Како је Москва мењала свој изглед у другој деценији овог века
За мање од једне деценије Москва је доживела крупне промене. За оне који то још увек не схватају или нису видели нудимо доказе, црно на бело. Зато је можда, ипак, најбоље да о величини трансформације просудите поређењем пређашњег и садашњег изгледа појединих дестинација.
Парк „Зарјадје“
Парк који има филхармонију, ледену пећину, четири климатске зоне и лебдећи мост у облику бумеранга изнад Москве реке, постао је нови заштитни знак руске престонице и у избору часописа TIME доспео на листу највреднијих знаменитости изграђених последњих година у свету.
Парк Зарјадје никао је 2017. године на месту срушеног хотела Русија. Пројектовали су га архитекте из чувеног америчког бироа Diller Scofidio + Renfro.
ВДНХ
Парк ВДНХ или „Изложба достигнућа народне привреде“ био је ремек дело еклектицизма у совјетској архитектури. Међутим, временом су раскошне хале и позлаћене фонтане пропадале, а на огромном простору ширили се језиви малопродајни објекти и прљавштина.
Обнова изложбеног комплекса почела је 2013. године, када је за овај пројекат издвојено сто милијарди рубаља или 1,6 милијарди долара (поређења ради за градњу Зарјадја која је кренула од нуле опредељено је 14 милијарди рубаља или 224,4 милиона долара). Према плановима руских власти овај екс симбол Совјетског Савеза треба да постане један од најпосећенијих туристичких објеката на свету. Тако сада, рецимо, изгледа Павиљон металургије који је некада био хала бивше Казашке републике.
Институт за науку и технологију у Сколкову (Сколтех)
Зграда Сколтеха која више личи на стадион или тврђаву отворена је у јесен 2018. године у научном граду Сколково, руском пандану америчкој Силицијумској долини. Изградња научног града почела је 2010. године на западу Москве.
То је прва зграда у Русији коју је пројектовао култни швајцарски биро Herzog & de Meuron. Медији су Сколтех крстили најлепшим институтом у Русији.
А ево како ће изгледати и други пројекат овог архитектонског студија у Русији који ће нићи на месту старе московске пиваре.
Политехнички музеј
Пројекат реконструкције Политехничког музеја на Лубјанском тргу датира из 2011. године. Тада је на отвореном конкурсу победио јапански ахитекта Ишигама према чијој идеји ће при музеју бити направљен парк у два нивоа, са подземним пролазом према парку „Зарјадје“.
Реконструкција музеја још увек није завршена. Отварање је планирано за крај ове године. Међутим, већ је завршена фасада и парк с амфитеатром и коцком која се греје (како би и зими могла да се држе предавања под отвореним небом). Касније ће у парку бити отворени кафеи, трговине и изложбени простори.
Тверска улица
Централна улица у Москви све до недавно није изгледала баш репрезентативно, затрпана како паркираним аутомобилима тако и таблама фирми и телекомуникационим водовима. Велика реконструкција изведена је 2016. године, а цела Тверска, како су говорили Москвољани „била је раскопана“. Када су радови завршени све се из корена променило.
Тјуфељева рошча у индустријској зони ЗИЛ-а
Парк „Тјуфељева рошча“ појавио се на југу престонице на месту бивше Фабрике аутомобила ЗИЛ. Нови простор осмислио је Џери ван Ајк из њујоршког архитектонског бироа !melk у сарадњи са руским студиом Меганом.
Једно од најатрактивнијих решења је плава лагуна вештачко језеро са тиркизном водом и променада са дрвеном настрешицом, пешачке и бициклистичке стазе, сцена, спортска зона са тренажерима, павиљони и кафеи.
Краснопресњенски кеј
Један од бројних кејева у Москви који другачије изгледа после 2011. године, када је отпочело велико уређење јавних површина. Асфалт је замењен коцком, постављене су клупе и засађене цветне леје. Сада се одавде пружа један од најлепших погледа на „Москва сити“.
Подручје око метро станице Чистије пруди
„Ноћ дугих кашика“ (багерских) у Москви многи памте. Током само једне ноћи 2016. године са земљом је сравњено око сто импровизованих продајних објеката. Киосци у којима су се продавале шаурме, павиљони у којима се могло купити све од пуњача за телефоне до музичких дискова, постали су гомила ђубрета. Тада је рашчишћен простор око конструктивистичког павиљона метро станице Чистије пруди.
Музеон
Парк скулптура „Музеон“ поред Нове Третјаковке са све суседним делом Кримског кеја били су 2012. чамотни призор. Случајно је откривено да су поред старих совјетских споменика деведесетих година овде одлагане и чудне скулптуре. Све те незаконито постављане бисте управнику кванташке пијаце, директору неког парног купатила или продавцу јапанских аутомобила демонтиране су, а простор доведен у ред. Сада је то једна од најпосеећнији пешачких рута у граду.
Тверска застава
Трг испред Белоруске железничке станице био је прво што су многи гости видели кад стигну у руску престоницу. Некада су небулозни киосци и паркинг кварили први утисак, али данас више није тако.
Тријумфални трг у Москви
Трансформација је завршена у септембру 2015. године. Сив и неупадљив трг са спомеником Владимиру Мајаковском поплочан је гранитом, засађен је травњак и цветне алеје, урађена декоративна расвета, постављене романтичне љуљашке.Решено је и питање хаотичног паркинга који је претворен у пешачку зону.
Јекатерина Синељшчикова, Russia beyond
- Извор
- Танјуг
- фото: © Mos.ru / Russia beyond/ vostok.rs
Коментара (0) Оставите Ваш коментар Објавите новост
Остале новости из рубрике »