Почетна страница > Новости
Коментара (0) Оставите Ваш коментар Објавите новост
Остале новости из рубрике »
Прве количине цеви за гас из „Турског тока“ почеле да пристижу у Србију
21.05.2019. год.
Србија је започела још једну стратешку инвестицију — градњу националног магистралног гасовода од Бугарске до мађарске границе којим ће се допремати гас и из „Турског тока“, што ће јој омогућити сигурно снадбевање гасом, наводи за РТС министар рударства и енергетике Александар Антић.
Александар Антић је гостујући у Јутарњем програму РТС-а навео да је реч о једном од стратешки најзначајнијих пројеката за будућност и развој Србије.
„Србија кроз овај пројекат добија сигурно снадбевање гасом и решава све оне ризике са којима смо се суочавали до сада. Постаје транзитна држава када је гас у питању и од тога ће остваривати приходе, али и отворити могућност за даљи развој гаса. Ово омогућава нову класификацију, нове индустријске привредне зоне, даљу реиндустријализацију земље“, истиче Антић.
Додаје да су радови подељени на четири деонице, које ће се цевима испод река — Црни Тимок, Велике Мораве, Дунава, Тамиша и Тисе уклопити у трасу гасовода.
Министар наводи да су већ почеле конкретне активности на реализацији тог пројекта, односно на изградњи тог гасовода.
„Прве количине цеви су почеле да пристижу, оне су на траси, тако да извођачи радова, међу којима је и један значајан број домаћих компанија, реализује тај пројект у складу са динамиком и нашим очекивањима“, објашњава Антић.
Ни са финансирањем не очекују проблеме, 30 одсто средстава обезбеђују акционари „Гастранса“ — „Србијагас“ и „Гаспром“, остало је пројектно финасирање.
„Реч о једном пројекту који је апсолутно комерцијалан, који је заснован на закупу капацитета тог гасовода и такав пројекат обезбеђује пре свега да се из транзитних такси тај гасовод и та читава инвестиција отплати“, рекао је Антић.
Говорећи о промени цене струје, министар наводи је да је то део озбиљне рачунице.
„За сада ’Електропривреда Србије‘ није поднела никакав захтев. Понављам, ми имамо са Светском банком аранжман. Ми са Светском банком имамо обавезу да разматрамо све те финансијске параметре који ће гарантовати финансијску одрживост ЕПС-а и њихове перформансе да могу да инвестирају, да одржавају систем и слично, тако да ми сваке године са Светском банком имамо математику на основу које се анализирају сви ти укупни параметри“, објашњава Антић.
- Извор
- фото: © TurkStream/ vostok.rs
Коментара (0) Оставите Ваш коментар Објавите новост
Остале новости из рубрике »