BitLab хостинг
Почетна страница > Новости

Др Ненад Стевандић: Корона пред Стаљинградом у Републици Србској или усред 4. недјеље епидемије

Др Ненад Стевандић: Корона пред Стаљинградом у Републици Србској или усред 4. недјеље епидемије
31.03.2020. год.

Постојале су многе битке у свјетској историји које су захтијевале велике жртве. Сви су морали да дају живот у Термопилском кланцу да би остатак земље и народа  био спашен. У бици за Стаљинград, у одређеној фази њемачке офанзиве, на три руска војника који се крећу и бране са пушкама ишао је један који је нема и узимао би је када би један од ове тројице погинуо. Невјероватне и немјерљиве жртве, али су успјели  јер су били свјесни да нема назад и да је судбина народа у питању.

Данас када тражимо још већу дисциплину од наших грађана, и у поређењу са наведеним Стаљинградским и Термопилским више него малу или чак смијешну жртву, још постоје људи који се не понашају одговорно или чак својим егоизмом и неозбиљношћу буквално преносе вирус у најважнијој фази епидемије. Они су нам данас највећа брига и опасност јер могу да упропасте све што смо до сада сјајно урадили и због чега још држимо ситуацију под контролом.

Будући да од почетка озбиљно пратим ток епидемије и анализирам многе параметре, те сам досадa добро „погађаоˮ у другој и трећој недјељи пандемије, усуђујем се да кажем да ако будемо строго кажњавали непоштовање  прописаних мјера и  даље се понашали одговорно у 6. недјељи нећемо имати значајно повећање позитивних на корона вирус и ући ћемо у фазу платоа са очекиваним падом кривуље у сљедећој фази. Тада ћемо се више бавити лијечењем до тада обољелих и изолацијом, карантином и контролним тестирањима, те лијечењем посљедица по друштво и привреду. Шта ћу, оптимиста сам, и то са покрићем.

И помоћ полако стиже, како од Србије која се бори са већим бројем обољелих, тако и од Кине и других земаља које нам се попут Русије одазивају, а богами и сами купујемо и набављамо неопходне ствари у скоро немогућим условима.

Колеге љекари на инфективној клиници али и са других клиника, који директно и свакодневно раде са око 70-80 средње тешких и тешких пацијената, двапут су тестирани без иједног позитивног. Значи да дисциплина функционише и на неколико центиметара од вируса корона. Па шта је проблем да сваки грађанин остане код куће, те да на безбједној удаљености са својим укућанима гледа филмове и редовно дезинфицира свој простор, а опрезно иде у набавку и прати упутства надлежних институција. То је много мање опасно и не тражи се предузимање ризика за властити живот као у Стаљинграду или Термопилу. А једнако ће уз властити тако сачувати и много других живота. Једноставно је. И молим све да издрже и истрају! Још није готово.

У Америци вирус буквално дивља. Јесте то далеко, али је далеко била и Кина. У већини европских земаља, врло мало али ипак пада број новозаражених у односу на претходни дан. Цифре су још суморне и кривуља је још експоненцијална. До 15. 03. 2020.  год. Дакле, за 2,5 мјесеца (75 дана) у свијету је било око 170 000 заражених од којих је било око 80 000 у Кини. 15 дана касније 31. 03. 2020. имамо око 770 000 заражених што значи да се у задњих 15 дана у свијету заразило  600 000 људи. Највећи број је у Америци око 150 000, Италији 100 000, Шпанији око 85 000, Њемачкој око 65 000, Француској око 42 000 заражених. Земље бивше СФРЈ, дакле обруч око нас: Словенија, Хрватска и Србија имају око 800, Македонија око 270, а Црна Гора око 100 заражених. Ми у Србској (и БиХ) смо имали 15 дана предности у односу на европске земље и брзо смо реаговали рестрикцијом кретања и контаката, те први у Европи и региону затворили школе и кафане. Можда је прерано и у односу на приказане цифре звучи немогуће, али морам рећи да се побједа  ипак наслућује и ја је скоро осјетим у зраку. У Србској је заражено нешто преко 200 а у ФБиХ преко 150.

Подаци говоре да су скоро сви тестирани из карантина са граничних прелаза у Србској негативни и да је у односу на доста већи број новотестираних у Србској  данас процентуално нешто мањи број позитивних на корону него прошлих неколико дана или прецизније у 3 недјељи. Неки кластери се гасе, многи излазе из изолације и тек спорадично имамо нове случајеве којимa тражимо и налазимо контактну особу или тачку одакле су покупили вирус. Лоше је што у ФБиХ немамо озбиљне информације и податке, како о мјерама тако и о реалном броју случајева и контролних кластера. Надамо се да ће и код њих бити боље и организованије. Уосталом, Кина је прогласила крај пандемије на око 81 000 случајева од којих је 75 000 опорављених.

Али да се не урекнемо и овај пут подсјетимо наше народне мудрости о „крави која да 20 литара млијека а онда се ритне ногом, преврне лонац и проспе све млијекоˮ. Дакле, нема опуштања јер се сад битка одлучује. И ако буде строге и сталне  дисциплине, брзо  ће доћи и вријеме ведрине. 

Др Ненад Стевандић
 


  • Извор
  • Танјуг
  • др Ненад Стевандић/ vostok.rs


Коментара (0) Оставите Ваш коментар Објавите новост

НОВОСТИ ИЗ РУБРИКЕ

Вашингтон ипак настоји да избегне било какву употребу оваквог оружја, изјавио је Томас Бјукенан.


Вашингтон ипак настоји да избегне било какву употребу оваквог оружја, изјавио је Томас Бјукенан.


Америчке обавештајне службе годинама су обучавале агенте у Украјини, настојећи да то сакрију од Москве, наводи немачки магазин.

Државе које раде на извођењу напада дубоко унутар Русије неће остати некажњене, упозорио је Сергеј Наришкин.


Кијев не би могао да изврши удар ATACMS ракетама на Русију без учешћа Вашингтона, изјавио је Сергеј Лавров.


Остале новости из рубрике »
BTGport.net - у1
Русија у XIX веку

СЛИКА СЕДМИЦЕ

WEB SHOP
WebMaster

ДјЕВОЈКА ДАНА