BitLab хостинг
Почетна страница > Новости

РТ: „Отишли смо у рат под лажном, сада недоказивом претпоставком“: Трамп назвао ратове САД-а на Блиском истоку „најгором одлуком“ икада

РТ: „Отишли смо у рат под лажном, сада недоказивом претпоставком“: Трамп назвао ратове САД-а на Блиском истоку „најгором одлуком“ икада
10.10.2019. год.


Председник САД Доналд Трамп је осудио деценије ратовања САД-а на Блиском Истоку, нарочито у Ираку, као једну велику грешку засновану на преварама, те је још једном отворено рекао да Садам није имао оружје за масовно уништење у време америчке инвазије.

Трамп је још једном на Твитеру оживио антиратну реторику своје изборне кампање 2016. године, у још једном покушају да одбрани своју недавну одлуку о повлачењу трупа из североисточне Сирије. Тај потез изазвао је немир међу Трамповим критичарима, који су га оптужили да је издао курдске снаге које подржавају САД у подручју које се сада суочава с турском офанзивом.

Иако још једном подсетио своје следбенике да је Вашингтон потрошио осам билиона долара на ратове на Блиском истоку, овај пут су Трампова критика је превазишла и глупо потрошене "билионе" долара.

„Отишли смо у рат под лажном и сада недоказивом претпоставком о оружју за масовно уништење. Није га било!“, саопштио је Трамп. Ово откриће, тешко да је у овом тренутку изненађујуће, али оно што је изненађујуће је да се то чује тако искрено и отворено од самог америчког председника.

Бивши председник Џорџ В. Буш, човјек који је увукао САД у ову мочвару, у први план је окривио погрешне обавештајне податке, а истовремено пожаливши се што није нашао оружје за масовно уништење. Његов наследник Барак Обама, који се некада представљао као противник рата у Ираку, никада није директно доводио у питање разлоге инвазије.

Хиљаде америчких војника је погинуло или рањено у сукобу, који је однио милионе живота "са друге стране", рекао је Трамп.
 
Рат, који је започео 2003. године америчком инвазијом на Ирак и трајао готово деценију до 2011. године, према различитим проценама коштао је САД скоро 4.500 живота. Око пола милиона Ирачана погинуло је током истог периода, у рату и окупацији. Неке процене говоре о више од милион жртава.
 
Сада, више од деценије и по касније, амерички председник признаје да је „одлазак на Блиски исток најгора одлука која је донета у историји наше земље!“

Ова грешка се такође показала скупом. Иако Трамп није открио изворе своје све веће процене америчких издатака за војно деловање на Блиском истоку (прошли пут је рекао да је то било седам милијарди долара), други извештаји указују да су САД потрошиле још већу огромну суму новца учествујући у ратовима у региону, те да се суочавају са свећим последицама.

Према извештају који је Конгресна истраживачка служба припремила још 2014. године, трошкови рата против тероризма у САД-у до тада су износили најмање 1,6 билиона долара. Касније, студија Универзитета Браун из 2016. године проценила је трошкове ратова САД-а у Ираку, Авганистану, Пакистану и Сирији на око 3,6 билиона долара током периода између 2001. и 2016. године, додајући да ће вероватно достићи 4,79 билиона долара до краја 2017. године.
 
У радном документу Универзитета Харвард из 2013. године речено је да би цена само два рата САД-а у Ираку и Авганистану на крају могла да износи између 4 и 6 билиона долара, укључујући трошкове повезане са дугорочном медицинском помоћи и надокнадом инвалидитета за чланове служби, ветеране и њихове породице, као и социјални и економски трошкови.

У јулу 2018. године америчка владина служба открила је да је само у Авганистану изгубљено више од 15 милијарди долара на бескорисним пројектима обнове, где САД плаћају још један наизглед вечни сукоб. САД су напале Авганистан 2001. године, након разорног напада 11. септембра и покушале да уклоне талибане са власти. Скоро две деценије касније, нису успеле да поразе ову групу.


Извор: Восток / РТ



  • Извор
  • Фото: © Reuters / Ammar Awad / RT/ vostok.rs


Коментара (0) Оставите Ваш коментар Објавите новост

НОВОСТИ ИЗ РУБРИКЕ

Вашингтон ипак настоји да избегне било какву употребу оваквог оружја, изјавио је Томас Бјукенан.


Вашингтон ипак настоји да избегне било какву употребу оваквог оружја, изјавио је Томас Бјукенан.


Америчке обавештајне службе годинама су обучавале агенте у Украјини, настојећи да то сакрију од Москве, наводи немачки магазин.

Државе које раде на извођењу напада дубоко унутар Русије неће остати некажњене, упозорио је Сергеј Наришкин.


Кијев не би могао да изврши удар ATACMS ракетама на Русију без учешћа Вашингтона, изјавио је Сергеј Лавров.


Остале новости из рубрике »
BTGport.net - у1
Русија у XIX веку

СЛИКА СЕДМИЦЕ

WEB SHOP
WebMaster

ДјЕВОЈКА ДАНА