РТ: Подаци за више од 1.2 милијарде корисника пронађени на небезбегном Гугл „клауд“ серверу
Огромнa количина података од четири терабајта, осетљивих личних података који припадају преко милијарду профила пронађена је на несигурном Гугл "клауд" серверу, чији је власник још увек мистерија, у једном од највећих цурења података са једног извора икада.
Брдо података, укључујући телефонске бројеве, адресе електронске поште и профиле са друштвених медија, стајало је незаштићено на анонимном серверу који је био смештен у Гугл "клауду" када су га истраживачи безбедности Вини Троја и Боб Диаченко пронашли док су истраживали рањивост података прошлог месеца. Након што су пријавили масовну изложеност ФБИ-у, подаци су нестали у року од неколико сати. Није јасно ко им је приступио након Троја и Диаченка, и шта је учињено с подацима, али сама чињеница цурења огромне количине података, са 1,2 милијарде јединствених профила података које потенцијално могу имати злонамерни актери, довољна је да изазове узбуну.
Међутим, након комуникације са обе компаније, Троја се уверио да ни један сервер не припада њима. Њихов власник је могао да купи податке од њих и остави их да леже ту тако небезбедно, без икаквих додатних података о власнику сервера, а где је мало тога могло бити урађено легално.
То не решава проблеме 1,2 милијарде људи чије приватне информације сада лебде око етера. Обрађивачи података преузимају одговорност за обезбеђивање података које продају купцима чим трансакција буде завршена. Ако безбедност купца омане, нико није одговоран да каже особи чије податке сада краде и користи ко зна колико злонамерних актера. Као и обично, закон о приватности података заостаје далеко за технологијом.
Извор: Восток / РТ
- Извор
- фото: © Pixabay / marcusspiske / RT/ vostok.rs
Коментара (0) Оставите Ваш коментар Објавите новост
Остале новости из рубрике »