Србска ракија на столу најмоћнијих Руса: Осваја велико тржиште, али је кочи један проблем
Вест да ће од 25. октобра Србији бити омогућен бесцарински извоз ракије у Русију, произвођачи српске "мученице" дочекали су са одушевљењем, али и са жаљењем, јер немају ни делић тих количина које би Руси могли да попију. Ретко која дестилерија у Србији је до сада извозила ракију на једно од највећих тржишта на свету. Пре свега због тога што је извоз коштао, али и из страха како би Руси, поред њихове традиционалне вотке, прихватили српску шљивовицу, преносе Новости.
У Министарству пољопривреде кажу да је на основу достављених годишњих извештаја из регистра произвођача, у 2018. години у Србији произведено 27,4 милиона литара ракије. Према званичним подацима Републичког завода за статистику, лане је у Србији продато укупно 22.000 тона меке и љуте ракије, у укупној вредности од 27 милиона динара.
- Због промоције производа неопходна је помоћ Министарства пољопривреде, Владе и наше амбасаде у Москви. Колико год ми мислили да за ракију зна цео свет, у Русији за њу није чуло 85 одсто становништва. Али они Руси који је пробају, остају доживотни купци. Углавном извозимо ракију за Москву, за Канцеларију председника Руске Федерације, и неколико продавница и србских ресторана, наводи Савићевић.
- Тамо би требало урадити озбиљан маркетинг, који много кошта. То би повећавало цену ракије, па не верујем да би то могло да прође код тамошњег становништва, поред њихове доста јефтиније вотке. Без удруживања србских произвођача и заједничког наступа на том тржишту немамо велике шансе.
Иван Богдановић, власник фирме која производи чувену "капљицу" - "стару соколову", истиче да је његова ракија већ деценију присутна на руском тржишту, али да ће му нови услови о бесцаринском извозу омогућити да постане конкурентнији, са ценом што је, према његовом мишљењу, можда и пресудно, јер је "руском купцу цена најбитнија".
ШАНСА И ЗА МАЛЕ
Највећа дестилерија у Србији, која производи око пет милиона литара ракије на годишњем нивоу, налази се у Блацу. У овом месту има и неколико малих дестилерија, које су до сада производе углавном пласирале на домаћем тржишту.
- Отварање руског тржишта за ракије ће им омогућити да вишкове воћа не продају по ниским ценама, већ да их прерадом у воћне дестилате и ракије пласирају на руском тржишту.
МЕДАЉЕ КАО ПАСОШ
Произвођачи у ваљевском крају, који предњачи по броју стабала шљива и ракије у Србији, радују се што ће србска шљивовица на тржиште Русије ускоро стизати ослобођена царинских дажбина. Међутим, истичу да је то шанса пре свега за пласман најквалитетнијих србских ракија у Русију, чији су увозни прописи прилично захтевни.
- Извор
- Фото: © ТАНЈУГ/ vostok.rs
- Повезане теме
- Русија
- Србија
- алкохол
- производња
Коментара (0) Оставите Ваш коментар Објавите новост
Америчке обавештајне службе годинама су обучавале агенте у Украјини, настојећи да то сакрију од Москве, наводи немачки магазин.
Остале новости из рубрике »