Трчећи од Калињинграда до Владивостока
Јединствену трку преко целе Русије од Калињинграда до Владивостока обавио је 61-годишњи пензионер Петар Наумов. Старији тркач-екстремиста из Јакутска, осим тога инвалид због оштећеног вида, својим примером је доказао да у животу ништа није немогуће.
С колицима на два точка, у којима је имао нешто опреме, овај човек, који већ одавно није млад и носи наочаре с дебелим стаклима, које му омогућавају да једва нешто види, на трку је кренуо 25. марта 2010. године. На почетку пута, Наумов је стартовао у најзападнијој Тачки Русије, Калињинграду – било му је изузетно тешко: тешко је могао да разликује многобројне знакове на путу. У принципу, Петар Наумов се одавно бави фискултуром и навикао је да излази на крај с тешкоћама. Безусловно, то му је помогло да за 8 месеци савлада 12 хиљада километара, које одвајају Калињинград од Владивостока. За дан је трчао по 50 километара, спавао је у шатору. Морао да издржи и хладноћу, и кишу, и летњу жегу. Ипак, без обзира на све тегобе овако дугог пута, јакутски пензионер је врло задовољан путовањем и с топлином се сећа оних који су му помогли да оствари свој сан.
Наравно, ова трка је тешка, и организационо и због средстава. Помогли су ми рођаци, браћа, сестре, пријатељи, земљаци. И људи на које сам наилазио док сам ишао из Калињинграда су ми много помогли. Могу да кажем да је трка била народна. У Јакутији су ми помагали и по целој Русији, чак су ми и странци помогли.
Свог земљака радосно су дочекали становници Јакутска, у који се хеликоптером вратио из Владивостока после завршетка супер-маратона. Предеседник Јакутије, Дмитриј Глушко, честитао је тркачу-екстремисти остварење задатог циља и уручио му је државну награду – значку „Грађанска врлина“ за допринос развоју спорта.
Своју трку Петар Наумов је посветио 65-годишњици Победе у Другом светском рату. Он је указао поштовање према подвигу оних, који су Русију одбранили од фашизма, и може се рећи, сам је учинио прави подвиг, сигуран је продуцент трке, представник друштвене организације „Друштвена експертиза Јакутије“ Федот Колесов.
Инвалид оштећеног вида доказао је људима да сваки човек, чак и инвалид може да савлада све тешкоће. Ми, јавност Јакутије, врло смо му захвални због таквог подвига, као и другим инвалидима, који чине такве подвиге. Инвалиди тако великим, глобалним делима, доказују да је сила духа неисцрпна.
Нажалост, људи с ограниченим физичким могућностима често морају да покажу снагу духа ради решавања обичних свакодневних проблема. Да би се живот 13 милиона инвалида – управо толико их живи у Русији – учинио удобнијим, влада је направила програм „Приступачна средина“. Он је усмерен на стварање услова, који би омогућили људима ограничених могућности да се равноправно са свима слободно крећу у простору, да раде, да се баве спортом, да посећују музеје и позоришта. Једном речју, да воде нормалан, пуновредан живот. А упорности и воље, као што је доказао јакутски пензионер Петар Наумов, ови људи имају довољно.
- Извор
- Голос России, © коллаж: «Голос России»/ vostok.rs
Коментара (0) Оставите Ваш коментар Објавите новост
Руске снаге извеле су масовне ударе на украјинску инфраструктуру у Кијевској области. Погодци су забележени како у самом Кијеву, тако и у оближњим насељима. У Бориспољу је током напада...
Грађани Србије имају најповољније мишљење о Русији, док је најнеповољније мишљење о НATO-у, показују ексклузивна истраживања Ипсоса за РТС.
Влада у Триполију, која у ствари контролише тек половину Либије, обзнанила је да неће дозволити прераспоређивање руских снага и наоружања који су, после пада режима Башара ел Асада, остали...
Руски председник предложио је тестирање западних одбрамбених система против нове руске хиперсоничне ракете
Србски научник, писац, дипломата и политичар Владимир Кршљањин је током свог децембарског говора на МГИМО универзитету Министарства спољних послова Русије на Међународној конференцији \"НАТО: 25 година експанзије\" тврдио да...
Остале новости из рубрике »