РТ: „Склоните нам се с пута да се обрачунамо са Асадовим режимом“, саопштење Ердогана Путину о Идлибу
Док тензије у провинцији Идлиб достижу тачку кључања, Турска је затражила од Русије да је пусти да се бори против сиријске владе лицем у лице, окрио је председник Турске, Реџеп Таип Ердоган.
Ердоган је затражио од Путина да се „склони с пута“ и да пусти турске снаге да се обрачунају са сиријским председником Башаром Асадом, рекао је Ердоган.
Ердоган је посланицима објашњавао поступке његове владе о ескалацији тензија у северозападној сиријској провинцији Идлиб, где су турске и сиријске снаге имале неколико међусобинх сукоба током претходних недеља. Непријатељства су скоро уништила споразум Турске са Русијом из 2018. године о деескализацији насиља у том подручју, које је и даље последње велико упориште милитаната у Сирији.
Описујући свој телефонски разговор с Путином, Ердоган је рекао да, ако је руски интерес у Сирији да задржи тамошње војно присуство, да се Турска, чланица НАТО-а, томе не противи.
Москва је интервенисала у сукобу у Сирији 2015. године како би помогла Дамаску у борби против џихадистичких група. Москва је саопштила да помаже сиријској влади у спречавању будућих напада које би потенцијално милитанти могли покренути и на друге земље, укључујући Русију.
Ердоган је рекао да Анкара сада сматра да су трупе сиријске владе легитимна мета напада, тврдећи да је Дамаск изгубио више од 2.100 војника у Идлибу. Није јасно да ли тај број представља оне који су погинули у сукобу са турском војском или укључује оне које су погинули у борбама са милитантима које подржава Турска. Ердоган је додао да је у Сирији уништено и "седам складишта са хемикалијама", али није дао никакве детаље или доказе о томе да ли Сирија још увек има хемијско оружје.
Турски председник је рекао да је борба против сиријске владе неопходна за спречавање хуманитарне катастрофе у Идлибу, која би изазвала нови прилив избеглица у Турску. Део турског одговора на ситуацију био је отварање границе с Европом за мигранте. Ердоган је рекао да ЕУ није подржала Турску у којој се већ налази преко 3,6 милиона избеглица из Сирије и да се сада суочава са чак четири милиона нових долазака.
Турски предсједник рекао је да очекује да ће међународна заједница и НАТО посебно подржати његову земљу у борби против Асадове владе.
Устврдио је да је упад Турске у Сирију извршен по позиву „сиријског народа“ и да Анкара није заинтересована за територијално ширење или сиријску нафту. Напомена за сиријску нафту изгледа као прикривена подршка америчком председнику Доналду Трампу, који је рекао да је „осигурање нафте“ у источној Сирији велико постигнуће америчких трупа тамо распоређених.
Извор: Восток / РТ
- Извор
- Танјуг
- фото: ©Presidential Press Office / Handout via REUTERS / RT/ vostok.rs
Коментара (0) Оставите Ваш коментар Објавите новост
Америчке обавештајне службе годинама су обучавале агенте у Украјини, настојећи да то сакрију од Москве, наводи немачки магазин.
Државе које раде на извођењу напада дубоко унутар Русије неће остати некажњене, упозорио је Сергеј Наришкин.
Кијев не би могао да изврши удар ATACMS ракетама на Русију без учешћа Вашингтона, изјавио је Сергеј Лавров.
Остале новости из рубрике »