Пентагон уврстио у војни буџет увођење санкција против „Северног тока 2“ и „Турског тока“
Конгрес САД-а одредио је ограничења за гасовод "Северни ток 2" и "Турски ток" у буџету за одбрану за 2020. годину, наводи се у објављеном документу.
Раније су се о томе договорили одбори за одбрану Представничког дома и Сената. За ступање на снагу закона потребан је потпис председника.
Документ предвиђа "заштиту европске енергетске сигурности наметањем санкција руским гасоводима".
Буџет обавезује Пентагон да извештава о мерама за обуздавање Русије и Кине и извештава о мерама за „повећање трошкова - политичких, војних, економских, буџетских и технолошких“ за ове земље.
Пројекат „Северни ток 2“ укључује изградњу два крака гасовода укупног капацитета 55 милијарди кубичних метара гаса годишње од руске обале преко Балтичког мора до Немачке. Завршетак изградње је планиран крајем ове године. гасовод ће пролазити кроз територијалне воде или ексклузивне економске зоне Русије, Финске, Шведске, Данске и Немачке.
Украјина се активно противи гасоводу, јер се боји губитка прихода од транзита руског гаса, као и бројне европске земље, укључујући Пољску, Летонију и Литванију, као и Сједињене Америчке Државе, које промовишу свој гас у ЕУ. Пројекат називају политичким и да наводно угрожава енергетску безбедност Европе. Руска страна је више пута саопштила да је пројекат комерцијалан и конкурентан, и наговестила да његова изградња не подразумева заустављање транзита руског гаса кроз Украјину у ЕУ.
Пројект "Турски ток" укључује изградњу два крака капацитета 15,75 милијарди кубних метара сваки. Први крак намењен је снабдевању руским гасом турских потрошача, а други за снабдевање гасом у земљама јужне и југоисточне Европе. Према турском председнику Реџепу Таипу Ердогану, планирано је да гасовод буде пуштен у рад 8. јануара.
Гас из "Турског тока" ићи ће у Европу преко Бугарске у Србију и Мађарску. У Бугарској би инфраструктура за то требало да буде изграђена у првој половини 2020. године.
- Извор
- фото: © Nord Stream 2/Aксель Шмидт/ vostok.rs
Коментара (0) Оставите Ваш коментар Објавите новост
Елмедину Конаковићу, министру иностраних послова у Савјету министара озбиљно гори под табанима. Онако се понаша само неко ко је у великом проблему. Призивати пуцње, убиство, хапшења, забрињавајуће је, навео...
Милован Јаковљевић, произвођач малина и одборник у Скупштини општине Ивањица, поднео је документ у којем детаљно образлаже кључне проблеме у србској производњи малина и предлаже мере за њену стабилизацију....
Потпредседник САД критиковао је политику ЕУ у области миграција, одбране и демократских норми
У Србском културном центру “Ћирилица” у Београду одржана је промоција књиге “Добровољци” руског добровољца и аутора Александра Кравченка. Сала је била препуна, што сведочи о великом интересовању јавности за...
Бошњачки политичари, већ дуже вријеме Хрватима у БиХ бирају по свом избору хрватског члана Предсједништва БиХ. Тако Бошњаци у Предсједништву имају два своја члана. Очигледно им ни то није довољно,...
За разлику од Брисела, Москва може да сачека исход трговинског рата, рекао је бивши председник Русије
Остале новости из рубрике »