BitLab хостинг
Почетна страница > Новости

Путин: Хладни рат је био лоша ствар, али су макар постојала нека правила, сада се чини да их нема

Путин: Хладни рат је био лоша ствар, али су макар постојала нека правила, сада се чини да их нема
28.06.2019. год.


Председник Русије Владимир Путин је у интервјуу за „Фајненшел тајмс“ изјавио да би употреба нуклеарног оружја имала „глобалне трагичне последице“ за сваку особу на планети.


Одлука Сједињених Америчких Држава да се повуку из Споразума о ограничењу система противракетне одбране 2002. године и напусте Споразум о ликвидацији ракета средњег и кратког домета почетком ове године ставила је свет у ризик од нове трке у нуклеарном наоружању, изјавио је Путин.

„Већ сам рекао да су се Сједињене Америчке Државе једнострано повукле из Споразума о противракетној одбрани. Сада су се једнострано повукле и из Споразума о ликвидацији ракета средњег и кратког домета. Иако овог пута нису одлучиле само да изађу, већ и да пронађу разлог за то у Русији. Мислим да Русија за њих уопште нема никакву вредност, јер ово ратиште Европе сада није од великог интереса за САД, упркос ширењу НАТО-а и упркос повећању контингената НАТО-а на нашим границама“, објаснио је Путин.

„Сада је програм фокусиран на Споразум о смањењу стратешког наоружања. Надам се да ћу моћи да разговарам о томе са Доналдом (Трампом) уколико се састанемо у Осаки“, рекао је руски лидер.

Он је изразио забринутост због претње обнављања трке у нуклеарном наоружању између Сједињених Америчких Држава и Русије.

„Хладни рат је био лоша ствар, али макар су постојала нека правила којих су се сви учесници у међународној комуникацији више или мање придржавали или су покушавали да се држе. Сада се чини да уопште нема правила. И у том смислу свет је постао фрагментиранији и мање предвидљив, што је најбитније и најтужније“, нагласио је Путин уочи самита Г20 у Осаки.

Почетком ове године, након повлачења Сједињених Америчких Државе из Споразума о ликвидацији ракета средњег и кратког домета, који је потписан 1987. године и који је првенствено био усмерен на смањење ризика од нуклеарног рата у Европи, Москва је изразила забринутост да би Вашингтон могао да дозволи да Споразум истекне 2021. године без обнављања.

„Рекли смо да смо спремни да одржимо разговоре и да продужимо тај споразум између Сједињених Америчких Држава и Русије, али нисмо видели никакву релевантну иницијативу од наших америчких партнера. Они ћуте, а уговор истиче 2021. године. Уколико сада не почнемо преговоре, све ће бити готово, јер не би било времена чак ни за формалности“, истакао је Путин.

Према Путиновим речима, иако је амерички председник Трамп изразио интересовање за ограничавање оружја током њиховог последњег разговора, америчка страна још „не чини практичне кораке“ у том правцу.

„Дакле, ако тај споразум престане да постоји, онда у свету неће бити никаквог средства за одвраћање трке у наоружању. И то је лоше“, рекао је руски лидер.

Он је навео да је Русија спремна да подржи „сваки договор“ који би помогао у одвраћању трке у наоружању.

Подсећајући на своје предлоге Бушовој администрацији да се покуша са очувањем Споразума о ограничавању система за противракетну одбрану, за који каже да и даље сматра „каменом темељцем читавог међународног безбедносног система“, Путин је нагласио да је био „уверен да би свет данас био другачији да су наши амерички партнери прихватили“ предлог за заједничке пројекте противракетне одбране између Сједињених Америчких Држава, Русије и Европе.

„Нажалост, то се није догодило. Можемо видети да се ситуација развија у другом смеру. Ново наоружање и најмодернија војна технологија долазе у први план. То није наш избор, али данас би барем требало да учинимо све да се не погорша ситуација“, рекао је Путин.

Замољен да прокоментарише тренутне тензије између Вашингтона и Пекинга, укључујући и ризик од геополитичког конфликта који се претвара у војни сукоб, Путин је рекао да би таква могућност имала страшне последице за човечанство.

„Читава историја човечанства увек је била пуна војних сукоба, али од појаве нуклеарног оружја ризик од глобалних сукоба се смањио због потенцијалних глобалних трагичних последица за целу популацију планете, у случају да дође до таквог сукоба између две нуклеарне државе. Надам се да до тога неће доћи“, закључио је Путин.
 


  • Извор
  • фото: © РИА Новости / Михаил Климентьев/ vostok.rs


Коментара (0) Оставите Ваш коментар Објавите новост

НОВОСТИ ИЗ РУБРИКЕ

Америчке обавештајне службе годинама су обучавале агенте у Украјини, настојећи да то сакрију од Москве, наводи немачки магазин.


Државе које раде на извођењу напада дубоко унутар Русије неће остати некажњене, упозорио је Сергеј Наришкин.

Кијев не би могао да изврши удар ATACMS ракетама на Русију без учешћа Вашингтона, изјавио је Сергеј Лавров.


Системи противваздушне одбране пресрели су пет ракета америчке производње и оштетили једну, саопштило је Министарство одбране у Москви.

Дана 16. новембра 2024. године обављен је телефонски разговор Његове Светости Патријарха Московског и све Русије Кирила и Његове Светости Патријарха Србског Порфир


Одлука одлазећег америчког председника означила би значајну промену политике


Остале новости из рубрике »
BTGport.net - у1
Русија у XIX веку

СЛИКА СЕДМИЦЕ

WEB SHOP
WebMaster

ДјЕВОЈКА ДАНА