Обрачунајте се са бубуљицама на брзака!
Бубуљице се по правилу јављају баш када желимо беспрекоран изглед. Треба вам брзо решење за обрачун са њима? Испробајте неке од наших предлога јер заиста делује.
Многи људи имају проблема са бубуљицама. Некада су оне само спорадичне, а другима су стални сапутник и мука. Углавном, бубуљице се, по правилу, јављају баш кад не треба уочи важног састанка или прославе на којој сте баш желели да заблистате.
Када сте у таквој ситуацији, касно је да размишљате о томе да ли су препарати које користите комедогени, какав вам је хормонални статус и да ли се здраво храните. Једини циљ вам је тада да се некако обрачунате са бубуљицом.
Касније ћете мислити зашто настају бубуљице и како уклонити узрок.
Зашто настају бубуљице?
На кожи се налази на милионе сићушних отвора-пора. Поре омогућавају размену материја организма са спољашњом средином. У свакој пори је смештен један фоликул који производи длаку.
У поре се изливају лојне жлезде.
Иако су поре сићушни кратерчићи на кожи,у њима се наталоже остаци мртвих ћелија, себум, спољашње нечистоће и обавезно неки микроб који ту нађе погодну микроклиму за свој раст и развој. Тако настане упала која за резултат има црвенило коже, натеченост, бол и гној, једном речју бубуљицу.
Бубуљица има разних, мањих већих, површинских и поткожних.
Само оне које се налазе на површини коже и имају видљив бели врх смете уклањати механички без бојазни да зарадите гадну флеку или ожиљак кога ћете се тешко или никако ослободити.
Па чак и тада кад имате посла са обичном гнојавом, белом бубуљицом, будите опрезни увек имајући у виду да је свака бубуљица мали упални процес на кожи који се може отети контроли.
Против бубуљица се можемо борити на разне начине: препаратима за спољашњу употребу, променом рутине везане за негу, променом исхране, бољом бригом о здрављу и квалитетнијом некомедогеном козметиком. Једном речју, ако се ослободимо лоших навика. Ипак, све су ово методе које делују на дуже стазе и заиста вам могу подарити блистав тен. А шта када се бубуљица деси а треба вам брзо решење? Ево неких једноставних савета који ће вам помоћи да се разрачунате са напасти званом бубуљица.
Салицилна киселина
Салицилна киселина је једно од најбољих средстава за третман бубуљица.
Она уклања вишак масноће са коже и из пора који је узрочник настанка бубуљице. Наравно, користићете препарате који у себи имају одређени проценат ове киселина, а не чисту салицилну киселину.
Со против бубуљица
Сјајан начин обрачуна са бубуљицама је умивање сланим раствором. Можете га употребити за прање целог лица или само утапкати на проблематично место на кожи.
Природна со је богата минералима као што су калијум, магнезијум и калцијум који редукују упале, јачају кожу и посветљују тен. Со на кожу делује антимикробно. Може се користити и као пилинг за лице.
Со дубински чисти поре, балансира лучење себума и убија бактерије изазиваче бубуљица.
Прокувајте воду, оставите да се мало прохлади. Размера за прављење сланог раствора је 1:3, на пример једна кашичица соли на три кашичице воде. Ако имате, морска со је боља за ову намену од јодиране соли.
Када сте добро промешали да се со добро раствори нанесите на лице
Адстригенти
Адстригенти су течности које скупљају поре, исушују вишак масноће са коже и редукују упале.
Бројне лековите биљке и чајеви делују адстригентно на кожу.
Козметички туфер умочите у адстригентну течност и нанесите директно на бубуљицу.
Добре течности овог типа су зелени чај,чај од камилице, жалфије и хајдучке траве, неразблажен сок од лимуна, и есенцијална уља. Нанесите кап еценцијалног уља клеке, чајног дрвета, руже, жалфије, коре храста, семенки грожђа, руже.
Ако се питате како исушити бубуљице, јабуково сирће је такође добар начин. Као и са претходним адстригантним течностима, туфером намоченим у органско јабукобо сирће, а њабоље је оно домаће које садржи лековити талог, нанесите течност директно на бубуљицу и оставите да делује.
Имајте на уму да адстригантне течности имају јак исушујући ефекат. Уколико их примењујете на цело лице и претерате, могли бисте искусити појаву још више бубуљица.
Хидроколоидна облога
Уколико се суочите са гадном бубуљицом коју треба брзо елиминисати потражите у апотеци хидроколоидни фластер. Уколико сте некада имали херпес сигурно вам је лекар препоручио овај третман. Налепите га на бубуљицу. Он једноставно упије влагу и масноћу из коже, умири црвенило и оток на месту бубуљице.
Хидроколоидни фластер преко ноћи редукује бубуљицу јер апсорбује гној и масноћу из упаљене бубуљице. Такође, испод овог фластера се ствара кисела средина која спречава раст бактерија. Ујутру ће бубуљица бити у таквом стању да ћете комотно моћи да је покријете са мало коректора и пудера и срећно закорачите у нови дан.
Цеђење бубуљица
Цеђење бубуљица се не препоручује. Надајмо се да се већину времена придржавате тог савета успевајући да одолите пориву да се баците прстима на бубуљицу чим је спазите.
Ипак, уколико некад баш морате то да урадите, придржавајте се следећих упутстава како бисте избегли инфекцију, ожиљак и расејавање бубуљице по целом лицу.
Тајминг је веома важан!
Никада не цедите бубуљицу која још није “сазрела”. Кренете ли у обрачун са бубуљицом у почетној,фази која је црвена, отечена и болна још прилично дубоко под кожом, не само да је нећете исцедити, већ ћете зарадити гадан ожиљак који зна да потраје месецима.
У почетној упалној фази бубуљица још увек не садржи гној који бисте цеђењем уклонили. Дезинфикујте то место, нанесите неки противупални лек и чекајте да бубуљица побели. Даље прсте од ње.Када видите бели врх то је знак да је гној на површини коже и да се безбедно може исцедити без бојазни да се кожа оштети.
Нису све бубуљице за цеђење. Гадне цистичне акне, на пример, не дирајте ни случајно. Уколико не прођу за неколико дана обратите се дерматологу за помоћ.
Како безбедно исцедити бубуљицу
1. Детаљно оперите руке као бисте са њих уклонили бактерије и избегли инфекцију отворене ране.
2.Очистите детаљно кожу на месту бубуљице.
3. Узмите два нова памучна туфера, у сваку руку по један. Никада не цедите бубуљицу прстима већ туферима стисните бубуљицу са обе стране.
Уколико гној лако не исцури након првог притиска то је знак да још није потпуно спремна и да морате сачекати још неко време.
4. Уколико сте исцедили садржај из бубуљице сада сте скоро готови и слободни од напасти. Узмите нови памучни туфер, наквасите га алкохолом и детаљно очистите исцурели садржај из бубуљице и дезинфикујте место где се налазила.
Топла облога
Топлота је супер начин за умиривање коже када уочите да се бубуљица ствара. топла облога или топла пара ће измамити њен садржај на површину након чега је можете и исцедити уколико баш морате.
Наше баке су имале супер једноставан трик, просто би загрејале варјачу и прислониле на месту где се створила бубуљица. Уколико баш желите да испробате издвојите једну нову варјачу која ће вам служити само у ту сврху.
Хладна облога
Супротно, када је бубуљица још у почетној фази, црвена, болна и отечена тада је од помоћи хладна облога или коцкица леда умотана у танак убрус. Ледена облога смањује црвенило и оток припремајући бубуљицу да је како тако покријете коректором и учините мање видљивом.
Паста за зубе
Вероватно сте чули за старински начин исушивања бубуљица. Када се појави једноставно на њу ставите малу количину пасте за зубе и идете на спавање.
Да ли паста за зубе стварно исушује бубуљице?
Да, неколико састојака пасте за зубе заиста помажу исушивању бубуљице: сода бикарбона, водоник пероксид и алкохол.
Како измамити поткожну бубуљицу на површину
Поткожне бубуљице су акне које се се развиле испод коже. Иако је из даљине ова бубуљица неуочљива ви осећате болну избочину под кожом. Ова врста бубуљица се развија од мешавине себума, бактерија и прљавштине која је остала заглављена у пори. Поткожна бубуљица нема врх видљив на кожи као већина других акни.
Оно што можете уочити је велика бела израслина под кожом која боли на додир.
Врло је тешко ослободити се поткожне бубуљице. Уз то, највећи су изгледи да се у том обрачуну зарадите модар ожиљак који ће вам стајати на лицу као печат месецима.
Могуће их је лечити само мотрате бити веома стрпљиви и заборавите на цеђење поткожне бубуљице бар док не успете да је измамите на површину коже.
Нешто ипак можете предузети, ево како:
Фластер за бубуљице
Фластер се једноставно налепи преко поткожне бубуљице. Продавци кажу да он уклања бактерије, себум и нечистоће. Заправо већина таквих фластера садржи неку анти акне супстанцу, на пример салицилну киселину.
Фластер за буубљице можете носити читав дан али пазите да стари замените новим свака 24 сата и тако све док се поткожна буубљица не излечи.
Домаћи лекови против поткожне бубуљице
Уље чајног дрвета је нежнија алтернатива штетним антбиотицима и хемикалијама које се купују без рецепта као лек против бубуљица. Да би имало ефекта, морате имати производ који у себи садржи бар 5% овог есенцијалног уља. Нанесите кап уља чајног дрвета на болну бубуљицу два пута дневно. Истрајте у понављању све док не нестане.
Још једна алтернатива антибиотик препаратима је домаћи мед јер убија микробе.
Поступак је једноставан, нанесете малу количину меда на поткожну бубуљицу и оставите да делује током ноћи. Мед се помешан са водом може користити као средство за чишћење целог лица. Ово може бити одлична превентива настанку бубуљица. Осим тога мед кожу храни бројним нутритијентима пре свега минералима.
Најзад, ма колико да вам се чини да је бубуљица грозна знајте да ће за пар дана проћи. Супротно, ожиљак који направите будете ли нестрпљиви у жељи да је једним потезом уклоните са лица трајеће најмање неколико недеља. У обрачуну са бубуљицама стрпљење и хигијена су кључни.
- Повезане теме
- бубуљице
Коментара (0) Оставите Ваш коментар Објавите новост
Остале новости из рубрике »