Шест предивних места у Калуги и Калушкој области
Да ли су збрка и журба у Москви већ почеле да вас избезумљују? Или можда размишљате како би било да своје путовање у Русију зачините нечим посебним? Викенд или дужи период ван престонице није тешко организовати, јер Москва има комшије попут Калушке области (само 180 км од главног града Русије) с много природе, културе, архитектуре, космонаутике и одличних ресторана.
1. Арт парк Никола-Лењивац
Дмитриј Серебрјаков/ТАСС
Никола-Лењивац, сеоце у Калушкој области (220 км јужно од Москве), комбинација је наизглед неповезаних ствари: модерних уметничких предмета, традиционалног руског пејзажа с ливадама, рекама и пољима - и лудих теренских вожњи!
Парк се углавном налази на подручју Националног парка „Угра“ и има више од 30 предмета пејзажне уметности који се сливају с шумама и ливадама. Многи су успели да преживе летње врућине, јаке кише и снег још од фестивала Архстојаније одржаног 2006. године, али неки дрвени уметнички предмети полако бледе и стапају се с природом. И, наравно, на овом подручју сваког лета појављују се нове креације.
2. Фарма ресторана Twins Garden
Фарма ресторана Twins Garden
Сергеј и Иван Березуцки, динамични двојац који је покренуо нову руску кухињу у ресторану Twins Garden у Москви, уморио се од непрестаног лова на квалитетне састојке. Удружили су се с Пољопривредном академијом „Тимирјазев“ (која се сматра једном од најцењенијих у земљи) и купили земљиште од 50 хектара у Калушкој области, једном од еколошки најчистијих подручја на удаљености неколико сати вожње од Москве. Сада 70 одсто поврћа, воћа, млечних производа, меса, рибе и зачинског биља које се користи за припрему јела у Twins Garden-у долази с ове калушке фарме, што близанцима даје прилику да лично контролишу сваки састојак који долази у њихову кухињу.
Сергеј и Иван желе да популаришу агротуризам у Калуги и надају се да ће њихова фарма бити почетак тога. У току је изградња неколико кућа за госте, као и инфраструктура за ову врсту туризма. Темпирајте посету Калуги са сезоном жетве (обично почетком септембра), јер тада близанци на фарми организју своју годишњу гастрономску забаву. Током два дана познати руски и страни кувари долазе на фарму како би припремили нешто укусно од свеже убраних производа и показали гостима да је сезоналност прави избор. Док кувари кувају, гости могу да истражују фарму, учествују у жетви, иду у риболов и уживају у природи.
3. Државни музеј историје космонаутике К. Е. Циолковски
Наталија Гарнелис/ТАСС
Први музеј у свету посвећен историји истраживања свемира, и највећи у Русији, отворио је своја врата у Калуги 1967. године. Управо је у том граду велики научник Константин Циолковски провео своје најпродуктивније године и описао и доказао потребу за изградњом вишестепених ракета.
Музеј, који је и сам архитектонски споменик и помало подсећа на свемирски брод, може се похвалити јединственим предметима везаним за развој космонаутике. Ту је и прототип легендарне свемирске станице МИР, а посетиоци могу својим очима да виде и копију ракете Восход, исте оне која је одвела првог човека у свемир. Не заборавите да посетите планетаријум који споља личи на огромну челичну сферу која вири из земље, скоро као НЛО који је пао на Земљу!
Музеј је 2018. реновиран и проширен. Музејски комплекс се налази на врху брда с којег се пружа предиван поглед на реку Оку, вештачко језеро и густу борову шуму.
4. Дивља шума, бициклизам и веикбординг у самом граду
Getty Images
Ако никада нисте видели дивљу шуму попут оних описаних у традиционалним руским бајкама, морате да дођете у ово место. Калушка шума потиче из 17. века, а просечна старост стабала износи 180-200 година (нека су стара чак 300 година). Јединствена је јер се једна страна шуме граничи с вештачким језером с којим чини прелепу рекреативну зону. Постоји и легенда да се још у старо време лажни цар Димитрије Други, преварант који је хтео да се докопа царског престола, скривао у овим шумама и да је овде убијен за време лова на зечеве.
Данас је ово одлично место за шетњу и вожњу бициклом. Постоје трасе различитих дужина и сложености, од 4, 10 или 16 километара, па се може одабрати она која највише одговара и крене у истраживање! Уживајте у невероватно чистом ваздуху, сусретима с веверицама и поју птица - нема бољег начина да дозволите свом телу и уму да се опусте после ужурбаног градског живота. Ако истраживање пешице није ваш омиљени вид рекреације, изнајмите бицикл за 100 рубаља (1,40 евра). А за оне којима је потребна додатна доза адреналина, неких 350 метара од шумовите обале налази се станица за веикбординг која ради од почетка маја до краја октобра.
5. Воскресенска улица и бар „Частнаја Практика“
Артјом Геодакјан/ТАСС
У Калуги је путовање кроз време једноставно. У самом центру града налази се Гостиниј двор (традиционални руски трговачки штандови), који је изграђен у 18. веку и представља један од ретких преосталих примера тзв. наришкинског барока у Русији. Неколико улица даље ћете пронаћи Воскресенску улицу, симпатичну уличицу која ће вас телепортовати на почетак 20. века, када је Калуга била на свом врхунцу, захваљујући трговини. Овде нећете пронаћи ни једну модерну или чак совјетску зграду; „црвена линија“ града (фасадни део зграда) је од 1983. године под строгом заштитом па су дозвољени само рестаураторски радови у циљу враћања историјског изгледа зграда. У 18. и 19. веку у овим раскошним палатама живели су богатих трговци и припадници племства. У данашње време ту се налазе образовне установе. У пролеће ваздух постаје посебно сладак, када у двориштима зграда почну да цветају стабла јабука и крушака.
Да бисте се вратили у 21. век, свратите у палату у којој се налази једно од најмодернијих места за љубитеље ића и пића, ресторан и бар „Частнаја Практика“. Његови оснивачи успели су да створе елегантан и модеран ентеријер унутар старе палате, а што се хране и коктела тиче, мораћете ипак сами да пробате!
6. Екопарк „Биосфера“
Екопарк „Биосфера“
На десној обали реке Оке, преко пута централног дела града, налази се недавно отворени комплекс „Биосфера“. То је парк са животињама, рингишпилом и рестораном. Животиње нису у кавезима, него слободно шетају. Посетиоци могу да виде ламе, камиле, бизоне, нојеве, паунове и друге животиње одозго, захваљујући систему подигнутих стаза. На тај начин се животињама можете приближити, а да их притом не ометате. Ту се налази и највећи руски соколарски центар, у којем живи око 30 птица грабљивица.
Недавно су у посебан базен стигли фоке и морски лавови који посетиоце одушевљавају својом апсолутном љупкошћу! На подручју парка налази се и велики панорамски рингишпил, одакле се за само 200 рубаља (2,80 евра) пружа поглед на Калугу као на длану. И коначно, своје батерије можете напунити у ресторану у друштву лабудова и фламингоса који тамо живе у базенима и на оближњим малим ливадама!
Марија Стамблер, Алиса Палагина, Russia beyond
- Извор
- фото: Сергеј Бобиљев/TASS / Russia beyond/ vostok.rs
Коментара (0) Оставите Ваш коментар Објавите новост
Остале новости из рубрике »