РТ: Нема више успаваног змаја: Кина се спрема да замени САД као најјачу поморску силу, а за Вашингтон је прекасно да је заустави
Кина би ускоро могла да помери светску поморску равнотежу и превазиђе САД као модерног господара мора. Чини се да је тај процес већ у току и да Вашингтон може мало тога да учинити да је заустави.
Видно уздрман оним што је видео на фотографији која приказује само једно од кинеских војних бродоградилишта у близини Шангаја, пословни магазин "Форбс" недавно је испричао својим читаоцима алармантну причу о "импресивној стопи" и "огромном обиму" кинеске поморске модернизације.
Today, China Changxing island pic.twitter.com/cxVmRiMjiQ
— 龙龑之 (@Loongnaval) December 13, 2019
Чини се да је дотично бродоградилиште импресиван призор. Тамо се може видети укупно девет новоизграђених разарача, постројених дуж кеја и усидрених у унутрашњем кориту бродоградилишта. Супротно томе, целокупна Краљевска морнарица Велике Британије има укупно само шест пловила сличне класе, напомиње "Форбс".
Као да то није довољно, исто бродоградилиште гради и најновији кинески носач авиона - трећи у низу. Други, назван "Шандонг", наручила је Народноослободилачка војска почетком ове недеље. Направљен за ношење 36 ловаца Ј-15 и први је кинески носач авиона у потпуности домаће производње.
Очекује се да ће онај који се гради у шангајском бродоградилишту бити још већи и бољи. Конкретно, имаће електромагнетни катапулт, баш као што и најновији носач авиона америчке морнарице "Џералд Форд".
"Добар разлог" за бригу
Оно што je постало изненађење за "Форбс", навело га је да већ дуже време ангажује умове разних врста аналитичара. Амерички медији и истраживачки центри сједињени су у својој забринутости због растуће војне моћи Пекинга.
Вежба кинеске морнарице, фото: РТ
"Совјети никада нису били у стању да парирају, још мање превазиђу америчку технолошку супериорност. Исто можда не важи и за Кину", упозорава ЦНАС-ов и додаје да Пекинг "тежи ка достизању технолошког паритета и на крају технолошке доминације".
Слично томе, читав низ медијских кућа од "Дипломате" до "Националног интереса" није штедио напоре саопштавајући својим читаоцима да кинеска војна модернизација представља "изазов" за САД и да даје Вашингтону "добре разлоге" за забринутост. "Харвард полици ривју" направио је корак даље и питао се може Пекинг његова стратегија ставити на „пут ка хегемонији“, на крају признајући да то највише зависи од „колико је Кина спремна ићи“.
Истраживачки центри и медији очигледно верују да је крајње време да се Вашингтон почне бринути о губитку војне супериорности над кинеским змајем, који изгледа само шири крила. Али када је у питању морнаричка моћ, можда је већ прекасно.
"Програм без преседана Американци не могу ни сањати"
Носач авиона "Лиаонинг", фото: © Global Look Press / Zeng Tao
Храмичикин верује да би Пекинг могао бити ривал Вашингтону у погледу величине флоте за десетак година. Посебно је напоменуо да је Кина у протеклих деценија изграђивала фрегате, корвете, па чак и разараче.
"Пре десет година, САД су имале 15 носача авиона, а Кина ниједан. За десет година, они би могли постати чак ... Имају више бродоградитеља од остатка света."
Затварање технолошког јаза
Једна предност коју би САД изгледа сигурно требале да задрже је технолошка супериорност. Могло би се покушати да обуздају кинеску поморску силу ограничавајући приступ Пекингу савременим технологијама. Аналитичари верују да таква стратегија неће успети, јер Кина већ има врхунске технологије које би се лако могле даље развијати. Поред тога, може се обратити и свом стратешком партнеру, Русији.
Нуклеарне подморнице наоружане балистичким ракетама, фото: © Reuters
"Када су у питању површински бродови, Кинези већ имају неке од најнапреднијих технологија."
Вашингтон би у одређеном тренутку могао мало успорити Пекинг, али како сада ствари стоје, чини се да САД немају никаква веродостојна средства да спрече Кину да постане за деценију или две следећа поморска суперсила на свету.
Извор: Восток / РТ
- Извор
- фото: © Global Look Press / Li Gang / RT/ vostok.rs
Коментара (0) Оставите Ваш коментар Објавите новост
Америчке обавештајне службе годинама су обучавале агенте у Украјини, настојећи да то сакрију од Москве, наводи немачки магазин.
Државе које раде на извођењу напада дубоко унутар Русије неће остати некажњене, упозорио је Сергеј Наришкин.
Кијев не би могао да изврши удар ATACMS ракетама на Русију без учешћа Вашингтона, изјавио је Сергеј Лавров.
Остале новости из рубрике »