Почетна страница > Новости
Коментара (0) Оставите Ваш коментар Објавите новост
Остале новости из рубрике »
Часна пионирска!
14.12.2019. год.
Иако су све друштвене мреже најавиле оштру борбу против манипулација и лажних вести, у сусрет (многобројним) изборним кампањама у 2020 години, ситуација није баш тако јасна.
Наиме, Фејсбук је званично саопштио да че проверавати стране које постављају (и плаћају) политичке огласе, али неће проверавати и сам садржај огласа, јер 'покушава да буде неутралан'. То у пракси значи да ако званични налог неке политичке опције плати оглас, те нема историју прекршаја на овој платформи (трустед аццоунт), онда ће у огласу моћи да каже готово шта год жели, па чак и таргетира своје политичке противнике, или неопредељене бираче.
Са друге стране, Twitter, као омиљено медијско 'оружје' бројних политичара широм света, забранио је недавно сав десничарски и екстремистички садржај. Ипак, ни у овом случају није јасно како ће Twitter санкционисати оне које крше правила, нарочито ако су у питању налози шефова држава, министара или државних служби и организација.
Ни видео сервис YouTube не дозвољава екстреман и десничарски садржај, али зато је и даље мигуће платити видео огласе који се емитују на овој мрежи, а често садрже политичке поруке. О овоме сведочи огроман број страначких YouTube канала, као и личних канала многих функционера - чак и код нас, на којима се врши нескривена политичка пропаганда. Често се на овим каналима налазе и читава обраћања из Скупштинске сале, снимци са трибина, па чак и (страначких) хуманитарних акција, које се даље деле на Фејсбуку и Twitterу.
Интернет ће у 2020 години бити глобално 'политичко бојно поље', јер је одавно утврђено да се на овај начин најлакше мобилишу активисти, симпатизери и (потенцијални) гласачи. Што се самих друштвених мрежа тиче, код њих је 'бусинесс ас усуал'.
Иван Трајковић
Коментара (0) Оставите Ваш коментар Објавите новост
Остале новости из рубрике »