражени ће се борити против Covid-19, али од виталног је значаја да поверење јавности у владу није једна од изгубљених ствари. Преузимајући одмеренији одговор и указујући саветима, а не на примену закона, влада Шведске се можда коцка, али вероватно и мање ризично од Британије или Немачке. Шведска допушта да њена економија функционише на много нормалнијем нивоу од остатка Европе, која је практично готово све угасила.
Ако се испостави да пандемија није тако кобна као што су се, на пример, британски стручњаци у почетку плашили, онда би драконске мере које су примениле друге земље могле да резултирају лечењем горим него од болести. Међутим, ако се испостави да је то смртоносно колико се предвиђало, али не више у Шведској него у другим земљама, влада се ипак не може оптужити да није учинила ништа, али би и даље била у економски стабилнијем стању. Једина ситуација која би оставила шведску владу заиста отворену за критику, било би то уколико стопа смртности у Шведској надмаши сличне земље, али за сада се чини мало показатеља да је то вероватан случај.
Извор: Восток / РТ
- Извор
- Танјуг
- фото: © Reuters / Colm Fulton 6351 / RT/ vostok.rs
Коментара (0) Оставите Ваш коментар Објавите новост
Остале новости из рубрике »