РТ: Руска плутајућа нуклеарна електрана се отиснула у свој нови арктички дом
Прва плутајућа нуклеарна електрана на свету, коју је Русија пројектовала и изградила, требало би да крене својим путем преко Арктика до свог „радног места“ у региону Чукотка где ће обезбеђивати топлину и електричнну енергију удаљеним областима Русије.
Током посебне церемоније, јединствени брод, назван "Академик Ломоносов", отиснуо се из града Мурманска на пут далек неколико хиљада километара, све до мале крајње источне луке Певек, а која је смештена на арктичкој обали Чукотке. Два тегљача и један резервни брод ће вући плутајућу нуклеарну електрану.
"Академик Ломоносов" и његови помоћни бродови требало би да стигну до одредишта до краја септембра, а тачно време доласка зависи од временских услова. Нуклеарна електрана би требало да буде оперативна до краја године.
Чукотка је један од најизолованијих региона Русије, са суровим климатским условима који спречавају масовну изградњу, а региону је потребна замена старе енергетске инфраструктуре. Нова нуклеарна електрана може обезбедити потребну енергију локалном становништву и постројењима која се налазе у удаљеном региону, као и за нафтне и гасне инсталације.
„Овај пројекат је настао на основу чињенице да у нашој земљи постоји пуно региона у којима је тешко реализовати уобичајене грађевинске радове. Тамо је тешко било шта градити, а овај блок електране се може брзо транспортовати до локације на којој је потребна испорука енергије становницима и индустријским објектима“, рекао је Алексенко.
Реактори су способни да производе до 70 мегавата електричне енергије и 50 гигакалорија топлотне енергије по сату. Сам брод дугачак је 140 метара и дизајниран је да задовољава високе безбедносне стандарде, односно да било какав судар с другим бродом или стеном, или природна катастрофа не могу оштети реакторе. Радни век плутајуће електране је 40 година.
Извор: Восток / РТ
- Извор
- фото: © РИА Новости / Павел Львов/ vostok.rs
Коментара (0) Оставите Ваш коментар Објавите новост
Америчке обавештајне службе годинама су обучавале агенте у Украјини, настојећи да то сакрију од Москве, наводи немачки магазин.
Државе које раде на извођењу напада дубоко унутар Русије неће остати некажњене, упозорио је Сергеј Наришкин.
Кијев не би могао да изврши удар ATACMS ракетама на Русију без учешћа Вашингтона, изјавио је Сергеј Лавров.
Остале новости из рубрике »