BitLab хостинг
Почетна страница > Новости

За спас планете током живота морамо засадити бар 30 стабала

За спас планете током живота морамо засадити бар 30 стабала
03.09.2019. год.
Климатски екстреми су последица глобалног отопљавања, а томе су допринели и пожари у Амазонским тропским шумама и у Сибиру, што ће имати несагледиве последице по живи свет. Смањује се количина кисеоника на планети, повећава се годишња температура ваздуха и утиче на пораст испаравања мора.


У прашуми Амазоније, најбројнијем станишту биљних и животињских врста, која се назива и „плућима света“ и која је један од највреднијих ресурса који Земља има, јер производи кисеоник и апсорбује огромне количине угљен-диоксида, ове године забележено је више од 70.000 пожара. Скоро два пута више него прошле године.


„Свака десета врста која је позната науци на планети живи у амазонским тропским шумама, што значи да ми угрожавамо 10 одсто популације живог света. То је апсолутно ненадокнадиво. Домородачка племена која живе у тропским кишним шумама које су угрожене чине око 30 милиона људи“, напомиње биолог Душка Димовић из Светског фонда за природу за РТС.

Пожари у Амазонској прашуми, али и у Русији, Канади, Грчкој, озбиљно нарушавају здравље планете и убрзавају климатске промене.

„Појачане емисије гасова стаклене баште акумулираће огромне количине угљен-диоксида, због чега ће доћи до још бржег повећања средње глобалне температуре, а то ће још више утицати на локалне појаве екстрема и лагано, али сигурно загревање наше планете“, наглашава доцент др Ана Вуковић, метеоролог са Пољопривредног факултета у Београду.

Када би се шуме које постоје на земљи изгубиле, емитовало би се десет пута више угљен-диоксида него сада. Најефикаснији а и најјефтинији одговор на климатске промене, јесте глобално пошумљавање.

„Да би се добио екосистем са свим својим сложеним функцијама какав је био пре ових пожара, да би добили ту квалитетну тропску шуму потребно је више десетина година, а да би се успоставио квалитетан шумски екосистем барем 50 до 60 година. Свака особа би у свом животу требало да сади 30 до 40 стабала“, напомиње професор Ратко Ристић, декан Шумарског факултета у Београду.

И док неки уништавају и пале шуме, други су озбиљно приступили пошумљавању. Нови Зеланд је све је ближе циљу да засади милијарду стабала. Етиопљани су у једном дану успели да засаде више од 350 милиона стабала.

РТС


  • Извор
  • фото: © РИА Новости / Александр Вильф/ vostok.rs


Коментара (0) Оставите Ваш коментар Објавите новост

НОВОСТИ ИЗ РУБРИКЕ

Руски војници извели су удар на паркинг за авионе на аеродрому у рејону Авиаторског, уништивши један од стационираних летелица. На Купјанско-Сватовском правцу руске снаге су подигле за


Нова ракета је успешно тестирана, рекао је руски председник на састанку у Кремљу.


Изјаве руског председника нису празне приче као оне европских политичара, рекао је мађарски лидер.

Москва мора бити „приморана“ на мир кроз снагу, изјавио је украјински лидер.


Иако многи сматрају да је кухиња само функционална, заправо мож


Остале новости из рубрике »
BTGport.net - у1
Русија у XIX веку

СЛИКА СЕДМИЦЕ

WEB SHOP
WebMaster

ДјЕВОЈКА ДАНА