Почетна страница > Новости
Коментара (0) Оставите Ваш коментар Објавите новост
Остале новости из рубрике »
Влада Црне Горе ће све верске објекте грађене до 1918. уписати као државну својину
17.05.2019. год.
Влада Црне Горе утврдила је Предлог закона о слободи вјероисповијести или увјерења и правном положају вјерских заједница, који суштински представља фронтални напад на Српску православну цркву, преноси црногорски ИН4С.
Према приједлогу Владе Црне Горе, сви вјерски објекти грађени до 1918. постаће државна својина.
Према предложеном закону, вјерски објекти и земљиште које користе вјерске заједнице на територији Црне Горе, који су изграђени, односно прибављени из јавних прихода државе или су били у државној својини до 1918. године и за које не постоје докази о праву својине вјерских заједница, биће уписани као државна својина.
–Ако нека вјерска заједница располаже доказима да је на основу некад или данас важећих прописа постала власник неке имовине држава ће то признати и поштовати, рекла је генерална директорица Директората за односе са вјерским заједницама у Министарству за људска и мањинска права Жана Филиповић.
План да се отму храмови СПЦ није једини спорни дио Предлога закона, већ тај документ крије намјеру да се Митрополија црногорско-приморска сведе на ниво невладине организације.
Наиме, вјерске заједнице које се не региструју код надлежног министарства неће имати правни положај вјерских заједница које су регистроване или евидентиране у складу са Предлогом закона о слободи вјероисповијести или увјерења, нити могу стицати и остваривати права која у складу са правним поретком Црне Горе искључиво припадају регистрованим или евидентираним вјерским заједницама.
То је предвиђено Предлогом закона који у члану 29 дефинише да „начин оснивања и дјеловање организација које нијесу вјерске заједнице у смислу овог закона, а које се оснивају ради испољавања слободе увјерења, остварује се у складу са законом којим се уређује правни положај невладиних организација“.
Регулисање рада вјерске заједнице по закону којим се уређује положај НВО прећутно се односи на Митрополију црногорско-приморску, којој је неприхватљива регистрација од стране државног органа, што су досад више пута јавно истицали.
Чланом 18 Предлога закона прописано је да вјерска заједница стиче својство правног лица уписом у регистар вјерских заједница, који води министарство. Како је дефинисано, регистрација није обавезна, а регистровање вјерске заједнице је могуће ако има најмање три пунољетна вјерника који су црногорски држављани и имају пребивалиште у Црној Гори, или странци који имају одобрен стални боравак у Црној Гори.
У случају да се не региструју, вјерске заједнице неће имати правни положај вјерских заједница које су регистроване или евидентиране у складу са овим законом и не могу стицати и остваривати права која, како се дефинише, у складу са правним поретком Црне Горе искључиво припадају регистрованим или евидентираним вјерским заједницама.
Премијер Душко Марковић сматра да овај законски предлог има „историјски значај“.
-Рекао бих да он представља завршни корак на овом историјском путу културне еманципације Црне Горе, јер њиме гарантујемо сваком грађанину Црне Горе слободу да по сопственој савјести буде или не буде вјерник било које вјероисповијести, при чему држава штити имовину и културно благо које припада свим грађанима обезбјеђује да закони Црне Горе једнако важе за све, на читавој територији наше државе, саопштио је Марковић.
Из извршне власти су поручили да ће Предлог закона, прије усвајања у Скупштини, бити послат на мишљење Венецијанској комисији.
Митрополит цмогорско-приморски Амфилохије раније је казао да је овај пропис чак примитивнији и гори него и онај закон из времена комунистичке Југославије.
- Извор
- Mанастир Острог, фото:IN4S/ vostok.rs
- Повезане теме
- ЦрнаГора
- закони
- права
- православље
- религија
Коментара (0) Оставите Ваш коментар Објавите новост
Америчке обавештајне службе годинама су обучавале агенте у Украјини, настојећи да то сакрију од Москве, наводи немачки магазин.
Државе које раде на извођењу напада дубоко унутар Русије неће остати некажњене, упозорио је Сергеј Наришкин.
Кијев не би могао да изврши удар ATACMS ракетама на Русију без учешћа Вашингтона, изјавио је Сергеј Лавров.
Остале новости из рубрике »