Представници власти у Београду изражавају забринутост због додатних притисака Приштине на Србе на северу КиМ и кажу да косовска гранична полиција сада отима камионе и комбије са робом, а да у Косовској Митровици нестаје роба. Директор Канцеларије за Косово и Метохију Марко Ђурић најављује да ће држава налазити начине да дотури све што је потребно србском народу. Званичници тврде да се ради о импровизацији хуманитарне кризе на северу и да они то неће дозволити.
Дописник РТС-а каже да међу људима има благе панике и да се данас тргује са нешто више робе, нарочито прехрамбене.
Највише недостаје млечних производа због обуставе њиховог достављања из централне Србије. Недостају и остале најосновније намирнице: месо, месне прерађевине, со, шећер, уље, брашно.
Радош Петровић, председник привредника са Севера Косова и Метохије каже да роба недостаје због појачаних контрола пограничне полиције у последњих тридесетак дана.
Наводи да се привредници малтретирају и да они полако одустају јер неће да угрожавају животе. Каже да је било пуцања на комбије.
Млечни производи су последњи пут увезени пре пет-шест дана и од тада их нема у маркетима. Нестају флашиана вода, хлеб и уље. Пекари кажу да имају залихе за још два-три дана.
Радош петровић каже да су трговци тражили помоћ Београда и међународне заједнице да се дозволи нормалан увоз робе као и свуда у свету.
Потпредседник Владе Србије и министар трговине, туризма и телекомуникација Расим Љајић каже да су трговци јутрос јавили да је највећи дефицит млека, а нема ни воћа и поврћа, осим у супермаркетима.
"Залихе осталих намирница се празне. Највећи део трговаца каже да ће до краја недеље имати неке залихе, а после не знамо", рекао је Љајић за РТС.
Од упада сепаратистичких снага север Косова крајем маја све мање робе стиже на Космет. Љајић каже да се ти подаци поклапају са подацима који стижу са Косова и да су вероватно последица појачаних контрола.
"Ми ћемо на међународном плану инсистирати на укидању такси, ово је додатни аргумент за нас. Радићемо на томе да ово политичко-економско питање не постане хуманитарно питање, што би било катастрофа", рекао је Љајић додајући да ће власти из Србије настојати да становништво снабду бар са основним животним намирницама.
Коментаришући наводе из Приштине да је ово планирана стратегија Србије и да се плаше да су у камионима из Србије дрога и оружје, Љајић је рекао да контроле треба да се врше, али да постоје други начини да се спрече криминалци и шверцери.
Указује да су код увођења таксе сви губитници. Иако је највише изгубила привреда Србије, губе и грађани на Косову.
"Цене су од новембра до марта повећане за 5,3 одсто, Косово је повећало увоз, упркос најавама да ће домаћи произвођачи повећати производњу, то се није десило. За 6,4 одсто је повећан увоз", навео је Љајић и додао да су добитници вероватно само шверцери и државе у окружењу које су повећале извоз.