Заштитите ваш e-mail
Електронска пошта или е-mail је постала кључна за пословни, али и приватни живот. Ваш Андроид мобилни телефон или таблет је везан за Гмаил налог, путем кога све апликације проверавају ваш идентитет. Већина људи користи исту е-маил адресу за Facebook, Инстаграм и друге друштвене мреже. Али, шта се дешава ако вам хакери „украду“ е-mail адресу? Не треба посебно напомињати да приступ е-mail адреси неке особе омогућава хакерима и приступ бројним друштвеним мрежама, приватној и пословној преписци, па чак и информацијама о финансијама. Најпопуларнији бесплатни е-маил сервис је свакако Gmail, а затим и Yаhоо mail. Већина људи поседује Гмаил адресу - јер имају Андроид уређај. Gmail је прилично сигуран сервис, а увек треба да подесите двоструку верификацију на овом сервису.Двострука верификација вам омогућава да вас Гмаил препознаје и по коду који добијате путем смс поруке, тако да је емаил налог практично везан за ваш уређај. Такође, у случају губитлка уређаја или приступа е-mail адреси, можете угасити налог тако да буде неактиван.
У ЕУ многе финансијске куће користе и Security key, мали USB уређај који служи за идентификацију корисника. И Gmail подржава овакве уређаје, а уз њега сте 99% сигурни да нико не може приступи вашем е-маилу. Најпопуларнији такви уређаји су Yubico FIDO 2 Key, Nitrokey и myIDkey.Т реба напоменути и неке одличне алтернативе, као што је Yandex mail. Yandex је прилично брз и поуздан, и нарочито добро ради и на старијим уређајима. Yандеx је такође бесплатан, као и већина е-маил платформи.Велики број корисника поседује пословне е-mail адресе, а мобилне апликације које подржавају разне корпоративне е-маил протоколе су Blue Mail, Edioson Mail, као и Мајкрософт Outlook mobile. Ове апликације постоје и на iOS и на Андроид платформама, и путем њих можете примати пошту са неколико налога одједном.Никада не користите пословну емаил адресу за друштвене мреже, а најбоље је да имате само један посебан е-маил за друштвене мреже, који ће бити одвојен од вашег главног maila, био он пословни или приватни.
Интернет је променио животе стотина милиона људи широм света, али и он има неке лоше стране. Као и у свакодневном, „реалном“ животу, и на Интернету треба обратити пажњу на безбедност и на приватност. Не кошта вас ништа, а много значи!
Иван Трајковић
Коментара (0) Оставите Ваш коментар Објавите новост
Остале новости из рубрике »