РТ: Министар финансија САД каже да су санкције алтернатива војним конфликтима
Санкције уведене неким тврдоглавим земљама су боља опција од војних сукоба, устврдио је Стив Мнучин, након што су САД увеле нове санкције против Ирана и поново запретиле фирмама из ЕУ које помажу у изградњи немачко-руског гасовода.
„Разлог зашто користимо санкције је тај што су оне важна алтернатива за светске војне сукобе. И верујем да је успело", рекао је Мнучин за Си-ен-би-си на форуму у Катару. Издвојио је Северну Кореју и Иран и „друга места на свету“ где је, према његовом мишљењу, таква тактика „деловала“.
Долар игра виталну улогу у повећању притиска на ривале Вашингтона, али таква тактика можда није без мана, упозорио је шеф америчког министарства финансија: „Али током дужег времена, ако не будемо пажљиви, људи ће гледати да користе друге валуте.“
Предвиђајући потенцијално негодовање, министар финансија је потом у разговор убацио мало пацифистичке реторике. САД "не наоружавају амерички долар", а Вашингтону је у интересу да "људи користе долар као резервну валуту у свету".
Мало је вероватно да ће Мнучинове примедбе подударати са неким лидерима широм света. Тако је иранско руководство доследно осудило америчке санкције, које циљају његову трговину нафтом, финансије и инфраструктурне пројекте, као акт „економског тероризма“.
Са своје стране, руски председник Владимир Путин довео је у питање ефикасност америчких ограничења уведених после украјинске кризе 2014. године. Амерички лидери "пуцали су себи у ногу", док Русија и даље остаје привлачно тржиште за стране инвеститоре, верује он.
Невероватно, али се трговина између САД-а и Русије ове године повећала за седам милијарди долара, иако америчким трговинским ограничењима нема краја.
Вероватно покушавајући да свет учине сигурнијим, САД су ове недеље поново увеле санкције Техерану, а овог пута против иранског постројења за обогаћивање уранијума у Фордову. Објекат је наставио са радом након што се Вашингтон једнострано повукао из Нуклеарног споразума из 2015. године, који је ограничио нуклеарни програм Техерана у замену за укидање западних санкција.
Такође ове недеље, Вашингтон се заложио за увођење санкција извођачима радова последњег преосталог дела руско-немачког гасовода "Северни ток 2", претећи замрзавањем имовине и укидањем америчких виза. Тај потез довео је до тога да су могуће мере многи политичари у Берлину оштро критиковали, а неки су сугерисали да се одговори на тај начин, да се сузбије продаја америчког гаса у Европи.
Извор: Восток / РТ
- Извор
- фото: © Global Look Press / Ron Sachs / Source: Consolidated News Photos / RT/ vostok.rs
- Повезане теме
- САД
- санкције
- сукоби
- геополитика
Коментара (0) Оставите Ваш коментар Објавите новост
Америчке обавештајне службе годинама су обучавале агенте у Украјини, настојећи да то сакрију од Москве, наводи немачки магазин.
Државе које раде на извођењу напада дубоко унутар Русије неће остати некажњене, упозорио је Сергеј Наришкин.
Кијев не би могао да изврши удар ATACMS ракетама на Русију без учешћа Вашингтона, изјавио је Сергеј Лавров.
Остале новости из рубрике »