САД: Претња од Русије није само спољна или војна
Амерички подсекретар за политичке послове Дејвид Хејл на сведочењу о „Будућности америчке политике према Русији” пред спољнополитичким одбором Сената казао је да "претња од Русије није само спољна или војна".
Москва, тврди Хејл, користи дигиталне технологије како би „циљала Америку и њене демократске савезнике изнутра”.
"Ове акције укључују мијешање у изборе и сложене операције утицаја са снажним ресурсима у режији највиших нивоа руске владе у самом срцу западног света. Русија не врши дискриминацију по политичкој идеологији или страначкој линији. Њихов циљ је поткопаju демократске институције, правећи поделе у демократским и плуралистичким друштвима", рекао је Хејл.
Амерички дипломата је рекао да НАТО оснива две нове команде, једну у САД-у, фокусирану на обезбеђивање критичних прекоокеанских морских линија комуникације, а другу у Немачкој како би побољшао логистичку подршку.
“Ове НАТО команде ће створити тимове за подршку како би се наши савезници суочили са новим и развијајућим руским претњама попут сајбер напада. Такође ће покренути велике, вишегодишње иницијативе за јачање мобилности, спремности и способности Алијансе”, наводи Хејл.
"Савез је ојачан и додатним НАТО чланицама које се боре са руским утицајем, међу којима је Црна Гора."
“НАТО савез је такође ојачан укључивањем додатних чланица. Црна Гора је у јуну 2017. године приступила НАТО-у. Захваљујући раду овог Одбора и целог Сената, Северна Македонија је на путу да постане најновија чланица НАТО-а након што преостале државе чланице НАТО-а одобре споразум, као што је Сенат урадио у октобру”, додао је Хејл.
"Разумевање руских претњи од суштинског је значаја за развој дугорочног одговора на њих."
Додаје и да су САД под Доналдом Трампом предузеле досљедне акције против "покушаја Москве да поткопа америчке интересе и интересе њених савезника и партнера широм света".
“Сједињене Америчке Државе ће наставити да користе све одговарајуће алате националне моћи, укључујући дипломатију, да би се одбраниле од било каквих даљих претњи Москве и да би унапредиле и заштитиле интересе Америке и наших савезника и партнера. Kао што је наведено у председниковој Националној безбедносној стратегији, Америка је конкуренција великих сила.”
Америчка администрација, додаје он, Русију посматра као "одлучног и сналажљивог конкурента Сједињених Држава".
“Да бисмо унапредили шире америчке интересе, ми у основи не тражимо противнички однос са Русијом. Остајемо отворени за сарадњу с Москвом када се она усклади са нашим и савезничким интересима. Ипак, америчка администрација ће штитити националну безбедност САД и безбедност наших савезника када Москва покуша да их угрози”, закључио је Хејл.
- Извор
- фото: © РИА Новости / Наталья Селиверстова/ vostok.rs
- Повезане теме
- Русија
- САД
- односи
- геополитика
Коментара (0) Оставите Ваш коментар Објавите новост
Британски премијер ће рећи да су царине погрешне, али да разуме „економски национализам“ председника САД Доналда Трампа, наводи лист
Москва и Вашингтон су „усред“ мировних преговора о Украјини, изјавио је директор Савета за економију Беле куће Кевин Хасет за ABC
Седми је дан од како су на пут из Врњачке Бање за Кину југом 55 кренули Марко, Немања и Младен. Хуманитарна акција „За мале велике хероје\" тече по плану....
О покушају председника Србије да седи на више столица – Игор Пшеничников
Председник САД признао да ће његова „економска револуција“ захтевати жртве
Елмедину Конаковићу, министру иностраних послова у Савјету министара озбиљно гори под табанима. Онако се понаша само неко ко је у великом проблему. Призивати пуцње, убиство, хапшења, забрињавајуће је, навео...
Остале новости из рубрике »