Руско-србска војна сарадња: Како Русија опрема и увежбава Војску Србије
Уговори за испоруку најсавременијег оружја и размена непроцењивог искуства Русије и Србије све су активнији. Заједничке вежбе постале су учесталије, а лидери двеју земаља се редовно састају. О стратешкој интеракцији Москве и Београда материјал су припремиле РИА Новости.
Курс оживљавања
Распад Савезне Републике Југославије 2006. утицао је и на српску војску. Такође, Војска Србије смањена је са 206 хиљада у 2003. години на 28 хиљада људи, а велики број војне опреме и оружја пао је под нож због строгих захтева НАТО-а. Одбрамбена индустрија земље кренула је у пропадање и ништа није произвела до средине 2010-их.
„Почетком ове године са Србијом је потписан уговор о набавци три хеликоптера Ми-35М и четири транспортна Ми-17В5“, каже Андреј Фролов за РИА Новости, главни уредник часописа „Извоз оружја“.
„Од њих су, у ствари, пренета три Ми-17. прошле недеље, а Београд је купио још два таква хеликоптера пре неколико година. Мислим да ће до краја године бити достављене и 35-ице, спремне су. Поред тога, Србији су достављена модернизована оклопна извиђачка и патролна возила БРДМ-2МС, изгледа, десет комада. Двадесет ће добити на основу уговора. Поред тога, Београд ће бесплатно добити 30 тенкова Т-72 из Русије. Пре тога, Министарство одбране је за Србе издвојило шест авиона МиГ-29 - из резерви.“
Срби су могли да се ближе упознају са новим „Печорама“ и „Тријумфима“ на септембарским вежбама „Славенски штит 2019“, које су одржане у близини Астрахања. Како је саопштило Министарство одбране Русије, војно особље обе земље положило је тестове за пријем у самостално деловање ПВО система. Припадници србског ваздухопловства и противваздушне одбране прошли су интензивну обуку на системима за обуку у Гачини.
Словенско братство
Војска Русије и Србије заједно вежбају не само да пресрећу ваздушне циљеве, већ и да заједно делују на копну.
Тако су у октобру изведене заједничке тактичке вежбе са бојевим гађањем на полигону Кириловски (Лењинградска област). Из Србије је у њима учествовао механизовани батаљон, а из Русије јединице Красносељске моторизоване бригаде, ваздухопловна бригаде и инжињерско-деминерски пук. Укупно је учествовало више од хиљаду људи и око двеста јединица војне и специјалне технике.
Екипе из Србије редовни су учесници Међународних војних игара. Београд је у августу чак освојио бронзу на такмичењу "Војни рели", марш војних камиона на више од 1.000 километара. Србско војно особље студира на руским војним универзитетима у више области. Ове године неколико официра стигло је на приправнички стаж у Међународни центар за уклањање мина у Московској области.
"Ово је за нас стратешки важно. Србија је православна држава у центру Европе, дугогодишњи пријатељ Русије. Ова држава је одувек била раскрсница историјских путева. Овде је заустављена турска инвазија на Европу, почео је Први светски рат, у Другом светском рату Србија је била поље жестоких борби, а учешће руске војне опреме у паради поводом 75. годишњице ослобађања Београда је озбиљни симболични гест."
Подсетимо: Србија се придржава несврстаног статуса. Председник Србије Александар Вучић више пута је изјавио да Београд неће ући у НАТО и увести антируске санкције, као што већина европских суседа упорно захтева.
- Извор
- Фото: © РИА Новости/ vostok.rs
Коментара (0) Оставите Ваш коментар Објавите новост
Америчке обавештајне службе годинама су обучавале агенте у Украјини, настојећи да то сакрију од Москве, наводи немачки магазин.
Државе које раде на извођењу напада дубоко унутар Русије неће остати некажњене, упозорио је Сергеј Наришкин.
Кијев не би могао да изврши удар ATACMS ракетама на Русију без учешћа Вашингтона, изјавио је Сергеј Лавров.
Остале новости из рубрике »