РТ: Америчке снаге „напуштају“ Кобани док напредује турска инвазија, а Курди склапају споразум с Дамаском
Америчке трупе су се, како се извештава, повукле са осматрачког места у граду Кобани на северу Сирије док турска војска напредује дубље на југ, а Дамаск је саопштио да је послао своју војску на то подручје.
Повлачење је почеоло послије 15 часова по локалном времену, известила је турска новинска агенција "Анадолија" позивајући се на безбедносне изворе. Из Пентагона нема потврде. Америчко осматрачко место у Кобанију, стратешком градићу познатом и као Ајн Ал Араб, у суботу је било под турском артиљеријском ватром. Нико није повређен и нејасно је да ли је напад био намеран.
Мали број америчких снага такође је напустио своју позицију у граду Ајн Иса, курдском административном центру који се налази сат времена вожње јужно од Кобанија. Повлачење се догодило док су локалне снаге које подржавају Турци напредовале градом, а америчке снаге су премештене у друге базе у Сирији, наводи Вашингтон Пост.
Ранији извештаји наводе да су америчке снаге у Ајн Иси остале изоловане након што су турске снаге преузеле контролу над ауто-путем М4, кључним путем за снабдевање на северу Сирије који пролази кроз град.
"Имамо америчке снаге које су се нашле између две супротстављене војске и то је врло неодржива ситуација" рекао је он за Ци-би-ес.
"Нема шансе да зауставе 15.000 Турака који су кренули на југ", додао је он.
Турско министарство одбране саопштило је у недељу да су њихове снаге ушле 30-35 км на територију која је под контролом Курда, неколико километара даље од предложене „безбедносне зоне“ од 30 км“.
С обзиром на то да је сиријска војска у покрету, притисак расте на Турску, изјавио је Џошуа Ландис, директор Центра за студије Блиског истока на Универзитету у Оклахоми.
"Сиријска влада ће покушати да пређе преко нафтних поља, гасних поља која су толико кључна за економско благостање Сирије", рекао је он, додавши да такође жели да преузме контролу над главним пољопривредним земљиштем и браном Табка, које су контролисали Американци и Курди. Ландис страхује да би без довољно дипломатског напора могао избити свеопшти рат између Турске и Сирије.
Потез Анкаре је осудила међународна заједница, а неколико западних земаља је обуставило извиоз наоружања Турској. Амерички председник Доналд Трамп, који је под жестоким критикама због повлачења америчких снага и тиме „издао курдске савезнике“, у недељу је запретио да ће увести „снажне санкције Турској“. Санкције би могле да буду усмерене лично на турског председника Реџепа Таипа Ердогана. Међутим, Трамп вероватно неће променити мишљење о повлачењу, за које каже да је било потребно да би се окончао "бескрајни рат".
Извор: Восток / РТ
Читајте више на Ситуација у Сирији - из минута у минут
- Извор
- Фото: © REUTERS/Khalil Ashawi / RT/ vostok.rs
Коментара (0) Оставите Ваш коментар Објавите новост
Америчке обавештајне службе годинама су обучавале агенте у Украјини, настојећи да то сакрију од Москве, наводи немачки магазин.
Државе које раде на извођењу напада дубоко унутар Русије неће остати некажњене, упозорио је Сергеј Наришкин.
Кијев не би могао да изврши удар ATACMS ракетама на Русију без учешћа Вашингтона, изјавио је Сергеј Лавров.
Остале новости из рубрике »