РТ: Наука и технологија доносе ризике, али су нам потребни за спас човечанства - угледни физичар
Усред напретка у науци и технологији, требало би да се фокусирамо на то како најбоље да обезбедимо њихове користи, а не да се упуштамо у "терминатор" апокалипсе и гушењем напора за побољшање живота, изјавио је за РТ теоријски физичар Џим Ал Калили.
Ал Калили, професор теоријске физике и угледне катедре за физику на Универзитету у Сурију у Енглеској, говорио је за РТ о брзини научног развоја, укључујући опасности да таква технологија заврши у погрешним рукама.
Ризици нечега попут вештачке интелигенције који лоше утичу на човечанство могу се и морају ублажити осигуравањем да се регулација и етичка разматрања споје са научним напретком, сматра научник.
"Сигурно ме брину питања попут генетског инжењеринга, где се крећемо веома брзо, али увек смо користили своје знање за развој технологија које мењају наш свет.“
„Просветлење је увек боље од незнања - то је начин како ми то знање користимо и то је важно."
Упитан о комуникацијском јазу између истраживача и јавности, Калили наводи да би било од велике користи ако би више научника изашло из својих лабораторија и канцеларија и ангажовало се са широм друштвеном сфером о свом раду и потенцијалним применама. Међутим, такође је нагласио да није фер очекивати да ће неко ко је посветио више година замршеним, детаљним истраживањима моћи да све то згура у једноставан аудио снимак.
Калили је такође говорио о питањима која већ дуго фасцинирају писце и обожаватеље научне фантастике - телепортацији и путовању временом. Међутим, каже да није уверен да је то могуће у пракси, или барем не у току његовог живота.
Извор: Восток / РТ
- Извор
- Фото: © kalhh / Pixabay/ vostok.rs
- Повезане теме
- фитика
- човечанство
- технологија
Коментара (0) Оставите Ваш коментар Објавите новост
Америчке обавештајне службе годинама су обучавале агенте у Украјини, настојећи да то сакрију од Москве, наводи немачки магазин.
Државе које раде на извођењу напада дубоко унутар Русије неће остати некажњене, упозорио је Сергеј Наришкин.
Кијев не би могао да изврши удар ATACMS ракетама на Русију без учешћа Вашингтона, изјавио је Сергеј Лавров.
Остале новости из рубрике »