BitLab хостинг
Почетна страница > Новости

Република Србска слави 28. рођендан

Република Србска слави 28. рођендан
09.01.2020. год.
Република Србска је основана 9. јануара 1992. године под називом Србска Република Босна и Херцеговина


Република Србска је основана 9. јануара 1992. године под називом Србска Република Босна и Херцеговина као реакција србског народа на одлуке муслиманских и хрватских политичара за расписивањем и одржавањем референдума о независности бивше СР БиХ, а који је србски народ бојкотовао. Референдум према тадашњим законским одредбама није успео, али је "независност" бивше БиХ проглашена.

Србска Република Босна и Херцеговина је проглашена за федералну јединицу Југославије. 

Током политичке кризе након отцепљења Хрватске и Словеније од Југославије, 25. јуна 1991. године, Срби су створили посебну скупштину 24. октобра под називом Скупштина србског народа у Босни и Херцеговини. Дана 21. новембра 1991. године скупштина је објавила да све општине, месне заједнице и насељена места где је више од 50% становника гласало да бивша СР Босна и Херцеговина остане у Југославији, постају делом „србских аутономних територија“.

Дана 9. јануара 1992. године, ова скупштина је прогласила Републику Српску Босну и Херцеговину, док је 28. фебруара донесен Устав Републике Српске Босне и Херцеговине, у којем је писало да територија ове Републике обухвата српске аутономне области, општине и друге српске етничке ентитете у бившој СР Босни и Херцеговини. Република Србска Босна и Херцеговина је проглашена делом Југословенске федералне државе.



Дана 5. априла 1992. године, крња Влада бивше СР Босне и Херцеговине је прогласила независност, а након три дана промену имена у Република Босна и Херцеговина. Европска заједница је признала независност бивше СР Босне и Херцеговине 6. априла 1992. године. Дана 7. априла, Србска Република Босна и Херцеговина проглашава независност од Босне и Херцеговине и останак у Југославији. Ипак, када су Србија и Црна Гора као једине de facto преостале југословенске републике, 27. априла 1992. године прогласиле Савезну Републику Југославију, Република Србска и Република Србска Крајина су саме по себи издвојене из граница Федерације, иако све до 1995. године то нису признале.

Дана 12. маја 1992. године, током седнице скупштине Срба, председник Републике Српске Радован Караџић је објавио шест „стратегијских циљева“ србског народа у бившој Босни и Херцеговини.

Током исте седнице, скупштина Срба је успоставила Војску Републике Српске (ВРС) и изабрала Ратка Младића да буде командандт друге војне области Југословенске Народне Армије. Пред крај маја 1992. године и повлачења југословенских снага са простора бивше СР Босне и Херцеговине, други војна област је постала Главни штаб Војске Републике Српске. 12. августа 1992. године назив Србска Република Босна и Херцеговина је промењен у Република Србска.


Заклетва - документарни филм о оснивању Војске Републике Српске




Рат у бившој Босни и Херцеговини је трајао од 1992. до 1995. године. Дана 30. августа 1995. године НАТО пакт покреће бомбардовање Републике Српске („Операција Намерна сила“). Рат је окончан потписивањем Дејтонског мировног споразума, 21. новембра 1995. године. Република Србска је међународно призната као један од два ентитета који чине Босну и Херцеговину (други ентитет је Муслиманско-хрватска Федерација, сада Федерација БиХ). Република Србска обухвата 49% територије Босне и Херцеговине, а Федерација Босне и Херцеговине 51%.

Арбитражном одлуком о статусу Брчког, те успостављањем Дистрикта Брчко БиХ 2000. године, посед територије оба ентитета је смањен за отприлике 0,5 — 1,0%. Брчко дистрикт је по Арбитражној одлуци стављен под међународну управу супервизора који de facto има законодавну, извршну и судску власт у дистрикту. Он издаје налоге којима доноси законе и уредбе, и именује и разрешава службенике и функционере Брчко дистрикта.

Током година након Дејтонског споразума, неке ингеренције Републике Српске које су Дејтонским мировним уговором и његовим анексима биле дефинисане као надлежности ентитета пренесене су на ниво БиХ (царинска и гранична служба, војска, правосуђе - оснивањем Суда БиХ и Високог судског и тужилачког савјета БиХ итд). Високи представник за Босну и Херцеговину је наметнуо велики број амандмана на Устав Републике Српске.

Границе Републике Српске су одређене међународно признатом границом према Србији, Црној Гори и Републици Хрватској и међународно признатом међуентитетском границом према Муслиманско-хрватској Федерацији (сада Федерацији Босне и Херцеговине).


Република Србска

Република Србска наставља свој пут као веома важан геополитички фактор на Балкану упркос разним међународним притисцима са Запада и покушајима ка унитаризацији БиХ и њеним потпуним институционално-политичким слабљењем.


Преузмите 1. Службени гласник Србског народа у Босни и Херцеговини из јануара 1992. године - ОДЛУКА О ОСНИВАЊУ СКУПШТИНЕ СРПСКОГ НАРОДА У БиХ.

Преузмите 2. Службени гласник Србског народа у Босни и Херцеговини из фебруара 1992. године - ДЕКЛЕРАЦИЈА.

 



  • Извор
  • Танјуг
  • / vostok.rs


Коментара (0) Оставите Ваш коментар Објавите новост

НОВОСТИ ИЗ РУБРИКЕ

РТ приказује другу страну САД, скривену од стране Вашингтона и Холивуда, изјавио је познати редитељ


Патријарх московски и целе Русије Кирил честитао је 70. рођендан чувеном србском редитељу Емиру Кустурици и одликовао га Орденом Светог Серафима Саровског 1. степена.


Стотине Руса свакодневно потписују војне уговоре, чиме је нови позив за мобилизацију непотребан, изјавио је портпарол Дмитриј Песков.

У србском Дрвенграду – “селу Емира Кустурице” – отворен је 22. новембра увече међународни фестивал документарног филма “RТ.Док: Време наших хероја”.


Руски војници извели су удар на паркинг за авионе на аеродрому у рејону Авиаторског, уништивши један од стационираних летелица. На Купјанско-Сватовском правцу руске снаге су подигле за


Остале новости из рубрике »
BTGport.net - у1
Русија у XIX веку

СЛИКА СЕДМИЦЕ

WEB SHOP
WebMaster

ДјЕВОЈКА ДАНА