BitLab хостинг
Почетна страница > Новости

Украјина и Новорусија из минута у минут - 20.06.

21.06.2019. год.

  


Карта повлачења тешког наоружања - кликнути за увећање  

 
Спровођење Минских споразума - кликнути на карту за увећање


Карта ситуације на фронту за 18.06. (карта украјинских снага) - кликнути на карту за увећање



Испод се налази интерактивна мапа бојевих дејстава у Новорусији - 
 Клинути овде или на мапу испод





 

  ОВДЕ можете погледати хронологију догађаја у Украјини и Новорусији по данима 


Преглед дешавања на ратишту у Новорусији за 20
.06.



Стање на фронту .



Преглед политичко-економских и других вести за 20.06
.
 

ЕУ продужила санкције Русији до јуна 2020. године  Савет ЕУ проширио је "кримски" пакет санкција до 23. јуна 2020. године, наводи се у објављеној одлуци.

"Савет је проширио рестриктивне мере које су уведене као одговор на незакониту анексију Крима и Севастопоља од стране Русије до 23. јуна 2020. године. Ове мере се примењују на особе са седиштем у ЕУ, као и на компаније са седиштем у ЕУ."

Крим је поново постао руски регион након референдума одржаног у марту 2014. године, у којем је 96,77% бирача у Републици Крим и 95,6% становника Севастопоља било за придруживање Русији. Кримске власти одржале су референдум након државног удара у Украјини. Украјина и даље сматра Крим својом, али "привремено окупираном" територијом. Руководство Руске Федерације је у више наврата саопштавало да су становници Крима на демократски начин, у потпуном складу са међународним правом и Повељом УН-а, гласали за поновно уједињење са Русијом. Према председнику Владимиру Путину, питање Крима је "потпуно затворено".

РТ: Санкције економију ЕУ коштале 240 милијарди долара, док је Русија изгубила 50 - Путин  Западна економска ограничења лишила су руску економију износа од 50 милијарди долара, али је Европска унија теже погођена, изгубивши 240 милијарди долара од 2014. године, рекао је руски председник Владимир Путин.

Друге земље су такође осетиле утицај антируских санкција, рекао је Путин када је одговарао на питања грађана током годишње сесије "Директна линија са Владимиром Путином". САД, које немају највећи трговински промет са Русијом, изгубиле су 17 милијарди долара због санкција, док је Јапан изгубио 27 милијарди долара.



„То утиче на радна места у овим земљама, укључујући и Европску унију. Они губе наше тржиште”, изјавио је руски председник.


Путин је додао да је мало вероватно да ће Запад ускоро значајно променити свој однос према Русији, тако да Русија мора ојачати своју економију како би осигурала своје "место под сунцем".

Русија је успела да искористи западни економски притисак, рекао је председник, пошто је земља почела да гаси увоз и замењује га домаћим производима, чак и у секторима у којима није имала искуства. Као пример, Путин је рекао да пре санкција Русија никада није производила бродске моторе, већ их је развила из нужде, а неки су чак и надмашили иностране аналоге. Исто важи и за инжењеринг у области транспорта и енергетике, додао је он.

Косачов: Истражна група све ове године марљиво обрађивала једну једину верзију - о кривици Русије и устаника  Међународна група за истрагу о паду малезијског „боинга“ на линији МХ17 2014. године изнад Донбаса, све ове године је обрађивала једну једину верзију - о кривици Русије и устаника, сматра шеф Комитета Савета Федерације за међународне послове Константин Косачов.
„Без обзира на звучан назив, група је све ове године марљиво обрађивала једну једину верзију - о кривици Русије и устаника, ослањајући се притом на спорне податке омраженог и псеудонезависног извора ’Белингкет‘, који је формиран само два дана пре пада ’боинга‘“, написао је Косачов на свом профилу на Фејсбуку.

Косачов сматра да нема смисла улазити у расправе и дискусије о сумњивим аргументима истражне групе, или негирати нешто што је рађено изван видног поља Русије и без адекватне сарадње са руском страном.

Кијев: Поздрављамо закључке Међународне истражне групе о обарању малезијског авиона  Председник Украјине Владимир Зеленски позитивно је оценио закључке Заједничке истражне групе за истрагу о паду малезијског „боинга“ у Донбасу 2014. године, које је Министарство спољних послова Русије оценило као неосноване.

„Украјина поздравља закључке Међународне истражне групе за МХ17. Председник Украјине се нада да ће се на оптуженичкој клупи међународног трибунала наћи не само они против којих је Савет безбедности Украјине данас изнео сумње, него и сви остали који су криви за то сурово убиство“, наведено је у саопштењу администрације председника на Твитеру.

„Прерано говорити о детаљима укидања економске блокаде ДНР-а и ЛНР-а“  Специјални представник ОЕБС-а Мартин Сајдик рекао је да економска подгрупа Контакт групе за решавање ситуације на истоку Украјине ради на укидању економске блокаде ДНР и ЛНР, али да је још рано говорити о детаљима.

„У економској подгрупи почела је дискусија о укидању постојећих препрека за развијање економских односа преко линије разграничења, али данас је прерано говорити о детаљима“, рекао је Сајдик новинарима. 

Представник Украјине на преговорима у Минску, бивши украјински председник Леонид Кучма, рекао је да је Кијев спреман да размотри укидање економске блокаде Донбаса, тек пошто поврати контролу над имовином у региону.

„Сав наш рад тече двосмерно, сви процеси треба да се одвијају искључиво на обостраној основи. Тек после повратка украјинске имовине у украјинско правно поље, може бити речи о преиспитивању односа Савета за националну безбедност и одбрану према трговинским ограничењима против појединих региона Доњецке и Луганске области“, рекао је Кучма.

Он је раније предложио да се размотри могућност укидања блокаде Донбаса и сугерисао је да би украјински војници требало да престану да одговарају на нападе устаника, како би се успоставило примирје.

Касније је главни тужилац Украјине Јуриј Луценко покренуо кривичне поступке због предлога да се забрани украјинским војницима да отварају ватру у Донбасу и да се укине блокада региона.

У новембру 2014. године, тадашњи председник Украјине Петро Порошенко, потписао је документ који је назван „указ о економској блокади“ и тада су са територије Донбаса, која није под контролом украјинске војске, повучене државне установе, банке, чак и затвори. Житељима региона је исплату пензија и плата радницима у државним предузећима Кијев обуставио раније, средином лета 2014. године.

„Украјина ће се потрудити да ухапси осумњиченог за умешаност у обарање малезијског боинга“  Украјина ће се потрудити да ухапси осумњиченог за умешаност у обарање малезијског „боинга“ на линији МХ17 у Донбасу у 2014. години, изјавио је украјински главни тужилац Јуриј Луценко, коментаришући саопштење међународне групе за истрагу о тој авионској несрећи.

„Потрудићемо се да ухапсимо тог човека и учинићемо све што је могуће. Ако успемо, организоваћемо видео-везу са холандским судом. Према нашим међународним споразумима с Холандијом, реализоваћемо одлуку суда у вези са тим човеком“, рекао је Луценко новинарима.

„Немогуће је да су оперативци ’бука‘ самостално донели одлуку да се упуте на исток Украјине“  Истрага о паду малезијског „боинга“ у Донбасу на лету МХ17 2014. године утврдила је да оперативци на систему „бук“ нису сами донели одлуку да се упуте у Украјину, изјавио је представник Заједничке истражне групе.

„Немогуће је да су оперативци ’бука‘ самостално донели одлуку да се упуте на исток Украјине. Тражићемо детаљније информације о томе ко их је тамо послао“, рекао је истражитељ.

Према његовим речима, Холандија је добила податке од Руске Федерације у вези са ракетом којом је оборен МХ-17, као и документе о самој ракети и информације са радара. Он је навео да холандска истрага има и своје сопствене информације и стручњаке за тај случај, а да ће одлуку о томе да ли ће се разматрати подаци које је Русија доставила донети суд.

„Проучили смо руске податке... Ми смо, такође, видели информације Руске Федерације, али оне нису биле довољно јасне када је реч о томе шта се заправо догодило са ракетом и нису нам дале слику о подацима са радара. Нисмо видели у подацима са радара лансирање ракете. Експерти морају то да имају у виду“, навео је он.

РТ: „Русију су окривили и пре него што је почела истрага“ - малезијски премијер о истрази обарања авиона изнад Донбаса  Малезија је "незадовољна" налазима холандске истраге о несрећи МХ17, која је уперила пртсом у Русију и пре него што је почела истрага, рекао је премијер земље, указујући да постоји више политике него утврђивања чињеница.


Махатхир Мохамад, премијер Малезије, изразио је незадовољство након што је Заједнички истражни тим (ЈИТ) саопштио најновије резултате истраге. Тим је одмах окривио Москву, и због тога, према речима премијера, Малезија није уверена у интегритет истраге.

"Веома смо незадовољни. Од самог почетка, постало је политичко питање како оптужити Русију за злочин."

 


"Чак и пре него што су испитали случај, они су већ тврдили да је [обарање авиона] учињено од стране Русије", рекао је премијер, преносе локални малезијски медији.


У среду је међународни истражни тим означио четири особе - три Руса и једног Украјинца, као кључне осумњичене у трагедији.


Истражитељи их оптужују да су одиграли значајну улогу у обарању авиона, добивши ПВО систем "Бук", наводно из Русије. И Москва и међународни истражитељи слажу се да је малезијски авион, са 298 људи, оборен с тим ПВО системом.

Москва, међутим, инсистира да је "Бук" припадао украјинској војсци и да је то била врста ракете која није била у служби у Оружаних снага Русије.

Малезија, која од самог почетка прати истрагу, жели "доказ кривице [да је то Русија учинила]."

До сада, "нема доказа, само гласине", инсистирао је Махатхир.

Трагедија је такође била предмет истраге од стране Холандског одбора за безбедност, који се фокусирао на технички део трагедије. Нарочито је критиковао Украјину што није затворила ваздушни простор током оружаног сукоба 2014. године, што је такође допринело фаталном инциденту. Међутим, њихов коначни извештај садржи многе „недосљедности“ и „неутемељене тврдње“, наводи Москва.

РТ: Жалимо због апсолутно неутемељених оптужби да је руска војска умешана у обарање малезијског авиона - Mосква  Русија је изразила жаљење због "апсолутно неутемељених" оптужби које је изнела међународна истрага о паду авиона малезијске авиокомпаније на лету МХ17, у којем се наводи да је руска војска била умешана у инцидент.


Заједнички истражни тим који је предводила Холандија, оптужио је у среду три држављана Русије и једног Украјинца да су ималу значајну улогу у обарању малезијског авиона изнад Донбаса.

Тим је саопштио да су појединци, који су се борили на страни ДНР-а, добили руски ПВО систем "Бук", који је наводно омогућила руска војска. Руско министарство спољних послова је саопштило да такве оптужбе "заслужују само жаљење".

Поврх тога, оптужбе нису биле поткрепљене поузданим доказима и следиле су “недовољно досљедну” аргументацију. Истовремено, наводи министарство, истражни тим и даље игнорише информације које је доставила Москва.

То укључује објављивање поверљивих војних података о ракети, објављивање радарских података и експеримента који је спроведен како би се показао тачан ефекат пројектила на авионску кабину

"Од првог дана после трагедије Русија је била највише заинтересована за утврђивање истине, те је изразила спремност да сарађује у истрази", саопштило је Министарство.

То укључује објављивање осетљивих војних података о ракетама "Бук", радарске податке и "документе" који доказују да је пројектил који је оборио путнички авион украјински.

Министарство спољних послова је приметило да, иако је Русија добила само секундарну улогу у истрази, Кијев је уживао пуноправно чланство. То је омогућило Украјини да “измисли доказе” и одбаци сваку одговорност за незатварање свог ваздушног простора. Одлука о одржавању отвореног ваздушног простора критикована је извештајем Холандског одбора за безбедност из 2015. године.
"У таквим околностима, имамо легитимна питања о раду Заједничког истражног тима. То подвлачи наше претходне забринутости у вези са процесом истраге који је пристрасан и једностран."

 


 
С тим у вези, Москва је и даље спремна да сарађује по том питању како би се починиоци извели пред лице правде.

„Руске снаге спремне на могуће покушаје САД-а да распореде своје оружје у Украјини“  Руске оружане снаге су спремне на могуће покушаје САД да распореде своје оружје у Украјини, изјавио је Леонид Слутски, шеф Одбора за међународне послове Државне думе.

"Сетимо се да су у једном или другом облику, посебно даровитих момака у Вашингтону, такве идеје испале у време председника Порошенка. Али то није учињено. Ако хоћете моју личну предвиђање, мало је вероватно да ће се то догодити. Али није искључено да ће то покушати”, рекао је Слуцки на ТВ каналу "Русија 24", одговарајући на питање да ли САД могу распоредити своје оружје и базе у Украјини.


Слуцки је напоменуо да је "Русија у сваком случају спремна да одговори на било који такав корак."

"Данас су наше Оружане снаге спремније него икада. Да ни једна длака не спадне ни са једне руске главе", рекао је шеф Одбора за међународне послове Државне думе.

Украјински „Нафтогаз“ предложио „Гаспрому“ нови уговор о испоруци гаса  Украјински „Нафтогаз“ предложио је руском „Гаспрому“ да након истека актуелног уговора крајем године потпишу нови који ће уместо транзита гаса кроз територију Украјине подразумевати такозвани „своп“, чиме ће Украјина узимати руски гас на граници са Русијом, а потом га давати Европској унији на западу земље.

Како је појаснио извршни директор „Нафтогаза“ Јуриј Витренко, то ће омогућити „Гаспрому“ да не преузима на себе ризике око украјинског регулатора и оператера гасовода, него ће се тиме бавити украјинска компанија.

Такође, руској страни неће бити наплаћивана тарифа на транзит гаса, већ ће се та сума обрачунавати као „маржа“. Поред тога, истакао је и да ће висина те марже бити договорена са представницима Европске уније.

Међутим, Витренко је изнео и један услов, а то је да се руски и украјински цевоводи коначно споје како би се осигурао константни проток гаса у обиму од најмање 90 милијарди кубних метара годишње, од којих ће 30 милијарди бити доступно за додатне капацитете транзита не само за потребе „Гаспрома“, већ и других компанија.

Подсетимо, Русија је већ предлагала Украјини да се постојећи уговор о транзиту руског гаса Европској унији продужи на постојећим условима, будући да он истиче крајем године.

Међународни истражни тим опружио три Руса и једног Украјинца за обарање малезијског авиона изнад Донбаса  Заједнички истражни тим у случају обарања малезијског авиона Боинг 777 изнад Донбаса саопштио је имена осумњичених, породицама жртава, саопштио је рођак једне од жртава, Зилена Фредерикс.

"Добили смо имена четири особе, три Руса и једног Украјинца, а то су Гиркин, Пулатов, Дубински, Харченко", рекла је она.

Она је појаснила да је почетак суђења заказан за 9. март следеће године, и да ће бити више окривљених, али да број није прецизиран.

Истражни тим је потврдио ову информацију, додајући да ће у блиској будућности бити подигнута оптужница у вези са испоруком ПВО система "Бук" у Донбас.

Такође је наведено да ће се издати међународне потернице ради хапшења Гиркина, Пулатова, Дубинског и Харченка.


У Русији су закључке Заједничке истражне комисије назвали неоснованим.

Трагедија на небу изнад Донбаса

Малезијски Боинг-777, који је био на лету МХ17 из Амстердама за Куала Лумпур, оборен је 17. јула 2014. у близини Доњецка. У авиону је било 298 људи. Сви су погинуло у несрећи. Већина жртава су били држављани Холандије.


Кијев је окривио за обарање авиона Војску Доњецке Народне Републике. Доњецк је одговори да нема таква ПВО средстава која би могла да оборе авион на тој висини.


Истрагу води међународни тим предвођен Холандијом. У свом извештају се наводи да је наводно "Бук" из Русије оборио авион, те да је потом опет враћен у Русију.


Москва је саопштила о пристрасности истраге, чији су закључци засновани само на подацима добијеним из Украјине.

Експерименти концерна Алмаз-Антеј, водећег предузећа за производњу ПВО система, укључујући и комплексе "Бук", такође потврђују да је Боинг срушен са територије под контролом украјинске војске. Међутим, истраживачи су игнорисали ове информације.

Владимир Путин је истакао да би Москва могла признати резултате истраге под условом да и она учествује.


Руско министарство одбране саопштило је да су све ракете о којима се говори биле утилизоване након 2011. године.


Портпарол  председника, Дмитрија Пескова више пута је изјавио да Москва категорички одбацује оптужбе за умешаност у обарање авиона.

Руска истрага је након тога потврдила да по бројевима ракета који су приказани, ПВО систем припада украјинској војсци, односно јединици која је стационирана у Донбасу

Украјинa - из минута у минут -

 

 



  • Извор
  • / vostok.rs


Коментара (0) Оставите Ваш коментар Објавите новост

НОВОСТИ ИЗ РУБРИКЕ

Москва мора бити „приморана“ на мир кроз снагу, изјавио је украјински лидер.


Иако многи сматрају да је кухиња само функционална, заправо мож

Међународни кривични суд у Хагу оптужио је израелског премијера за ратне злочине у Гази


Москва ће одговорити одлучно и на одговарајући начин на било коју агресију, изјавио је председник

Вашингтон ипак настоји да избегне било какву употребу оваквог оружја, изјавио је Томас Бјукенан.


Вашингтон ипак настоји да избегне било какву употребу оваквог оружја, изјавио је Томас Бјукенан.


Остале новости из рубрике »
BTGport.net - у1
Русија у XIX веку

СЛИКА СЕДМИЦЕ

WEB SHOP
WebMaster

ДјЕВОЈКА ДАНА