Ослобођење Београда: Како су нацисти најурени из главног града Југославије
Побеђени, али не и сломљени
Земљу су поделиле Немачка, Италија, Мађарска и Бугарска. Неки официри југословенске војске сакрили су се у шумама Србије и источне Босне. Овај покрет водио је Драголиуб (Дража) Михајловић, бивши обавештајни официр Генералштаба Југословенске војске и војни аташе у Прагу и Софији.
У исто време активира се антифашистички комунистички покрет који је предводио Јосип Броз Тито. У лето 1941. године, под вођством Комунистичке партије Југославије, почели су су организовати партизани у Србији и Црној Гори, те су створени народноослободилачки одбори.
Победа Црвене армије код Стаљинграда инспирисала је становнике Југославије, а мит о непобедивој Немачкој се распадао. То је утицало на интензивирање сарадње између СССР-а и Титових партизана. Укупно је током ратних година Совјетски Савез испоручио Југославији око 156 хиљада пушака и аутомата, око 39 хиљада митраљеза, 5800 топова и минобацача, 69 тенкова, 491 авион.
Као резултат тога, постигнут је договор о премештању великих совјетских јединица на територију источне Србије ради ослобађања Београда.
Непријатељ је изгубио до 45 хиљада људи, што убијених, што заробљених.
Од 10. априла 2019. године у Москви, у парку победе на Поклоној гори, пали се ватромет у знак обележавања датума ослобођења совјетских и европских градова од нацистичких освајача.
Материјалј приредила РИА Новости уз подршку Хистори.рф
- Извор
- / vostok.rs
Коментара (0) Оставите Ваш коментар Објавите новост
Америчке обавештајне службе годинама су обучавале агенте у Украјини, настојећи да то сакрију од Москве, наводи немачки магазин.
Државе које раде на извођењу напада дубоко унутар Русије неће остати некажњене, упозорио је Сергеј Наришкин.
Кијев не би могао да изврши удар ATACMS ракетама на Русију без учешћа Вашингтона, изјавио је Сергеј Лавров.
Остале новости из рубрике »