BitLab хостинг
Почетна страница > Новости

САД: По­ли­ти­ка пре­ма Ср­би­ји ни­је се про­ме­ни­ла, и у ства­ри је оста­ла иста ду­ги низ го­ди­на

САД:  По­ли­ти­ка пре­ма Ср­би­ји ни­је се про­ме­ни­ла, и у ства­ри је оста­ла иста ду­ги низ го­ди­на
30.11.2019. год.
„Из­ме­ђу Ср­би­је и Ру­си­је и срп­ског и ру­ског на­ро­да по­сто­ји искре­но исто­риј­ско при­ја­тељ­ство и сва­ко нор­ма­лан би мо­гао да се пи­та за­што и ко­ме та­кви до­бри од­но­си мо­гу да сме­та­ју”


Aме­рич­ка по­ли­ти­ка пре­ма Ср­би­ји ни­је се про­ме­ни­ла, и у ства­ри је оста­ла иста ду­ги низ го­ди­на. Ми раз­у­ме­мо ин­те­рес Ср­би­је да раз­ви­ја по­зи­тив­не од­но­се с ни­зом парт­не­ра и оче­ки­ва­ли би­смо да ће и оста­ли срп­ски парт­не­ри по­ка­за­ти слич­но по­што­ва­ње и по­др­шку за срп­ске стра­те­шке ци­ље­ве”, ка­жу за „По­ли­ти­ку” у ам­ба­са­ди САД, од­го­ва­ра­ју­ћи на пи­та­ње да ли би из­ве­штај Пен­та­го­на, у ко­ме се ка­же да је Ср­би­ја нај­по­пу­стљи­ви­је окру­же­ње ка­да је реч о ру­ском ути­ца­ју на за­пад­ном Бал­ка­ну, мо­гао да ути­че на бу­ду­ћи курс Ва­шинг­то­на пре­ма Бе­о­гра­ду.


Из­ве­штај Пен­та­го­на да­ти­ра из ма­ја ове го­ди­не, али је са­да ак­ту­е­ли­зо­ван због из­ја­ве Едвар­да Џо­зе­фа, про­фе­со­ра Уни­вер­зи­те­та Џон Хоп­кинс у Ва­шинг­то­ну. Он је по­ру­чио да оце­не аме­рич­ког ми­ни­стар­ства од­бра­не о то­ме да је Ср­би­ја ин­тен­зи­ви­ра­ла са­рад­њу с Ру­си­јом от­кад је на вла­сти СНС, по­твр­ђу­ју „оно у шта се ду­го сум­ња­ло” и да за­то мо­ра да се про­ме­ни од­нос За­па­да пре­ма Алек­сан­дру Ву­чи­ћу. У аме­рич­кој ам­ба­са­ди под­се­ћа­ју и да је ам­ба­са­дор Ен­то­ни Год­фри не­дав­но об­ја­снио да је у стра­те­шком ин­те­ре­су САД да се Ср­би­ја раз­ви­ја као мо­дер­на, де­мо­крат­ска, про­спе­ри­тет­на европ­ска др­жа­ва, ко­ја је у ми­ру са су­се­ди­ма и ко­ја де­мон­стри­ра пу­но по­што­ва­ње вла­да­ви­не за­ко­на и по­све­ће­на је га­ран­то­ва­њу пра­ва свих ње­них гра­ђа­на.

„У пот­пу­но­сти по­др­жа­ва­мо на­ве­де­ни циљ Ср­би­је у европ­ским ин­те­гра­ци­ја­ма и члан­ству у ЕУ. Та­ко­ђе по­шту­је­мо срп­ску по­ли­ти­ку вој­не не­у­трал­но­сти. Наш ан­га­жман са Ср­би­јом – и аме­рич­ком тех­нич­ком по­мо­ћи, ко­ја се у ве­ли­кој ме­ри ре­а­ли­зу­је пре­ко УСА­ИД-а – има за циљ да по­мог­не Ср­би­ји у по­сти­за­њу за­цр­та­ног ци­ља, европ­ске ин­те­гра­ци­је”, ка­жу у ам­ба­са­ди за Политику. У из­ве­шта­ју Пен­та­го­на се та­ко­ђе на­по­ми­ње и да је „на­кон 2012. го­ди­не Срп­ска на­пред­на стран­ка пред­у­зе­ла ко­ра­ке ка­ко би по­ве­ћа­ла вој­ну са­рад­њу с Ру­си­јом” као и да је та са­рад­ња ре­зул­ти­ра­ла пот­пи­си­ва­њем уго­во­ра о стра­те­шкој са­рад­њи у но­вем­бру 2013. и да је­ди­но Ср­би­ја од зе­ма­ља за­пад­ног Бал­ка­на има пот­пи­са­не уго­во­ре о са­рад­њи у обла­сти без­бед­но­сти.

А ју­че, дан на­кон што су Џо­зе­фо­ве по­ру­ке ус­ко­ме­ша­ле стра­сти, у Бе­о­гра­ду је бо­ра­вио за­ме­ник ру­ског ми­ни­стра спољ­них по­сло­ва Алек­сан­дар Гру­шко и са­стао се са срп­ским др­жав­ним вр­хом. По­се­та је део при­пре­ма за су­срет Вла­ди­ми­ра Пу­ти­на и Алек­сан­дра Ву­чи­ћа у Со­чи­ју 4. де­цем­бра. Ву­чић је ру­ском зва­нич­ни­ку ре­као да са­ста­нак с Пу­ти­ном оче­ку­је с ве­ли­ком на­дом и из­ра­зио за­до­вољ­ство ди­на­ми­ком су­сре­та ви­со­ких зва­нич­ни­ка две зе­мље. Ис­та­као је, та­ко­ђе, да је за ње­га тај су­срет од из­у­зет­ног зна­ча­ја, при­ли­ка за са­др­жа­јан раз­го­вор и раз­ме­ну ста­во­ва о гло­бал­ним и ре­ги­о­нал­ним пи­та­њи­ма, као и нај­ва­жни­јим пи­та­њи­ма срп­ско-ру­ске са­рад­ње, по­себ­но еко­ном­ске.



Алек­сан­дар Гру­шко: Мно­ге сна­ге же­ле да Бал­кан и Ср­би­ју пре­тво­ре у аре­ну по­ли­тич­ке кон­фрон­та­ци­је и ста­ве је пред ве­штач­ки из­бор из­ме­ђу Ру­си­је и За­па­да (Фото Председништво Србије)

Пред­сед­ник је за­хва­лио Ру­си­ји за раз­у­ме­ва­ње на­ших др­жав­них и на­ци­о­нал­них ин­те­ре­са и ак­тив­ну по­др­шку у очу­ва­њу те­ри­то­ри­јал­ног ин­те­гри­те­та и су­ве­ре­ни­те­та, по­себ­но у ме­ђу­на­род­ним ор­га­ни­за­ци­ја­ма. Та­ко­ђе је за­хва­лио ру­ским зва­нич­ни­ци­ма што че­сто по­се­ћу­ју Ср­би­ју јер то го­во­ри о же­љи Ру­си­је да одр­жа­ва бли­ске од­но­се с на­шом зе­мљом. Ву­чић је на­гла­сио и да Ср­би­ја оста­је вер­на сво­јој по­ли­ти­ци вој­не не­у­трал­но­сти, што ће, на­ја­вио је, ја­сно и не­дво­сми­сле­но по­твр­ди­ти усва­ја­њем од­го­ва­ра­ју­ћих стра­те­шких до­ку­ме­на­та.

Ко­мен­та­ри­шу­ћи из­ве­штај Пен­та­го­на, Иви­ца Да­чић је по­сле су­сре­та с Гру­шком ре­као да су „на­ше ру­ке отво­ре­не за за­гр­ља­је, са­мо фа­ле ру­ке ко­је би се гр­ли­ле с на­ма”. Гру­шко ни­је го­во­рио о из­ве­шта­ју јер, ка­ко је ре­као, као ди­пло­ма­та не ко­мен­та­ри­ше текст ко­ји ни­је чи­тао, али је по­ру­чио да се Ру­си­ја за­ла­же за то да Бал­кан бу­де мир­но, ста­бил­но под­руч­је Евро­пе. Пре­ма ње­го­вим ре­чи­ма, мно­ге сна­ге же­ле да Бал­кан и Ср­би­ју пре­тво­ре у аре­ну по­ли­тич­ке кон­фрон­та­ци­је и да те исте сна­ге же­ле да их ста­ве пред ве­штач­ки из­бор из­ме­ђу Ру­си­је и За­па­да. „Из­ме­ђу Ср­би­је и Ру­си­је и срп­ског и ру­ског на­ро­да по­сто­ји искре­но исто­риј­ско при­ја­тељ­ство и сва­ко нор­ма­лан би мо­гао да се пи­та за­што и ко­ме та­кви до­бри од­но­си мо­гу да сме­та­ју”, ре­као је Гру­шко.

Ана­ли­ти­чар Вла­де Ра­ду­ло­вић сма­тра да су ово све по­ли­тич­ке по­ру­ке Бе­о­гра­ду и да то не зна­чи да се тре­ба с не­ким за­ме­ра­ти. Чи­ње­ни­ца је, сма­тра он, и да ће Ср­би­ја мо­ра­ти што пре да се опре­де­ли. „Ми се бо­ри­мо да очу­ва­мо по­ли­ти­ку вој­не не­у­трал­но­сти. Та­ко­ђе је чи­ње­ни­ца и да има­мо ин­те­зив­ну са­рад­њу с НА­ТО-ом, ка­ко са са­ве­зом, та­ко и би­ла­те­рал­но са зе­мља­ма чла­ни­ца­ма НА­ТО-а. Али је чи­ње­ни­ца и да је ин­те­зи­ви­ра­на са­рад­ња с Ру­си­јом, и то ка­ко вој­но–вој­на кроз раз­ли­чи­те за­јед­нич­ке ве­жбе, та­ко и вој­но-тех­нич­ка кроз на­бав­ку вој­не опре­ме. На ви­со­ком ни­воу је и по­ли­тич­ка са­рад­ња, пре све­га у бор­би за Ко­со­во”, ка­же Ра­ду­ло­вић и до­да­је да се то мо­ра са­гле­да­ти, има­ју­ћи у ви­ду да је Ру­си­ји за­пад­ни Бал­кан у фо­ку­су јер ов­де има­ју стра­те­шке ин­те­ре­се. А та­кви од­но­си, ка­же, по­чи­њу да сме­та­ју не­ким пла­но­ви­ма Ва­шинг­то­на, мо­жда и оним за члан­ство Ср­би­је у НА­ТО-у.

Јелена Церовина, Политика


  • Извор
  • фото: © РИА Новости / Вера Монахова/ vostok.rs


Коментара (0) Оставите Ваш коментар Објавите новост

НОВОСТИ ИЗ РУБРИКЕ

Руски војници извели су удар на паркинг за авионе на аеродрому у рејону Авиаторског, уништивши један од стационираних летелица. На Купјанско-Сватовском правцу руске снаге су подигле за


Нова ракета је успешно тестирана, рекао је руски председник на састанку у Кремљу.


Изјаве руског председника нису празне приче као оне европских политичара, рекао је мађарски лидер.

Москва мора бити „приморана“ на мир кроз снагу, изјавио је украјински лидер.


Иако многи сматрају да је кухиња само функционална, заправо мож


Остале новости из рубрике »
BTGport.net - у1
Русија у XIX веку

СЛИКА СЕДМИЦЕ

WEB SHOP
WebMaster

ДјЕВОЈКА ДАНА