BitLab хостинг
Почетна страница > Новости

Договор о стратешком наоружању: синхронизација под знаком питања

Договор о стратешком наоружању: синхронизација под знаком питања
05.11.2010. год.
Комитет Државне думе за међународне посолове опозива раније дату препоруку да се ратификује Договор о стратешком наоружању

Комитет Државне думе за међународне посолове опозива раније дату препоруку да се ратификује Договор о стратешком наоружању. Узорк је промењена ситауција после прелиминарних избора у САД.
 

У новим условима шансе за ратификацију договора са америчке стране много су ниже него до сада, сматра Комитет. Ове нове услове диктирају ослабљене позиције председника Обаме и његове Демократске странке после избора 2. новембра. Тог дана Американци су бирали оба дома свог Конгреса: представнички дом у целини и сенат у трећини. У представничком дому демократи су уступили већину, у сенату, који је биран делимично, очували су је, али са великом муком. Истовремено демократе су изгубиле гувернерске фотеље бар у 10 држава.
 

Тако за пола године колико је прошло до потписивања Договора о страштеком наоружању, политички положај Обаме веома се променио. И то може да се одрази на перспективе ратификације Договора. Да подсетимо, Медведев и Обама су потписали Договор 8. априла у Прагу и тада је било планирано да ће га стране ратификовати истовремено. Изгледа да су данас ти планови под знаком питања, сматра професор Високе школе економије Леонид Пољаков.
 

Унутарполитичка коњуктура у САД почиње да се мења, и рејтниг поверења председника Обама више није као што је био, када су договор склопили наши председници. Снаге, везане са републиканцима, очигледно намеравају да и даље овај Договор сторнирају. У тим условима са наше стране политички је разумно начинити превентивни корак и самим тим изјавити да се не сматрамо везаним за тај Договор.
 

Полтиколози се лажу у томе да незначајна превага демократа у Сенату оставља Обами простор за маневар. Ипак приморава га да више узима у обзир мишљење републиканаца, који имају поводом договора масу примедби. И ако документ не буде ратификован у такозвану заседање хроме патке – време избеђу избора и почетка рада новог састава Конгреса – његово разматрање може да буде гурнуто у фиоку.
 

Истовремено иза тактике страначке борбе у САД не треба заборавити главно: Договор је стратешки повољан за обе стране, подвлачи главни уредник листа Национална одбрана Игор Коротченко.
 

Важно је схватити да како за САД, тако и за Русију, нови Договор о стратешком наоружању крајње је неопходан, пошто као прво смањује праг нуклеарних арсенала у две земље. И као друго, покреће механизам нових односа САД и Русије, када гледамо једни друге не преко нишана, већ наши односи постају прагматичнији, предвидљивији и стабилнији. У тим условима сматрам да је руско руководство и даље привржено идеји скорије ратификације новог споразума о стратешком наоружању. Ипак, колико брзо ће се то десити, у првом реду зависи од наших америчких партнера.
 

У Комитету Државне думе за међународне послове плаше се да ће после избора председнику Обами бити теже да спроводи политику рестартовања односа са Русијом. Истовремено у Комитету подвлаче да опозив препорука да се ратификује Договор представља реакцију на могућу промену америчког, а не руског става о Договору о стратешком наоружању. Државна дума мора поново да размотри то питање, узимајући у обзир читав низ ограда које је дала Комисија за иностране послове Сената САД.



  • Извор
  • Голос России, © коллаж: «Голос России»/ vostok.rs


Коментара (0) Оставите Ваш коментар Објавите новост

НОВОСТИ ИЗ РУБРИКЕ

Одлазећа администрација председника САД Џозефа Бајдена чини све како би осигурала да новоизабрани председник Доналд Трамп не буде у могућности да олакша успостављање мира у украјинском сукобу након повратка...


Председник САД Џо Бајден одобрио је 571,3 милиона долара такозване одбрамбене помоћи Тајвану, наводи се у саопштењу Беле куће у петак. Пекинг, који инсистира да је самоуправно острво део...

Војно-индустријски објекат у Кијеву погођен је високопрецизним оружјем, саопштило је Министарство одбране у Москви.


Руске снаге извеле су масовне ударе на украјинску инфраструктуру у Кијевској области. Погодци су забележени како у самом Кијеву, тако и у оближњим насељима. У Бориспољу је током напада...


Грађани Србије имају најповољније мишљење о Русији, док је најнеповољније мишљење о НATO-у, показују ексклузивна истраживања Ипсоса за РТС.


Остале новости из рубрике »
BTGport.net - у1
Русија у XIX веку

СЛИКА СЕДМИЦЕ

WEB SHOP
WebMaster

ДјЕВОЈКА ДАНА