РТ: „Договор века“: Шта предвиђа Трампов мировни план за Израел и Палестину
Мировни план за Блиски исток под називом "Визија за мир - концептуална мапа" који је представио амерички председник Доналд Трамп предвиђа услове под којима би палестинска држава могла бити призната. РТ се удубио у "договор века" на 180 страница да би видео шта се унутра налази.
„Визија мира, просперитета и светлије будућности од самог почетка се сматра „најбољим, најреалнијим и најдостижнијим исходом за стране“. Пише да 700 или више резолуција Генералне скупштине УН-а и више од 100 резолуција Савета безбедности нису успеле да донесу мир, док су споразуми из Осла из 1993. године оставили превише нерешених кључних питања, „укључујући, између осталог, границе, безбедност, избеглице и Јерусалим”.Трампова визија решава сва та питања - углавном повезано са Израелом.
Безбедност
„Реално решење омогућило би Палестинцима сву власт да управљају собом, али не и моћ за претње Израелу“, наводи се у документу на самом почетку. Стога би свака палестинска држава морала бити у потпуности демилитаризована.
РТ: Трамп предложио решење за Израел и Палестину у „добитној комбинацији“ за обе странеhttps://t.co/I2Eer3lNkT
— VOSTOK vesti (@vostokvesti) January 28, 2020
Палестина не би имала право да „развија војне или паравојне способности“ без одобрења Израела. Такође би јој били забрањени било какви безбедносни или дипломатски аранжмани са другим земљама без израелског пристанка.
Израел би задржао право да „демонтира и уништи сваки објекат у држави Палестина који се користи за производњу забрањеног оружја или у друге непријатељске сврхе“ и води контролу над „свим међународним прелазима у државу Палестину“.
Такође, као предуслов за признавање, Палестинска управа би требало да одустане од свих предстојећих или планираних правних поступака против Израела, САД-а и њихових грађана пред Међународним кривичним судом, Међународним судом правде и свим другим судовима.
Границе
На страници 45 је представљена „концептуална мапа“ као основа за преговоре која је осмишљена да се бави „духом“ Резолуције 242 Савета безбедности УН-а, која се тиче палестинских територија које су претходно држали Египат и Јордан, а које је потом заузео Израел у рату 1967. године, односно Западна обала и Газа.
Мапа одражава став САД-а да Израел није законски обавезан да Палестинцима обезбеди 100% територије пре 1967. године, већ ону која је „разумно упоредивих величина“. На мапи је палестинска држава готово у потпуности окружена Израелом да би се одговорило на „безбедносне захтеве“, јер како је горе наведено, Израел добија потпуну контролу над палестинским границама.
This is what a future State of Palestine can look like, with a capital in parts of East Jerusalem. pic.twitter.com/39vw3pPrAL
— Donald J. Trump (@realDonaldTrump) January 28, 2020
Како је наведено у плану„избегавају се присилни премештаји становништва било Арапа или Јевреја“, са више енклава унутар енклава, међусобно повезаних путевима, тунелима или надвожњацима. Такође се предвиђају „саобраћајне везе велике брзине“ за Палестинце, али није јасно шта би то могло значити, јер у САД-у не постоји таква инфраструктура.
Израел је већ саопштио да ће у основи анектирати пругу уз јорданску границу и друга подручја која су му додељена планом, истовремено обустављајући у наредне четири године све активности насељавања у областима предвиђеним за Палестинце, како би им се дало времена да донесу свој избор .
Јерусалим
Подељен примирјем 1949. године између Израела и Јордана, Јерусалим је у потпуности под контролом Израела од 1967. године. Израел је званично анектирао цео град, а Трамп га је признао у децембру 2017. године, али не и УН.
План Јерусалим третира као израелску престоницу са слободом приступа светим местима свим верским заједницама, те се предлаже да палестинска престоница буде „у делу источног Јерусалима који се налази источно и северно од постојеће безбедносне баријере, укључујући Кафр Акаб, источни део Шуафата и Абу Диса, и могао би се назвати Ал Кудс” или било како другачије ако то Палестина жели (стр. 21).
Извор: Восток / РТ
- Извор
- Танјуг
- фото: © REUTERS / Ammar Awad / RT/ vostok.rs
Коментара (0) Оставите Ваш коментар Објавите новост
Америчке обавештајне службе годинама су обучавале агенте у Украјини, настојећи да то сакрију од Москве, наводи немачки магазин.
Државе које раде на извођењу напада дубоко унутар Русије неће остати некажњене, упозорио је Сергеј Наришкин.
Кијев не би могао да изврши удар ATACMS ракетама на Русију без учешћа Вашингтона, изјавио је Сергеј Лавров.
Остале новости из рубрике »