РТ: Заштититићемо вас - или шта: НАТО проширује мисију у Ираку, без обзира на дозволу Багдада
НАТО се заложио за проширење својих операција обуке у Ираку, паузираних прошлог месеца након убиства иранског генерала од стране САД-а. Са растућим гневом у земљи због страног мешања, Багдад се нерадо слаже с планом.
Савез се „начелно“ сложио да „побољша“ своју мисију за обуку у Ираку након састанка у Бриселу, изјавио је генерални секретар НАТО-а Јенс Столтенберг. На питање да ли је Багдад одобрио пројекат, шеф НАТО-а није баш био јасан.
„НАТО је у Ираку на позив ирачке владе и ми ћемо остати у Ираку само док смо добродошли, зато што НАТО у потпуности поштује ирачки суверенитет и територијални интегритет“, рекао је Столтенберг.
„Све што радимо биће у блиској координацији и консултацијама са ирачком владом.“
The leading NATO state assassinated Qassem Soleimaini who played a key role in defeating ISIS in Iraq. Member state Turkey is defending al-Qaeda in Idlib.
— Vagabundo (@libertadorzn) February 12, 2020
Just who do you think you are fooling? https://t.co/pTgzB4zShl
САД, које су покретачка снага НАТО-а, сигурно нису биле у „блиској координацији“ са Ираком када су извеле напад беспилотним летелицама којим је прошлог месеца у Багдаду извршен атентат на иранског генерала и команданта јединице "Кудс", Касема Сулјманија. Сулејмани је био на путу да се састане са ирачким премијером Адилом Абдулом Махдијем када је убијен, у операцији која је предузета иза леђа владе у Багдаду.
Стога није нимало чудно што су Ирачани више него икад сумњичави према присутности страних снага у њиховој земљи. Атентат је покренуо гласање у ирачком парламенту са захтевом протеривања америчких снага, мада влада тек треба да се изјасни.
С обзиром на то да су САД остале најмоћнија и најутицајнија држава чланица НАТО-а, планирана мисија можда неће много учинити како би се умирили Ирачани, узнемирених након поновног кршења „суверенитета и територијалног интегритета“ њихове земље.
Уочи састанка у Бриселу, амерички министар одбране Марк Еспер је рекао да ће ширење мисије НАТО-а омогућити Вашингтону да смањи свој војни „траг“ у Ираку и преусмери те снаге на друго место. Али с обзиром да су САД одбиле да разговарају о повлачењу са ирачким званичницима прошлог месеца, посвећеност Вашингтона за повлачење остаје сумњива.
Док Столтенберг није могао рећи колико ће снага бити послано да појачају напоре за обуку, НАТО званичници су предложили да тај потез може укључивати „неколико стотина“ војника. Мисија обуке је прекинута прошлог месеца након убиства Сулјманија, али Столтенберг је рекао да ће обука бити настављена „што је пре могуће“, не наводећи детаље о статусу разговора са ирачким званичницима.
Извор: Восток / РТ
- Извор
- Танјуг
- Обука у кампу у Басри, фото: © Reuters / Essam al-Sudani / RT/ vostok.rs
Коментара (0) Оставите Ваш коментар Објавите новост
Америчке обавештајне службе годинама су обучавале агенте у Украјини, настојећи да то сакрију од Москве, наводи немачки магазин.
Остале новости из рубрике »