Седам најлепших села Русије
Ова живописна мала насеља званично су проглашена за најлепша у Русији. Уверите се зашто!
Асоцијација најлепших села Русије окупља преко 40 насељених места. За чланове асоцијације важе строги критеријуми: то морају бити жива насеља (односно, не могу бити музеји, већ насеља у којима људи стварно живе) са највише 2000 становника, који брину о очувању изворног изгледа својих грађевина. Села такође треба да се налазе у лепом и занимљивом природном окружењу. Стручњаци Асоцијације, поред тога, сматрају да је важно да у насељу постоје аутентични дрвени тротоари, као и добра путна инфраструктура, како би села била приступачна за туристе. Која насеља су се нашла на овом списку?
1) Вјатско: Старо трговачко насеље
Анастасиja Степанова
Желите ли да упознате право трговачко насеље, идите у Вјатско. Ту стално живи хиљаду и по становника и сви они су просто заљубљени у место на којем живе. У њему се налазе одлично очуване старе грађевине из 18. и 19. века, укључујући гостионицу, ресторан и продавницу.
Анастасиja Степанова
Осим тога, у селу постоје и јединствени музеји свакодневице у којима можете видети веома ретке предмете. На пример, у „Музеју кухињске машинерије” изложени су уређаји за кување јаја и тостери коришћени још у Руској Империји, док музеј „Звуци времена” сакупља старе вергле и грамофоне.
Анастасиja Степанова
Како стићи: из Јарославља (270 километара североисточно од Москве) аутобусом бр. 123 (поласци од тржног центра Космос). Путовање траје 40 минута.
2) Тотма: Градић руско-америчког пријатељства
Константин Кокошкин/Global Look Press
Средњовековна Тотма налази се на веома живописном месту, на обали истоимене реке. Вреди је посетити због цркава у стилу „тотемског барока”, како се обично каже. То су високи бели храмови окићени чипкастим орнаментима.
Валентина Певцова/ТАСС
Сваке године 26. јула мали градић Тотма слави Дан Руске Америке заједно са насељем Форт Рос у Северној Калифорнији. Можда се питате какве веза постоји међу њима? Ради се о томе да је Форт Рос основао некадашњи становник Тотме Иван Кусков, који је 1808. године био на челу поморског похода до обала Западне Америке. 1990. године кућа у којој је Кусков провео последње месеце свог живота постала је филијала музејског комплекса у којем се чувају документи и предмети везани за откривање Калифорније. Данас становници Тотме и Форта Роса имају обичај заједничке звоњаве у црквама Тотме и Форта Роса која се преноси видео-линком.
Legion Media
Како стићи: Из Вологде (450 километара северно од Москве) било којим аутобусом у правцу Великог Устјуга. Вожња траје 4 сата.
3) Кимжа: Арктичко село из 16. века
Турисичко информативни центар Архангелске области
Тешко је поверовати, али Руски Акртик је био настањен и пре 400 година. Староверско село Кимжа у Архангељској области то јасно потврђује. Овде је свака кућа ризница за историчаре и споменик северне дрвене архитектуре. Практично све куће у селу старе су већ преко 100 година и у њима и данас живе породице.
Турисичко информативни центар Архангелске области
У селу се, осим стамбених кућа, могу видети и најсевернији дрвени млинови на свету.
Турисичко информативни центар Архангелске области
Како стићи: од Архангељска (1230 километара северно од Москве) до Кимже се стиже аутомобилом путем Архангељск-Белогорски-Пинега-Кимжа. Растојање је 350 километара.
4) Ошевенски Погост: Дрвене цркве из 18. века
Владимир Смирнов/TASS
У Архангељској области сачуван је приличан број дрвених цркава, али многе од њих нису у најбољем стању. У Ошевенск треба да дођете како бисте својим очима видели северну дрвену архитектуру. Посебно обратите пажњу на Цркву Богојављења из 1787. године, која је један од највећих очуваних дрвених храмова у Русији.
Павел Кононов/Sputnik
Ту можете видети и старе дрвене куће. Село је мало. У њему стално живи само 70 људи, али у Ошевенску туристи су увек добродошли. Гости ће сазнати све о локалним обичајима, упознати праву руску „бању” (сауну) у изворном облику и имати прилику да се опробају у традиционалним занатима.
Владимир Смирнов/TASS
Како стићи: Најпре од Архангељска треба стићи до града Каргопоља аутобусом бр. 521 (вожња траје 8 сати), а затим аутобусом до Ошевенска (вожња од сат времена).
5) Кинерма: Традиционално карелско село
Иља Тимин/Sputnik
Становници Кинерме до дан данас чувају традиционални начин живот: баве се пољопривредом и карелским занатима. Притом са задовољством своје умеће деле са гостима, а такође их уче да припремају карелска јела.
Иља Тимин/Sputnik
У селу можете видети дрвену капелу из 18. века са очуваним иконостасом, као и куће за становање из 18. и 19. века, које су већ проглашене за споменике архитектуре.
Иља Тимин/Sputnik
Како стићи: са аутобуске станице Петрозаводска (1.000 километара северно од Москве) аутобусом према Савинову. Вожња траје два и по сата.
6) Велики Куналеј: Староверско село у Бурјатији
У Бурјатији углавном живе будисти, али недалеко од Улан-Уде постоји и старо село старовераца. Основало га је 200 првих досељеника 1765. године и до данас њихови потомци, а има их преко хиљаду, чувају стари начин живота.
visitburyatia.ru
Посебно су импресивне дрвене куће локалних становника: јарких боја, украшене изрезбареним прозорским оквирима и необичним орнаментима. Само да станеш и дивиш се!
visitburyatia.ru
Како стићи: са аутобуске станице Улан-Уде (5.600 километара источно од Москве) аутобусом. Пут траје два и по сата.
7) Стара Ладога: Древна престоница Северне Русије
Legion Media
Ово не само што је једно од најлепших насеља у Русији, већ је и једно од најстаријих! Основано је још средином 8. века, а до наших дана сачувала се камена тврђава из 9. века, као и Георгијевска и Успенска црква из средине 12. века.
Алексеј Даничев/Sputnik
Сматра се да је у стара времена Стара Ладога била престоница Русије. Према предању, на овом месту, на највишем брегу, сахрањен је кнез Олег Вешти, који је владао на прелазу из 9. у 10. век. Не зна се са сигурношћу да ли то тачно, али живописни предели Старе Ладоге гарантовано вас неће оставити равнодушним.
Руслан Шамкулов/TASS
Како стићи: из Санкт Петербурга до града Волхов локалним возом (два и по сата вожње), а затим аутобусом бр. 23 до Ладоге.
Ана Сорокина / Russia beyond
- Извор
- Фото: © Руслан Шамкулов/TASS/ vostok.rs
Коментара (0) Оставите Ваш коментар Објавите новост
Остале новости из рубрике »