„Ратне приче са Паштрика“ - представљен филм о херојској борби против терориста и НАТО-а
Премијери документарно-играног филма „Ратне приче са Паштрика“, одржаној вечерас у Дому Гарде на Топчидеру, присуствовали су министар одбране Александар Вулин, начелник Генералштаба Војске Србије генерал Милан Мојсиловић, државно и војно руководство, учесници борби на Паштрику, чланови породица погинулих бораца и бројни гости, саопштило је Министарство одбране Србије.
„Ратне приче са Паштрика“ други је филм ауторке Слађане Зарић, рађен у копродукцији Радио-телевизије Србије и Министарства одбране – Војно филмског центра „Застава филм“, који сведочи о херојској борби припадника наше војске у одбрани отаџбине на Паштрику 1999. године, о којој се врло мало зна.
Поред ауторке, у тиму заслужном за настанак документарно-играног остварења су продуценти Снежана Родић Синђелић и потпуковник Горан Иконић, директори фотографије Жарко Пекез и Петар Вујанић, стручни консултант потпуковник у пензији Перко Алимпић, монтажер Бојан Перишић, организатор Данко Рапајић, новинар Весна Илић, композитор Владимир Тошић, дизајнер звука Бојан Манговић и маскири Александра Трајковић и Биљана Томић.
Након премијере „Ратних прича са Паштрика“, ауторка филма Слађана Зарић направила је поређење са претходним филмом „Ратне приче са Кошара“, с обзиром на то да се често сусретала са питањима да ли ће прича о бици на Паштрику бити наставак приче са Кошара.
Како истиче, те приче, као и реакције након одгледаног филма су различите, што оцењује добрим.
- После филма о Кошарама осећала сам се тужно, трагично и поносно. После филма „Ратне приче са Паштрика“ осећам се поносно. Видети шта су ти момци тамо преживели – то „тепих бомбардовање“, када погледате архивске кадрове, помислите да нико неће преживети. Да смо имали само 26 жртава, заиста је фасцинантно после 20 дана борбе, врло интензивних напада терориста и НАТО-а – истиче ауторка филма, подсећајући на значајан допринос наше војске, која је у пресудним данима, када се одлучивало како ће изгледати Кумановски споразум, успела да одбије напад непријатеља.
Директор Војнофилмског центра „Застава филм“ и један од продуцената потпуковник Горан Иконић, захвалио је Управи за односе са јавношћу Министарства одбране, која је уз свесрдну подршку министра одбране обезбедила услове за реализацију овог пројекта.
Он истиче да је циљ филмова о Кошарама и Патрику да се јавности скрене пажња на херојство и пожртвованост свих војника који су се јуначки борили у свим јединицама и на сваком месту где се 1999. године бранила наша земља.
- ВФЦ „Застава филм“ има вишедеценијску сарадњу са РТС-ом и ми смо ову тему начели 2012. године у емисији „Дозволите“. Тако да је копродукција са националном телевизијом била логичан след и испуњавање дуга према погинулим херојима, њиховим породицама и свим борцима који су се борили у одбрамбеном рату од НАТО агресије 1999. године.
Потпуковник Иконић рекао је да је, као један од учесника борбених дејстава, лично срећан што му се указала прилика да учествује у екранизацији овог филмског остварења и најавио да ће ВФЦ „Застава филм“ урадити специјални серијал „Србска трилогија“, који ће показати генезу НАТО агресије и пет документарних филмова о ратним бригадама одликованим Орденом народног хероја 1999. године.
Према речима потпуковника у пензији Милована Јојића, команданта Трећег пешадијског батаљона 549. моторизоване бригаде за време НАТО агресије, најупечатљивија сећања на борбе са Паштрика су херојство војника на служењу војног рока, њихова изузетна храброст, пожртвованост и јака воља за одбрану слободе и части наше домовине. Као актер тог догађаја, истиче да је филм оставио импресиван утисак на њега и његове саборце.
Некадашњи резервиста у 549. моторизованој бригади Слободан Младеновић не крије емоције након премијере и како каже филм га је за тренутак вратио тамо где се борио. Такође, оцењује да је филм реалан и да ће му заувек остати у сећању погођено санитетско возило у којем се налазио, указујући помоћ рањеницима и када је успео да спаси живот Славољубу Митићу из Врања.
Битка на Паштрику, у којој су снаге Војске Југославије од 26. маја до 14. јуна 1999. године браниле територију СР Југославије од напада терориста потпомогнутих снагама албанске војске, одвијала се паралелно са интензивним бомбардовањем од стране НАТО-а.
Захваљујући храброј борби граничних јединица Војске Југославије, непријатељ је осујећен у намери да сломи и уништи њихову одбрану и отвори пут за додатно убацивање терориста на подручје Косова и Метохије.
Војска Југославије је у бици на Паштрику остала непоражена и нанела је огромне губитке непријатељу. У тој борби, погинуло је 26 припадника Војске Југославије.
У филму, догађаје о борби вођеној у рејону планине Паштрик причају официри, војници, резервисти и добровољци, припадници 549. моторизоване бригаде. Сведочења више од 30 саговорника расветљавају дешавања од напада на караулу Горожуп, до повлачења наше војске после потписивања Кумановског споразума.
Телевизијска премијера филма „Ратне приче са Паштрика“ заказана је на Првом програму РТС-а 26. маја, од 21 час, на датум почетка битке на Паштрику.
- Извор
- фото: © Министарство одбране Србије/ vostok.rs
Коментара (0) Оставите Ваш коментар Објавите новост
Америчке обавештајне службе годинама су обучавале агенте у Украјини, настојећи да то сакрију од Москве, наводи немачки магазин.
Државе које раде на извођењу напада дубоко унутар Русије неће остати некажњене, упозорио је Сергеј Наришкин.
Кијев не би могао да изврши удар ATACMS ракетама на Русију без учешћа Вашингтона, изјавио је Сергеј Лавров.
Остале новости из рубрике »